Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göynük-Beypazarı-Ayaş üzerinden İstanbul-Ankara 1. Gün (15.08.08)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Süleyman Şatır tarafından paylaşıldı.

1. Süleyman Şatır

Süleyman Şatır Bisikletkolik

Seviye:

1. Gün: Alifuatpaşa-Geyve-Taraklı-Göynük (15 Ağustos 2008 Cuma)

İstanbul - Ankara arasında herkes gibi ben de pek çok kere seyahat ettim. Hatta bu güzergahı bisikletle bile geçtim ama, herkesin yaptığı gibi ya E5’ten, ya da Otoban’dan. Uzun süre önce planladığım bu gezide ise Ankara'ya, Alifuatpaşa, Geyve, Taraklı, Göynük, Nallıhan, Çayırhan, Beypazarı, Ayaş üzerinden ulaşılıyor. Bu seferki tur arkadaşlarım ise, Necati Bilgen ve Kemal Tecimen. Yaş ortalamamız biraz yüksek; Necati Bey 71, Kemal Bey 60, ben de 56 yaşındayım. Bu geziye Ahmet Türkyılmaz da katılacaktı ama, ne yazık ki işleri yüzünden katılamadı.

Aslında bu geziyi Haziran ayı içerisinde Ahmet Türkyılmaz’ın da katıldığı İstanbul-İznik-Mekece-Pamukova bisiklet turumuzdan hemen sonra yapmayı planlamıştık. Hemen olmadı, Ahmet de gelemedi ama, geziyi o turun devamı gibi düşünerek kaldığımız yerden, Pamukova yakınlarındaki adını Atatürk’ün silah arkadaşı Ali Fuat Cebesoy’dan alan Alifuatpaşa’dan başlattık.

Otobüsten indikten hemen sonra...

Necati Bey, Sakarya Nehri üzerindeki tarihi Alifuatpaşa Köprüsü'nde...

Aynı köprünün uzaktan görünüşü...

15 Haziran 2008 Cuma sabahı 08:00’de genellikle Eskişehir güzergahında çalışan İstanbul Otogar’daki Buzlu Turizm’in yazıhanesi’nde buluştuk. Hiçbir sorun yaşamadan bisikletleri bagaja yükledik; yine hiçbir sorun yaşamadan Alifuatpaşa kavşağındaki cep durakta saat 11:40’da otobüsten indik. Çantalarımızı bisikletlere yükledik, resim çektik ve hemen indiğimiz yerden Alifuatpaşa’ya doğru pedal bastık ve 2 kilometre bile gitmeden 11:54’de Alifuatpaşa şehir merkezine girdik. Sakarya Nehri üzerindeki tarihi köprüden geçerek Geyve’ye doğru devam ettik.

Geyve'ye hoş geldik; Kemal Tecimen, Necati Bilgen...

Geyve şehir merkezi...

Alifuatpaşa'dan sonra 3 km daha giderek Geyve’ye ulaştık. Öğlen ezanı Geyve’de yankılanırken kısa bir şehir turu yaptıktan sonra, Taraklı'ya doğru pedal basmaya başlıyoruz.

Geyve çıkışı Taraklı yön tabelası... Necati Bey'le birlikte...

Necati Bey...

Yeni yapılmış Taraklı yoluna girdiğimizde ise saat 12:15 olmuştu. Geyve’nin rakımı 80, Taraklı’nın rakımı ise 500 metre. Şu anda ise 111 metredeyiz. 7. km’den sonra yokuşlar başlıyor. Hava sıcaklığı 36 derece civarında seyrediyor.

Kemal Bey...

Bir ara Kemal Bey, arkamızdan kayboluyor. Onu beklerken, dinleniyoruz. Çok geçmeden çantası neredeyse şeftali büyüklüğündeki mürdüm erikleriyle dolu olarak geliyor. Bu erikler yollarda bize doping etkisi yapıyor. İznik-Mekece turumuzda Ahmet de, Kemal Bey’le birlikte çantalarımızı bahçelerden topladıkları kirazlarla doldurmuştu.

Burası Sakarya’nın Akseki köyü… Saat 13:05. 10.42. km’deyiz. Rakım 320 metreye yükseldi.

Yukarıdaki resimde de arkamıza baktığımızda, tırmandığımız yolu ve uzaktan Geyve'yi görüyoruz.

Söğütlüçeşme’ye geldiğimizde bir köy kahvesi görüyoruz. Hava sıcaklığı 32-35 derecelerde seyrediyor. Saat 14:30. 10 dakika mola veriyoruz ve önce çay, ardından maden suyu içiyoruz. Km saatimiz 17,12 km pedal bastığımızı gösteriyor. Yaklaşık 10 km’dir tırmanış yapıyoruz. Şu anda rakım 622 metre. Tırmanışın biraz daha süreceğini öğreniyoruz.

Hacıyakuppaşalar

Geyve’den 80 metre rakımdan çıkmıştık. Şu anda Hacıyakuppaşalar'dayız, 24. km’deyiz ve 714 metre rakıma ulaştık. Aslında buralarda Kazkıran Geçidi tabelası olması lazım ama yok. Buralarda yol çalışması var. Herhalde tabela eski yolda kalmış. Çünkü internette yaptığım araştırmalarda Kazkıran Geçidi’nin 800 metre rakımda olduğu yazılıydı.

Taraklı'ya doğru yol manzaraları

Artık yokuşlar bitti derken, bu sefer de rüzgar tam cepheden esiyor. Taraklı’ya doğru pedal basarken, rampa inişlerinde bile istediğimiz hızlara ulaşamıyoruz. Ama yolculuk oldukça keyifli geçiyor.

Taraklı kavşağı... Adapazarı-Eskihehir yolu üzerinde bulunan Vezirhan'dan gelen Taraklı yolu ile bizim geldiğimiz yol, bu kavşağı oluşturuyor. Taraklı yoldan 1km kadar içeride...

Taraklı manzaraları...

Saat 16:00’da Taraklı’ya giriyoruz. 40. km’deyiz. Rakım 494 metreye indi. Yemek yememiz lazım. Ancak, uygun bir saatte gelmediğimiz için, istediğimiz gibi bir yemek bulamıyoruz. Taraklı’da 45 dakika kadar oyalandıktan sonra 16:45 ‘de Göynük’e doğru yola çıkıyoruz.

56. km’de Safranlar Köyü’nde bir benzin istasyonunda 10 dakika mola veriyoruz. 494 metreden tekrar 624 rakıma çıkmışız. Yola tekrar çıktığımızda saat 18:05 olmuştu. Yollarda zaman zaman gördüğümüz çeşmelerde serinliyoruz.

Göynük'ün uzaktan görünüşü...

Tırmanış 1 km daha devam ediyor.

Ve Göynük girişi...

Saat 19:00’da tekrar tırmanmaya başladığımız bir sırada uzaktan Göynük’teki kuleyi görüyorum ve Göynük’e geldiğimizi anlıyorum. Biraz daha tırmandıktan sonra Göynük’e Hoş Geldiniz Tak’ının önünde hatıra fotoğraflarımızı da çekiyoruz. Ardından şehre doğru, oldukça dik bir yokuştan iniyoruz ve 19:15'te şehir merkezine giriyoruz. Ertesi gün bu inişi aynen iade edeceğimizi biliyorum. Üstelik 1110-1200 metre yüksekliklerde iki geçit aşacağız.

Çok uygun fiyatlarla mütevazi bir akşam yemeği yiyoruz...

Göynük görüntüleri...

Göynük, Bolu iline bağlı şirin bir ilçe. Şehrin ortasından Göynük ve Çubuk Suyu olmak üzere iki akarsu geçiyor. Zaten şehir de bu akarsuların bulunduğu derin vadide yer alıyor. Göynük’teki eski evler, tıpkı Safrabolu’daki gibi koruma altına alınmış. Şehrin sokaklarında dolaşırken, sanki zaman makinasıyla geçmişe gitmiş, geçmişte yaşıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Yemek yedikten sonra, Göynük Öğretmenevi’ne yerleşiyoruz... Ertesi günkü yol güzergahımız, Nallıhan ve Çayırhan...

1. Gün 15 Ağustos 2008 Cuma: Alifuatpaşa - Geyve - Taraklı - Göynük
    Yapılan km: 66.62 km
    Bisiklet üzerinde geçen süre: 4.44.30 saat
    En yüksek hız: 59,02
    Ortalama hız: 14,05
    Alifuatpaşa'dan çıkış: 11:40
    Taraklı varış: 16:47
    Göynük varış: 19:15

2. emraher9

emraher9 Üye

Seviye:
    Bu geziye ve bu üçlüye sadece şapka çıkartılır...

Merakla bekliyorum diğer günleri...

Pedallarınıza kuvvet abilerim...

Süleyman Şatır ve Kemal Tecimen bunu beğendi.
  3. Samet Demirbaş

Samet Demirbaş Kıdemli Üye

Seviye:
    tebrik ederim güzel bir gezi olmuş.

4. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    gezilerinizle bize ve birçok kişiye her yaşta birçok şeyin yapılabileceğini ispatlıyorsunuz, çok teşekkür ederiz :)

gezilerinizin devamını bekliyoruz, sağlıcakla kalın :)

saygılar !

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar Süleyman Abi, Kemal Abi ve Necati Abi,

Harika bir tur ve harika bir kadro. İnanın her ne kadar yaş farkımız olsa da sizler ile pedallamaktan müthiş zevk alıyorum. Çok güzel bir rota seçmişsiniz. Klasik İstanbul-Ankara yoluna alternatif ve güzel manzaralara eşlik eden bir yol. Bu rotayı ayrıntıları ile bizlere sunduğun için çok teşekkür ederim Süleyman Abicim.

Vermiş olduğun bilgiler bizler için çok önemli. Eğer olurda birgün bu rotayı geçecek olursam, yol boyunca aklımda olacağınızı unutmayın.

Sevgi ve saygılarımla...

6. cagan0403

cagan0403 Forum Bağımlısı

Seviye:
    çok güsel bi gezi olmuş zaten bende göynüklü olarak oraları görmekten mutluluk duydum:) bu arada kazkıran geçidinden geçmeme nedeniniz yolda yol yapım çalışması yok ama o eski yol artık kullanılmıyor tek şeritli ve bozuk yol siz hacıyakuppşalardan indiniz soldan dewam etseydiniz kazkıran geçidinden taraklıya inicektiniz:)

7. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:
    Harika bir gezi , muhteşem kareler ve anlatım için sonsuz teşekkürler..Sizi yürekten kutluyor , ayakta alkışlıyorum [​IMG][​IMG][​IMG] Bu muhteşem üçlüden gezilerinin devamını diliyorum..Sevgiyle kalın ..

Bu sabah bakırköy sahil yolundan arac ile ilerler iken saat 12.00 sularında DEĞERLİ Necati BİLGEN ' i gördüm , bisikleti ile sanırım antrenman yapıyordu tek başına.. :) yanına gidip selam vericektim sonrasında cekindim yola devam ettim.

8. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Süleyman bey, sizi ve arkadaşlarınızı kutluyorum. İlk günden gezinizi imrenerek okudum. Darısı bizim başımıza.
    Yolunuz açık olsun...

9. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ülkemizin farklı yerlerinde farklı manzaraları bizimle paylaştığın için tşkler. gezilerinin devamlı olması dilegiyle.hoşça kalın...

10. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    Cumartesi günü Bursa turumuzda tam da Süleyman abiyi konuşmışken bu paylaşımı görmek çok güzel oldu.

yine güzel bi gezi ve paylaşım
    teşekkürler...

11. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    süleymancığım ellerine sağlık bu geziyle birkaç kelimeyle duygularımı anlatmak istiyorum bu geziye karar verdiğimiz bundan bir kaçay önce ist iznik mekeceye ahmet türkyımazın dahil olduğu gezide karar vermiştik gezide ahmette gelicekti işlerinden dolayı olmadı necati abiylen beraber yaptık uymlu insanlarla uyumlu insanların yaşadığı bölgelerde hoş bir gezi yaptık yeni gezilerde görüşmek dileğiyle

kemal tecimen

12. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    serkancığım iltifat ediyorsun inşallah bir yerlerde bir gezide yolarımız kesişir inanki biz yollara düştüğümüzde kendimizi kaybediyoruz zamanımız kısıtlı fısat buldukça kaçıyoruz görüşmek dileğiyle
    kemaltecimen

13. denizcinesim

denizcinesim Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    valla yaş ortalamasına göre çok güzel bir parkur ve tur. Maşallah. Allah sağlık sıhhat versin. iyi yolculuklar.

14. Necati Bilgen

Necati Bilgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Değerli bisiklet dostları, Üç pedalşörlerin bu ufak turu keyifli ve güzel geçti.
    Yaş tan mı diyeyim,antrenmansızlıktan mı diyeyim tırmanışlarda epey zorluk çektim. Alifuatpaşa dan onuncu km.sonra başlayan ve uzun ve dik tırmanışta epeyzorluk çektim zaman,zaman yürümek zorunda kaldım.Sık sık ufak tırmanışlardan sonra Göynük'e yaklaştığımızda son tırmanış ve Süleyman beyin anlattığı gibi şehir merkezine 1.5 km. lik dik iniş yarınki çıkış için beni korkuttu.
    Sabah ola hayır ola. Şu anda rakım 775 Meyitler Geçidi 1180.

Kemal Tecimen ve Süleyman Şatır bunu beğendi.
  15. cagan0403

cagan0403 Forum Bağımlısı

Seviye:
    fakat şunu söyleyebilirim ki göynükten sonra dewam edeceğiniz istikamette nallıhan yolu oldukça güzel ve geniş sayılabilcek tek şeritli bir yol o yolda bisiklet kullanmak gerçekten çok güzel bişi ama kamyonlara dikkat özellikle erpiliçin kamyonları hızlı gidiyor şimdiden hayırlı yolculuklar:)

16. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yine harika bir turla karşımız çıktınız ve çok güzel ilham verdiniz.

Teşekkür ederim.

17. Süleyman Şatır

Seviye:
    Serkan, çok teşekkürler. Havanın çok sıcak olmasına karşın gerçekten güzel bir tur oldu. Özellikle yokuş seven gençlere bu parkuru tavsiye ediyorum. Ayrıca güzergahtaki Göynük ve Beypazarı görülmeye değer yerler.

Ankara'da tam kaybolmak üzere bizi karşıladığın için de teşekkürler... Etimesgut tarafından Ankara'ya giriş yaptığımızda kafamız oldukça karışmıştı. Gözlerimiz tanıdık Kızılay, Ulus, Yenimahalle gibi tabelaları ararken, karşımıza hep Samsun, Konya, İzmir, o zaman anlamını bilmediğimiz AŞTİ tabelası çıkınca, ne tarafa gideceğimize karar verememiştik.

Bu arada Ankara'da SDS Sıradışı Bisiklet'ten Ogün ve Serkan'a bize gösterdikleri misafirperverliğe de çok teşekkür ederiz...

18. Süleyman Şatır

Seviye:
    Sanırım, yol inşaatı Akseki köyü civarındaydı. Hacıyakuppaşalar'dan sonra otoban gibi yoldan iniş yaparken, çıktığımız yokuşun acısını da çıkarmış olduk...

19. Süleyman Şatır

Seviye:
    Teşekkürler Coşkun Bey, görüşmek üzere...

20. Süleyman Şatır

Seviye:
    Teşekkürler Kerem. Görüşmek üzere...

keremkeke bunu beğendi.