Gövdedeki farklılık?

Erdem Atca

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Castello
Merhaba, kafama takılan bir konuyu paylaşmak istiyorum. Eski bir yol bisikleti ararken kadrosu düz (erkek bisikleti olarak tanımlanıyor) ve kadrosu eğik (kız bisikleti olarak tanımlanıyor) iki farklı bisikletle karşılaştım. Tamam çocukluğumuzdan kız bisikleti, erkek bisikleti tabirlerini hatırlıyoruz ancak gerçekten bunların sürüşte farkı var mıdır? Sportif anlamda hangisi tercih edilmelidir? Erkeğin kız bisikleti veya bayanın erkek bisikleti binmesinde sağlık, sürüş, vb. yönlerden bir fark var mıdır?
(Not: kız ve erkek bisikleti tabirlerini sık kullanıldığı için kullandım, bu gövdelerin teknik isimleri nedir bilmiyorum.)
bisiklet.jpg

Scudo

celikkadro

Daimi Üye
Tepki
350
İsim
Tayfun
Gecenlerde yabanci bisiklet sitelerinin bir tanesinde, gunumuzun kadin-erkek bisiklet kadrolarinin bir farkinin olmadigini okumustum. Eski bisikletlerde ust borunun asagi egimli olmasi, kadinlarin daha rahat binip inmesi icin olabilir. Kadronun geometrisini belirleyen sey sele gidon arasi mesafe ve diger olculerdir. Ust borunun sekli inip-binme kolayligi disinda bir fark yaratmaz. Eski bisikletlere bakinca kadro geometrisinin gunumuzdekiler kadar onemsenmemis oldugunu dusunuyorum. Durum boyle iken eski bisikletlerde kadin-erkek geometri farki olacagini sanmam.

Bilinen markalarin kadin modellerinde, kadro boylarinda XXS ve XS bulunuyor, erkek modelleri daha buyuk boylardan baslar. Selenin sekli ve belki gidon genislikleri de farkli olabiliyor. Birde kadroyu biraz farki renklere boyuyorlar.

Yukaridakileri yazdiktan sonra Giant'in kadinlara ozel Liv serisi cikarttigini hatirladim. Buradaki bisikletlerin kadro geometrilerinin, erkek modellerinden farkli olup olmadigina bakilabilir. Yalniz her markanin kendi icindeki modellerde de geometri farki oldugunu unutmamak lazim.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.333
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eskiden kadınlar etek giyerlerdi. Bu bisikletlerin mantığı etekle rahat bir şekilde kullanılması olabilir. Günümüzde bisiklet kıyafetleri çıktı ve kadınların giyim tarzları değişti bu sebepten kadrolarda ebat farkı dışında başka değişiklik yapılmıyor.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Bayan bisikletlerinde uzanma mesafesi hafif kısa tutuluyor. Öte yandan bazılarında ön yükseklik hafifçe yüksek yapılıyor. Anatomik durumla alakalı. Bayan yol bisikletlerinde gidonlar ise omuzları geniş olmadığı için bir ölçü kısa takılıyor genelde. Mesela aynı beden bisiklete 42 cm dropbar yerine 40 cm gibi. Seleleri çoğunlukla farklı takıyorlar. Uzunluğu kısa, genişliği ise erkeklerinkine göre daha geniş. Şehir bisikletlerinde üst borunun aşağıda yapılması ise rahat binilip kullanılabilme ile ilgili sanırım. Tabi etek mevzusu da var.

"Sportif anlamda hangisi tercih edilmelidir?" Canınız hangisini isterse onu tercih edersiniz. Ben hiç bir yarışta bayan kadrosu kullanan görmedim tabi) Kendi anatominize göre olanı kullanmak elbetteki daha iyi olur

• Beğen
Tepkiler: amoush00