GOTECH-Neon / SEDONA-Borla / KRON-xc-500 seçim yardımı

mast

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Lise çağlarımda bisikletten inmeyen okula dahi bisikletiyle giden tam bir tutkunken, hayatın hızlı akışı ve hemen herkesin bildiği bahaneler yüzünden çok sevdiğim bu tutkumdan hayli uzak kaldım.

kadro boyu seçimiyle ilgili yazan arkadaşa can-ı gönülden teşekkür ediyorum çok önemli bir kriter bu...

Şimdilerde eşim ve kendim için birer bisiklet almak istiyorum ama kara veremedim. Biraz, dağ bayır gezmeyi sevdiğimizden MTB tercih ediyoruz. Seçimle ilgili konulara baktım ama tatmin olamadım. Konu başlığından da anlayacağınız gibi 3 bisikleti araştırdım. En son, dün, Altunizade de Atlas bisiklet diye bir yerde Kron XC-500 ve 250 yi inceledim görüntü olarak çok çekici hakkaten ve söylendiğine göre bir takım rekabetler yüzünden sedona ya karşı kron, fiyatlarını bu sene aşağı çekmiş.

Her neyse bana önerebileceğiniz bisiklet hangisi olur? Konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkürler

Scudo
Tepki
40
Bisiklet
Sedona
Selamlar, ben bugün Kron XC 500 satın aldım en yakın zamanda da resimlerini paylaşıyor olacağım. Kron 2012 yılında gerçekten fiyatları diğer markalara göre uygun tutmuş görünüyor. Açıkçası diğer marka bisikletleri denemedim ama Kron XC 500 bana o kadar çekici geldiki gördüğümde duruşuna aşık oldum sanki :) Bisikletin performansı evet gerçekten önemli bir faktör ama bisikleti beğenmek ve beğenerek binmekte çok önemli bir faktör. Beğenmediğiniz bir bisiklet size en iyi bir performansı verse dahi beğenmedikten sonra ona binmekten bir zevk almayacaksınız.

Bugün yaklaşık 10 - 12 km lik yol yaptım. İlk deneyim olarak tek dikkatimi çeken nokta ise kilitli maşayı kilitlediğinizde hafif bir boşluk olması. Bunun dışında gözüme çarpan eksi bir yer olmadı ama zamanla daha da belli edecektir kendini.

mast

Üye
Tepki
0
Merhaba

Ancak cevap yazabiliyorum. Bisikletiniz hayırlı olsun, kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim.
Zaten bana da bu çekici görüntünün altında kalitesiz bir bisiklet olması kaygı verdi. Belki de benim hüsn'ü kuruntum. Birde markayı pek tanımıyor olmam var tabi. bu hafta sonu sirkecideki bsikletçilere de bakacağım, aynı ekipmanlı XC-500 e orda ne fiyat verecekler merak ediyorum.
Siz kaç paraya aldınız bisikletinizi ? Altunizade de Ailla bisiklet bana 420 dolar fiyat verdi!!

Tepki
40
Bisiklet
Sedona
Açıkçası ben piyasada aramadığım yer kalmadı diyebilirim. Genel olarak fiyat üç aşağı beş yukarı hepsinde aynı. Dolar kuru üzerinde satıldığı içinde fiyat günlük olarak bile değişebiliyor. Benim aldığım zaman 1.78 di dolar kuru. Nakit olarak 650 TL ye satın aldım ben. Açıkçası 2011 model XC-500 leri daha uygun fiyatada veriyorlar. İnternet üzerinde birkaç yerde mevcut ama almışken bu senenin malı olsun diyip fazlada irdeleyip kurcalamadan aldım. Şuan gayet memnunum. Yaklaşış 50km yol yapmışımdır. Şuana kadar herhangibir problemde olmadı açıkçası.

mast

Üye
Tepki
0
Dediğiniz gibi fiyatlar oldukça yakın.
Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

Tepki
70
Sirkeciden ben 1 hafta önce kron 250 Aldım.. Fiyatlar taksit olmazsa eger kron 250 'de 450-500 Arası kron 500'de ise 550-650 Arası fiyatlar değiştmektedir.. Aklınızda olsun derim.. Ama mekanik Disk frenleri satmak için çok çaba gösteryolar eğer mekanik disk fren için bi sıkıntınız yoksa onlaraada güzel ikramlar yapıyorlar.. İsterseniz ben sizi benim aldıgım yere yönlendirebilirim

Oguzhan.Pilgir

Forum Bağımlısı
Tepki
434
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben de yeni aldım bisikletimi Cannondale SL4, mekanik disk freni kesinlikle tercih etmeyin. Ya hidrolik disk fren ya da V fren alın. Şu anda çalıştığım şirkette 2 kişiyiz bisiklete binen, diğer arkadaşta Mekanik disk frenli Trek 3900 var, frenleri çok kötü. Benim SL4 te ise serçe parmağımla fren yapıyorum, çok rahat...

mast

Üye
Tepki
0
önerileriniz için teşekkür ederim. Yeni bisiklet alan arkadaşlara kazasız keyifli sürüşler dilerim

yağmurlu havalarda ve ıslak-çamurlu yollarda bisiklet kullanmayı hiç düşünmediğimden disk freni tercih etmiyorum elzem olmayan bir özellik için maliyeti rattırmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Sirkeciye gitme imkanım henüz olmadı, şu ana kada fiyat aldığım bisikletçilerden daha ucuz olmasını bekliyorum zaten, bu düşüncemi Tolga.Sunalı arkadaş doğrulamış zaten. Tolga eğer mümkünse bisikletini aldığın firma adı ve adresini benimle paylaşır mısın?

Vedat METİN

Daimi Üye
Tepki
125
Bisiklet
Sedona
2011 kron xc 1000 tavsiye ederim.en son atilla bisiklette 440 usd fiyatı vardı.gayet iyi bir fiyat.yada sedona 741 olabilir.performans bisiklettede iyi fiyatlar var.

Vedat METİN

Daimi Üye
Tepki
125
Bisiklet
Sedona
Sedona borlada olabilir ama biraz komponentlerin değişmesi lazım bence.Oda güzel bir tercih.

• Beğen
Tepkiler: mast

Veysel Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
65
Merhabalar öncelikle şimdiden hayırlı olsun.Bütün mesajlarınızı okudum ve mantıklı birisine benziyorsunuz.Disk fren özellikle benim gibi uzun zaman sonra bisiklet modasına alışmaya çalışan severler için biraz gereksiz kaçıyor.Aslında bir nebze gösterişten de ibaret.Fakat bisiklete bir defa bindikten sonra emin olun bir bisiklet parası da yanında harcayabiliyorsunuz.Sadece bisiklet almakla bitmiyor sevdikce insan daha çok istiyor :)
gözünüz korkmasın aslında bunların hepsi çok güzel birşey.Disk frene de aman aman yönelmeyin derim.Sonucta bir nevi hobi olarak kullandıgımız bir aracı zaten karda kışta çamurda kullanmayız.Evet yagmur önemli ve her an yakalayabilecek birşey ancak v fren kullanmama rağmen 1 yıldır performansından oldukca memnunum.Bu disk frenle aynı işlev anlamına gelmesin ama emin olun kaliteli bir v fren işinizi hayli haylli görecektir.

ben öğrenciyim şu an.2 arkadasımla daha beraber kalıyoruz.Gecen sene mayıs ayında her bisiklet alıcısı gibi bende cok git geller yaşadım :) Önce kadro boyunun önemini, sonra bisikleti sevmenin getirdiği rahatlığı ve ikinci el almamanın mantıklı oldugunu anladım.Talihsiz bir alım işlemim de oldu.Sadece ikinci elde uygunluğunu görüp yapıştığım fakat kadro boyunu sormama ragmen yanlış söylendiği bir bisiklet alımı da yaptım.

Velhasıl kelam en son 0 almanın ve gercekten piyasanın ortak kanılarını yaşamanın en mantıklı düşünce olduğunu düşündüm ve bende seceneklerimi Sedona Borla-Kron xc 250 ve xc 500- Carraro Grunge 417 v turner 'dı sanırım bu seceneklere indirdim.Ara ara bianchi ve salcano tavsiyeleri de gelse bir çok kişinin aynı şeyi söylemesi üzerine onlardan uzaklasıp seceneklerimi o 4'üne yönlendirdim.

Önce bisiklete binmeniz lazım.Ben alımımı Performans bisiklet ankara sadun beker abi'den gercekleştirdim.Sağolsun kendisi iş bilen ve dürüst bir satıcı.Kendime bir sedona borla aldım, bir hafta sonra ev arkadasıma kron xc 250 aldık.Biz aldıgımızda sedona borla 550-kron xc 250 425 lira idi.Ben kadrosu daha estetik ve daha çok hoşuma gittiği için borla'yı sectim.Aslına bakarsanız fiyat performans oranı olarak kron daha mantıklıydı fakat ben alırken kron yoktu sadun abide :) ben aldıktan bir hafta sonra onu satmaya basladı ev arkadasıma da onu aldık.2 bisiklete de bindigim için yorum yapabilecegim.
Öncelikle sedona borla'm mavi renkte ve gercekten aşırı derecede tatlı ve canlı duruyor.Ben burdayım diyorsunuz yani.Komponent olarak xc 250'den ufak üstünlükleri var.(borla'da suntour xcm v3 maşa varken kron'da kendi markasından maşası var, kron vites-fren kolu olarak shimano'nun en kalitesiz kelebek setini kullanmışken borla'da bir veya iki üst modeli daha kaliteli vites kolu, her ikisi de 7'li sistem ancak borla'da arka aktarıcı altus, tourney'e göre daha akışkan bir tutum izliyor.Lastik ve diger komponentler birbirine eş değer sayılır.Ancak kron xc250 cok daha farklı duruyor.Tek kötü tarafı hala öyle mi bilmem her kadro boyuna her renk yok.Yani 16.5" kadro icin x renk var, 17.5 " kadro icin y renk var kronda.Arkadasıma iyi denk geldi ki siyah renkli kadrolu ürün var ve gerçekten iki bisiklette şık duruyor.

Özetle, zaten ilerde değişim yapacak olursanız bence kron xc 250 alın, vites sistemi vs hepsi borla'da da degişecek kron da da.Bu 8'li sistem için de 9 'lu sisteme gecerken de gecerli.Arada farkı o zaman verir o sayede kron'a 8'li sistem sahip olmus olursunuz.
Fakat yine de benim tavsiyem önce canlı canlı görmeniz sonra güvenilir bir satıcıdan almanız ki benim örneğim performans bisikletten sadun abi..Kendisi 1 günde alım yaptıgım günün ertesinde 2 bisiklet göndermiş ilgili ve piyasadaki en uygun satıcı.
Şimdiden hayırlı olsun :)

• Beğen
Tepkiler: mast

mast

Üye
Tepki
0
3 hafta önce Kron xc500 aldım ama pişmanım.Uduğum kadar kaliteli bir bisiklet değil. Aynı zamanda eşim içinde salkano astro aldım o gayet başarılı, en azından belli bir kalite anlaşında parçalar bir araya getirilmiş ve problemsiz kullanılabiliyor.

Kronun bir avantajı salkanoya göre yaklaşık 0,8kg hafif olması ve birkaç donanımının daha üst versiyonlar olması, kadroları kıyaslamıyorum hafifliğini kabul ediyorum.

Aldığım günden beri vitesleri ayar tutmuyor, en sonunda Kron servisi olan Şen bisiklette arka vites aktarıcıyı tutan alüminyum parçanın eğilmiş olduğunu söyledi çıkardı güç bela düzeltti taktı da sorunu giderdi. O parça muhtemelen bisikleti aldığım Sirkeci deki Efor bisiklette eğilmişti diye düşünüyorum. Neyse bu aşılabilecek bir sorundu aşıldı. şimdilerde arka tekerden akord tellerinden bir ses duyuyorum bakalım ordan ne çıkacak...

ön maşa oldukça amatör veya basit. amartisörde boşluk var ister kilitli ister açık olsun bu boşluğu hissedebiliyorum. Yarın bir gün kırda, dağda kullanırken bu bisiklette daha büyük sorunlarla karşılaşacağımı hissediyorum, bakalım zaman gösterecek.

Lafın kısası mekanikten anlayan ve biraz daha kalite arayan arkadaşlara Kron xc 500 tavsiye etmem, ömrüm vefa ederse sonraki bisikletim trek veya kendini kanıtlamış başka bir marka olur.

Bunları paylaşmak istedim, herkese iyi sürüşler