Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Görüşlerinizi alabilirmiyim

Konu, 'Süspansiyon' kısmında OrionOğuz tarafından paylaşıldı.

1. OrionOğuz

OrionOğuz Yeni Üye

Seviye:
    Meraba arkadaşlar. Şuan kullandığım maşa Sr Suntour XCM ne yalan söyliyim ilk aldıktan 2 ay sonra performansını fazlasıyla kaybetti. Gerek yaylanması olsun gerek yumuşaklığı olsun çok kötüleşti. Yağmurlu havalarda hiç çalışmamaya başladı. Yaza doğru Sr Suntour EPİCON havalı maşa almayı düşünüyorum bu maşa hakkında bilginizi yazarsanız sevinirim :) şimdiden saolun..

2. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende xc 500 üstündeki zoom maşadan kullanıyordum ilk başlarda iyiydi şimdi berbat sanki sürekli kitliymiş gibi kafasına göre ... havalı maşa çözüm bence tekrar yaylı bi maşa almam daha...

3. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    200-300 gram ağırlık benim için farketmez derseniz. RS Tora'yı öneririm. epicondan daha sağlam ve fonksiyonel bir maşadır.

4. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    epicon alırsan bu sorunları yaşıcanı sanmam.

5. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    OrionOğuz bunu beğendi.
  6. OrionOğuz

OrionOğuz Yeni Üye

Seviye:
    gerek görünrüsü olsun gerek kullanışı olsun gerçekten güzel bir maşa diye düşünüyorum :)
    resim için teşekkür ederim sadana ;)

7. Mehmet Karaçam

Mehmet Karaçam Bisikletkolik

Seviye:
    epicon kullanan bir kaç arkadaşım var gerek görüntü ve gerekse kullanım açısından oldukça memnunlar.ancak arazi veya offroad kullanım için düşünürseniz daha üst model olan rock shox veya fox tarzı maşaların üst modellerini tercih etmenizi öneririm.sonuçta bir kere ödeme yapacaksınız ve emin olun karşılığını alıyorsunuz..

8. Blasto

Blasto Aktif Üye

Seviye:
  9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    linkteki yağlama şekli çabuk ve idareten yağlama sağlar. en iyisi maşanın içi açılarak içindeki yayların ve iç bacakların temizlenip ondan sonra linkteli işlemin uygulanması gerekir. çünkü o işlemle sadece yağlama yaparsınız. içindeki toz ve kir maşanın çalışmasını kısa süre sonra tekrar bozar. xcm maşanın bakımı çok kolaydır. basit bir yay sistemiyle çalışır. maşanın altında 2 tane 9 numara somun vardır. onları nazikçe çıkartın, (frenleri sökmeyi unutmuyoruz tabiiki). somunlar çıktıktan sonra maşanın alt borusunu üst köprüden tutarak çekin ve iki parçaya ayırın maşayı. iç boruları bir bez ile temizledikten sonra, dış borudaki keçeleride güzelçe temizleyin. maşayı ikiye ayırdığınızda iç boruda belli yerlerde katı yağ göreceksiniz, onları temizlemiş olacaksınız zaten :D o yerleri tercihen amortisör yağı ile yoksa gres yağı ile az miktar yağlayın. sonra bacakları geri takın. maşanın yaylarını çıkartıp temizlemek için ilk önce maşanın sertlik ayarını en yumuşak konuma getirin, sonra düz tornavida ile maşanın üstündeki tırtıklı yerlere saat yönünün tersine doğru hafifçe vurun (çekip vasıtasıyla :D). biraz gevşeyince elinizle döndürebilirsiniz zaten. onlarıda çıkarttıktan sonra,maşaya bastırın yaylar çıkıcaktır. onlarıda temizledikten sonra aynı şekilde geri kapatın. sonra linkteki işlemi ister uygulayın ister uygulamayın size kalmış bişey. :)

kolay gelsin ...

10. Mahmut KARABİBER

Mahmut KARABİBER Aktif Üye

Seviye:
    merhaba .sr suntour memnun kalmadıysay.rst kullan yada ikinci el temiz rock shox düşün .daha kalıcı olur

11. Erdem Atasagun

Erdem Atasagun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben Epicon kullanıyorum Çok memnundum bundan öncede xcm kullanıyordum arada çok fark var hem sağlam hem konforlu kullandığım maşa 2008 epicon ağırlığı 2050 gr havalı yağlı.

12. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    Bende epicon kullanıyorum ve kesinlikle çok memnunum (tabi daha iyisiin hiç kullanmadım ondan bilemicem:D :D )ama (sanıırm bnim maşamda bi durum vardı )kitlemesi bana 2 kes sorun çıkardı ama 4 aydır bi sorun yaratmadı öneririm:in: :in:

13. ujur

ujur Bisikletkolik

Seviye:
    o sorun kecelerden kaynaklaniyo ki xcm de kece yok plastik boru koymuslar. apicon guzel ama ama havali masa cozum diyen arkadaslarin omrunde masa kullanmadiklari belli oluyor. masanin calismasi kecelerle alakalidir. kecelerden iceri cok pislik girerse calismasi cok etkilenir az girerse az etkilenir. marzo da oyle bir sikinti yok, rock shox ta ve fox ta o sikinti 1 yillik kullanimdan sonra basliyo yani her yil kecelerin degismesi gerek. suntour da ise 1 yildan daha az surede masanin calismasi degisiyo. masanin havali veya yayli olmasi hic birsey ifade etmez xcm in icine hava tupu tak kullan yine ayni sorun olucaktir.

gurkanin verdigi bilgiler tamamiyle dogrudur. egerki xcm masanizi 2 ay da bir bu sekilde temizlerseniz 2-3 yil boyunca daha dogrusu kirilana kadar kullanirsiniz. ama yaylari sokup temizlemenize gerek yok acikcasi. birde apicon aliyim diyip aldiktan sonra onunda bakimini en az yilda bir kere yaptirmaniz gerekicektir bunuda unutmamak gerekir. al tak unut istiyosaniz fox un en ust modellerinden veya marzonun en ust modellerinden almaniz gerekiyo onun icinde en az 700-800 lirayi gozden cikarmaniz gerek. ama epicon alicaginiza tora alin daha uzun omurlu daha kullanisli bir masaniz olur.

gurkankas bunu beğendi.
  14. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:

evet, yaylar çok önemli değil ama ben yağlıyorum sürekli, maksat bakım olsun, bekli bi faydasını görürüm diye :D

uğurun dediği gibi tak unut maşa istiyorsanız fox, marzo ve rock shoxların üst model maşalarını düşünün derim. fakat bütcenize göre en iyi seçim rock shox tora olucaktır. marzonun alt seviye maşalarını kullanmadım, fox zaten alt seviye maşa üretmiyor. rock shox ise ürettiği her maşanın verilen parayı sonuna kadar haketmesi için makinasından geleni ardına koymuyor. açıkçası, üst seviye suntour maşa alıcağınıza orta model rock shox tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olur.