Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Görme Engelli Bisikletçi - Daniel Kish

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Deniz tarafından paylaşıldı.

1. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

İnternette gezerken bu görme engelli müthiş insana denk geldim. Sağdan soldan bilgileri topladım ve kısa bir kısmını çevirerek aktarmaya çalıştım. Alıntı soracak arkadaşlarım için bu konuyu belirtmek istedim :)

Daniel Kish, henüz 13 aylıkken bir çeşit göz kanseri nedeniyle görme engelli olan bir Amerikalı. Görme engelli demişken, tamamen görme kaybı diye düzelteyim. Tek gözü implant (kabaca takma) , diğer gözü ise tamamen kör durumda. "Yarasa Adam" da denilen Daniel Kish; ağzı ile ses çıkarıp (sonar), gelen yankılara göre önündeki engelleri farkedebiliyor. Yani yarasa yöntemiyle :harika: Bu nedenle ona Batman de diyorlar :)
    Yaklaşık 250-300m önündeki binaları tasvir edebildiğinden bahsediliyor. Televizyon programlarına çıkıyor ve seminerler veriyor ülke genelinde.

Birçok işini kendi görebildiği gibi bisiklet de kullanabiliyor. En aşağıda eklediğim video gibi niceleri var. Biraz araştırarak diğer videolarına ve fotoğraflarına ulaşabilirsiniz.

2. Deniz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bunu da ekleyeyim istedim. Bisikletinin bazı ayarlarını da yapıyor. Bu videodaki bambu kadrolu bisikleti de pek ilginç :) İzmir Delta'da bu tip bir bisiklet vardı.

geziniyo bunu beğendi.
  3. m.klcts

m.klcts Bisikletkolik

Adı:
    muhammed
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    SAAT?

4. Deniz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şüphene sağlık arkadaşım :) Görme engelliler için birçok kol saati var. Kocaman yazmaya da gerek yoktu :)

m.klcts bunu beğendi.