Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gora-tex ve windstopper secimi

Konu, 'Giyim' kısmında Bertan T. tarafından paylaşıldı.

1. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Yabancı forumlardan arastirdigim kadariyla goratex mtb, windstopper yol bisikletcileri için secilmeli diyor fakat yerli sayfalarda goratex su ve ruzgar geçirmez, windstopper rüzgar gecirmez diye belirtiliyor. Kisin yol bisikleti sürmek Icin hangisi mantıklı, birçok model ıçinden nasil secim yapilmali?

Aklimda goratex var, nedeni de gordugum urunlerin arka bolgesinin daha Uzun olmasindan kaynakli. Sizin fikriniz nedir?

2. ikan yüzgeçgölü

ikan yüzgeçgölü Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    içinize nefes alan ve sıcak tutan bir kıyafet giyip
    dışa ise goretex su geçirmez bir mont giyip çıkılmalı bence

şahsen ben öyle yapıyorum

3. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Termal içlik ve forma oluyor zaten, üzerine goratex yeterli diyorsunuz yani. Peki birçok goratex bisiklet ceket çeşidi var, bazılarında rüzgar geçirmez diye yazarken bazılarında yazmıyor, aralarında rüzgar geçirmezliği ile ilgili farklar var mı?

4. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    ben rüzgar ve su geçirmez kullanıyorum.
    bakın durum şöyle oluyor:
    goratex kaliteli kumaşıyla ünlü bir markadır. kendi yapıp sattığı gibi Adidas gibi bazı markalara da ürün yapar.
    windstopper rüzgar geçirmez demektir, woterproof ise su geçirmez. goratex firmasının rüzgar geçirmeyen ya da su geçirmeyen çeşitli ürünleri var. windstopper bir ceket rüzgar geçirmez ancak su geçirir. ancak woterproof ürünler hem rüzgara hem de suya dayanıklıdır. vücudu sıcak tutar. hafiftir. dağcılık gibi çeşitli spor dallarında kullanılır. bunların iyi bir yanları daha vardır. o da dışarıya nem transferi sağlarlar. böylece vücudunuz terlese de teri dışarı atar kuru kalırsınız. kuru kalmak outdoor sporlarda hayati derecede önemlidir. bisiklette de aynı şekilde sürüş esnasında vücut aşırı ısınabilir bu durumda terleme oluşur ve bunun dışarı atılması gerekir.
    size önerim sadece gora-tex ürünlere bağlı kalmayın. su ve rüzgar geçirmez özellikli bir çok ürün var
    örneğin marmot marka şu mont çok hafif. su ve rüzgar geçirmeme özelliği var. koltuk altlarında havalandırma fermuarları da var.
    tavsiye etmemin nedeni benzerlerine göre ucuz olması. yalnız iç katmanı yok. model adı precip
    http://www.sportcity.com.tr/MARMOT,LA_806-3.html?gclid=COCwsP7b77sCFbGWtAodIgUAIg#labels=806-3

deniz erk bunu beğendi.
  5. sabihavni

sabihavni Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    windstopperların bazılarında 20000 su sutunu vardır bu size bence yeterli olabilir.Ama sağnak olursa üzerine bir yağmurluk veya dış katman mont giymeniz gerekir.(ne kadar deselerde ben pek inandırıcı bulmuyorum)ya da bir polar mont alıp veya kaztüyü üstüne dış katman mont veya yağmurluk ile de idare edebilirsiniz.Tek gore-tex montla üşürsünüz soğuk havalar için çunkü gore-tex montlar dış katman montlarıdır içinr polar veya kaztüyü ya da ikisi birden giyilir.Ya da 3 in 1 montlar var onları da kullanabilirsiniz ama bunda markaya bence dikkat edin çünkü baya bir ağırlık farkları oluyor.
    Gore-tex 3 versiyondur.En ucuz olan gore-tex dış katman montları yaklaşık 500 tl civarındadır.the north face in hyvent kumaşı vardır ama gore-tex değildir bunlar daha ucuzdur gore-tex ten farkı hyvent çevresel olarak nefes alımı sağlar gore-tex tamamen nefes alımı sağlar.marmot tun membrain kumaşı vardır bu gore-tex ile ayıdır.
    windstopper olarak highmountain markasına bakın yerli malı istanbulda karaköyde üretiliyor olaması lazım diğer markalar gibi pahalı değil windstopper polarını 100tl ye alabilirsiniz herhangi bir outdoor mağzasından ama etikette windtopper yazmaz %100 windprof ya da %waterpof la beraber ikisi birden yazar(elinde olması halinde çünkü pek kullanılan ve tanınan bir marka değil, ama çok iyi, kullanıyorum, memnum ama yağmurda denemedim)

6. mahden

mahden Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
  7. sabihavni

sabihavni Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    3 in 1 de bazı markalarda bende tchibonun vardı 5 sene önce eşşek ölüsüydü o yuzden markaya bakın dedim şimdi çünkü hafifleri var
    qeuchua bence fiyatına göre çok iyi bir marka bence özellikle pantolan ve saloped birde ayakkabı fiyata görünce direk cazibesi oluyor(kullan akrabam, kendim, arkadaşlarım var) ama bence qeuchua alıcak biri görerek ve deniyerek almalı bazı ürünleri kötü oluyor.O ürünler dışında çok iyi görsellik açısından hemde fiyat açısndan

Malzeme almadan önce elinizdekinleri gözden geçirin bence elinizde sizi idare eden malzeme varsa almayın (gücünüz varsa daha iyisini alabilirsiniz ama kendinizi sakın zorlamayın )

8. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gore-tex eldiven alt üst spd botunu , termal üst altını ve çorabını kullanıyorum.Biraz pahalıya denk geldi ama diğerlerine göre fark ediyor gerçekten.

9. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    0-3 derece arası geceleri yol bisikleti sürüyorum. Bisikleti ulaşım harici kullanmayacaksanız önerilen ürünler ile yanarsınız. Ben bir termal içlik üzeri en incesinden shimano windstopper kullanıyorum ki katlanıp cebe giriyor bu bile terletiyor. Her spor dalı için benzer özellikleri olan ürünler olabilir ama bisiklet için imal edilmiş olanlara bakmanızı ayrıca tavsiye ederim. Kesimi duruşu sürüşe uygun olur.

10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gore-tex de, Windstopper da Gore firmasının markaları aslında. Başka markaların ürettikleri benzer ürünler için genelde "hardshell" ve "softshell" terimleri kullanılıyor. İkisi de rüzgar geçirmiyor, aralarındaki temel fark Gore-tex'in su geçirmez (waterproof), Windstopper'ın ise sadece suya dayanıklı (water resistant) olmaları yani Gore-tex suyu hiç bir şekilde içeri geçirmezken windstopper suyu yavaş yavaş emip, bir süre sonra içeri geçirmeye başlayabiliyor. Buna karşılık Windstopper gibi softshell ürünler vücuttaki nemi dışarı geçirmekte daha iyiler.

Hangisinin daha iyi olduğu hava şartlarına, ne kadar süre bisiklet sürdüğünüze ve ne kadar efor harcadığınıza bağlı. Dağcılık ya da kayak gibi dışarda kalma süresi uzun, harcanan eforun nisbeten düşük olduğu sporlar için gore-tex kesinlikle daha iyi. Bisiklete bindiğinizde mutlaka terliyorsunuz ve bunu dışarı atamazsanız sırılsıklam olacağınız için softshell ürünler, suya dayanıkları yeterli kaldığı sürece daha rahat ettiriyorlar. Ancak çok yoğun yağış altında biniyorsanız, ya da saatlerce yağmura maruz kalıyorsanız kıyafetinizin suya dayanıklı olması yetersiz kalır, bu durumda soğuk yağmur suyu kendi terinizden daha fazla üşüteceği için gore-tex gibi ürünleri kullanmakta fayda var.

Ben 3-5 derece ve hafif yağmurlu havada termal içlik üzerine softshell ceket ile biniyorum, yeterince sıcak tutuyor ve 1-2 saat boyunca yağmur suyunundan koruyor. Kaz tüyü mont gibi ürünler Erzurum soğuğunda gerekiyor olabilir ama ben ara katman olarak forma giymeye bile ihtiyaç duymuyorum.

MeTaLioNs, mervan kızıl ve Oktay Erkan bunu beğendi.
  11. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Verdiginiz bilgileri arastiracagim,cok bilgim olmayan noktalar. Verilen tavsiye ürünleri de inceleyecegim cok tesekkurler. Peki goretex oxygen ile path arasında ne fark Var? Bazi satıcılar oxygen i sadece şu gecirmez diye satıyor,bazısı ruzgar ve şu gecirmez diye.

Ekleme: bisikleti ulaşım aracı olarak kullanmıyorum,spor babında kullanıyorum. 30-40km hızı görürüm turlarda, kısa tur mesafem 30km, uzun tur değişken mesafelerde oluyor. Bu şekilde kullanıyorum bisikleti.

12. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gore-Tex
    Standart Nefesalabilir membranların en yaygın kullanılan modeli. Rüzgar/Su geçirmez
    Gore-Tex Windstopper
    Rüzgar geçirmez, en yüksek nefesalabilirlik değerine sahip gore-tex modeli. Bazı modeller suya biraz direnç gösterse de hafif yağmurda bile bir süre içine su alan tip
    Gore-Tex XCR
    Gore-Tex'ten %25 daha fazla nefesalabilirliğe, yaklaşık aynı su geçirmezlik seviyesine sahip olan model
    Gore-Tex Paclite
    Gore-Tex'ten 2 kat daha fazla su geçirmezlik seviyesine sahip olan aynı/biraz daha düşük nefes alabilirliğe sahip model
    Gore-Tex Performance Shell
    Sezon ürünlerinde bulunan Gore-Tex'in yerini almış olan model. Teknik olarak Gore-Tex XCR ile aynı, marketing amacı ile ismi Performance oldu.
    Gore-Tex Pro Shell
    Gore-Tex'ten 5 kata kadar daha fazla nefes alabilir, 2 kata kadar da daha yüksek su geçirmezlik seviyesine sahip olan model. En üst modellerde tercih edilen membran.
    Gore-Tex Softshell
    Standart Gore-Tex'in streç hali. İsmi softshell olmasına rağmen su/rüzgar geçirmez. Diğer softshell'lere göre çok daha DÜŞÜK nefes alabilirliğe sahiptir. Gerçek softshell değildir.

Gore-Tex'le ilgili küçük notlar belki işinize yarar.

13. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Path ve oxygen Icin ne tur kumaş kullanılmış bakacagim, verdiğiniz bilgiler icin cok tesekkurler, cok işime yarayacak.

Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
  14. mahden

mahden Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Alta Nike f-90 eşofman altı giyiyorum (bunun içi filelidir futbol için yapılmıştır) hava soğuksa içlik giyiyorum, üste termal fanila + termal içlik giyiyorum üstüne quechua 3+1 ürünü hava çok soğuk değilse polarını çıkararak giyiyorum soğuksa poları ile birlikte; bugüne kadar ne yandım ne üşüdüm, sahil şeridinde iki köprüyü aşacak şekilde sürüş yapıyorum hasta da olmadım :) demek ki kendi sistematiğim içerisinde doğru bir giyim şekli tutturmuşum...
    Gore-tex konusuna gelince bu ürün marka bir kumaştır öyle olunca o kumaşı kullanan ürünlerin fiyatı çok uçuk hale geliyor, adı gore-tex değil ama nova-tex y-tex olan ama hemen hemen aynı özelliklere sahip markaların kendi teknolojileri vardır onlara yönelirseniz çok daha uygun alışveriş yapma şansınız olur...

15. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanırım goretex path adlı ürünü alacağım. İbre bu yönde.

16. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Gore-tex path, boyun bölgesini buff veya polar vs ile koruduğunuz sürece işlevini tam olarak gören bir ürün. Ben memnun kaldım, ayrıca gayet hafif.

17. Çetin Güzel

Çetin Güzel Kıdemli Üye

Seviye:
    BU sizin hangi şartlar altında bisiklet kullanacağınıza bağlı iyi düşünüp ona göre seçim yapmanız lazım çünkü gore-tex belli bir sıcaklıkta adamı pişme noktasına getiriyor, aklınızda olsun.

Murat B. bunu beğendi.
  18. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet dün baya uzun bir turda test ettim, temposu sık değişen bir tur ile. bazen yavaş bazen hızlı, yüksek kadanslı şekilde.

19. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Şu gore-tex konusunda birisi yardımcı olabilirmi bana?

20. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok fazla çeşit var ve seçim yapmak baya zor oldu benim için Oğuz Kurt. Tam olarak ne istediğinizi açıklarsanız tecrübeli arkadaşlar yardımcı olur.