Google Earth 5.2

Emre Erbay

Üye
Tepki
22
Bugün gelen mailden yeni sürümün çıktığını öğrendim ve yükledim. Bizlerin işine bayağı yarayacak bir özellik eklemişler google earth'e.. artık rotalarımızı kaydedip, yükselti tablosu çıkartabiliyoruz. rotanın belirli kısımlarını alıp eğimin, yükseltinin değişimine de bakılabiliyor. Bunlar ilk izlenimlerim oldu.eskisinden farklı başka güzel özellikleri varsa yazarım yeniden. Rüzgar arkamızda olsun :)

Scudo

Agamemnon

Daimi Üye
Tepki
154
Mapmyride'ı biliyor musunuz? Çok kullanışlı. Tavsiye ederim.

ultegra

Aktif Üye
Tepki
7
Ekranın yukarısında cetvel işareti var. Oraya tıklayıp rotayı çizdikten sonra uzaklığı gösteren küçük kutucukta kaydet yazısı var. Ondan sonra sol tarafta bi sembol çıkıyor. Ona sağ tıklayıp yükseklik profilini göstere tıkla.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arkadaşlar Google Earth ile ölçülen mesafe yolun uzaması ve rampalar devreye girdiği zaman yaklaşık olarak güvenilir midir?

Rampa olmayan şu aşağıdaki kısa yolu geldim bugün ve göstergemdeki değer ile Google Earth'daki değeri karşılaştırdım:

(link)

Km sayacımda 12.31 km yazıyor. Üstteki resim pek okunaklı değil ama sol üstteki kutucukta 12.06 km yazıyor. Elle tek tek işaretlediğim için aradaki 250 metre farkı normal karşılıyorum.

Ancak rakım farkı gibi şeyler olunca ne oluyor? Yükselti farkını Google Earth ölçebiliyor mu yoksa sadece kuş bakışı mesafe mi oluyor ölçtüğü?

Not: Araçlar-->Cetvel (Yol) aracı ile ölçtüm yukardakini.

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Merbaha, bu sürümü anasayfasından indiremiyorum. Burada paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

İsmail Emir

Aktif Üye
Tepki
19
Merhaba, yazılımı buldum fakat yazılar görünmüyordu. Aynı sorunu yaşayanlar Araçlar/Seçenekler/3D Görünüm sekmesinden Grafik modunu; Open GL'den DirectX'e çevirerek ve yazılımı tekrar başlatarak düzeltebilir.

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Oldukça kullanışlı bir program. Ama programdan iyi anlamak gerek. Bi ara Google earth dan bakıp şehirden 30 km uzaktıktaki bir dağ yoluna gittim. Hiç de yukarıdan göründüğü gibi değil. Çok zor buldum yolumu.:)

Tepki
22
@pimezon

Bu tablo, iki mesafe arasındaki ortalama eğimi veriyor. Eğer toplam yol değişirse grafikteki ayrımların da mesafesı değişiyor. Dolayısı ile de ortalama eğimde değişiyor. Farklılıklar bundan kaynaklanıyor.

Tepki
13
Arkadaşlar burda Google Earth'ün hassasiyetini de gözardı etmemek gerekir. Henüz Türkiye'de çoğu yer için 30 m çözünürlüklü görüntü vermekte. Görüntüyü detaylı gördüğümüz alanlarda ise teorik hassasiyet maksimum 2.5 metreye düşmektedir. Eğer 30 m hassasiyetli bir alanda rota çizip eğim ölçümü yaptığımızda hata payı yüksek olacaktır.