Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göller Bölgesi (Salda - Burdur - Eğirdir - Beyşehir Gölleri) - Antik Kentler Turu

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ertunç Öner tarafından paylaşıldı.

1. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Herkese merhaba,
    6 Eylül - 13/14 Eylül tarihlerinde İstanbul çıkışlı Göller Bölgesi ve Antik Kentler turu planlıyoruz. Rotamız, yaklaşık olarak aşağıdaki gibi olacak. Bazı bölgelerde duruma göre değiştirebiliriz.
    Çavdır - Salda Gölü - Burdur Gölü - Ağlasun - Isparta - Eğirdir Gölü - Yalvaç - Beyşehir Gölü - İbradı - Yaylalan - Manavgat rotasını izleyeceğiz.

Otobüsle Çavdır'a gideceğiz. Git - gel yapmamak için Gölhisar'a (Kybra Antik Kenti) Minibüs ile geçip antik kent gezisini uzun tutmayı planlıyoruz. Malum arkeolog arkadaşlar da olacak ekipte. Ağlasun ilçe merkezinde de aynı şekilde Sagalassos Antik Kentine minibüs ile gidip - gelelim diyoruz. Yalvaç'a çıkma sebebimiz Antiocheia, Pisidya antik kenti. Aynı şekilde Altınbeşik Mağarası ve Lybre antik kentleri için rotamızı Ibradı'dan sapacak şekilde ayarladık. Yol üstündeki Kervansaray'lar ve İnsuyu Mağarası ve Burdur Hacılar'daki Höyük de ziyaret edeceğimiz yerlerin başında geliyor.

Konaklamayı çadır olarak gerçekleştireceğiz. 2-3 günde bir pansiyon olabilir. Salda Gölü - Burdur Gölü - Isparda - Eğirdir Gölü - Yalvaç - Beyşehir Gölü ve Derebucak/Ibradı arası bir yer :) konaklama yerlerimiz olacak.

Aşağıdaki güzergah boyunca görülmesi gereken yerler, yenilmesi gereken yemekler ve kalınması gereken mekanları iletebilirseniz seviniriz.
    goller_yoresi.JPG

2. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Muhteşem. 1979-1983 yılları arasında Eğirdir'de Ortaokulu, Beyşehir'de liseyi okumuştum. İmkanım olsa da katılsam...

3. elfoonn

elfoonn Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Daha önce burada ve böyle tur yapmadığım için bilemeyeceğim. Fakat ben olsam böyle tur yapacak olsam kalacak yeri hiç merak etmem tur doğal olmalı kanımca o akşam nerde orda konaklamalı ve yemek yemeli :)
    Bol bol not ve fotoğraf istiyoruz. :harika:

4. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @M.Cevat Bayhan biz ilk kez gideceğiz ama fotoğraflardan muhteşem görünüyor.
    @elfoonn Kabaca da olsa kalacak yeri belirlemek de fayda var. Hem günlük motivasyon hem de ilerleme açısından faydalı oluyor. Ayrıca özellikle göl kıyılarını seçmeye çalıştık, sabah uyandığında karşında o manzaranın olması insanı mutlu ediyor. Güne nasıl başlarsan öyle gider :)

M.Cevat Bayhan bunu beğendi.
  5. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Ertunç Öner Buraları dolaşmak hayalim. Umarım güzel bir tur geçirirsiniz. Şansınız bol yolunuz açık olsun.

6. cenkpasha

cenkpasha Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Haydi bekliyorum turdan sonra sağlam bir yazı ve bol fotoğraf. 2017 yaz turum için bana şart. Şimdiden kolay gele...

Ertunç Öner bunu beğendi.
  7. muhyt

muhyt Salcano NG350 26v

Adı:
    muhittin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şimdiden yolunuz açık olsun diyorum. Ben burdur merkezdeyim eğer ihtiyaç olursa yardımcı olurum. Burdurda hemen girişte sağda alyazmalım mesire yerinde çadır kurabilirsiniz. Burdur şiş yemenizi tavsiye ederim. Salda da belediye kamp yeri var orada kalabilirsiniz ayrıca doğanbaba tarafınada geçebilirsiniz zaten salda gölünün oralarda bisiklet rotaları tabelasını görürsünüz. Burdur çıkışında da insuyuna gelmeden solda yine bisiklet rotası tabelasını takip ederseniz anayol yerine güzel bir rota izlemiş olursunuz.

8. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Eğirdir Gölü'nün güneyinde (Aksu'nun yakınında) Zindan Mağarası'nı, Seydişehir-Akseki arasında ana yolun hemen yanında Tınaztepe Mağaraları'nı da göreblirsiniz. Eğer mağara seviyorsanız Tınaztepe'yi özellikle öneririm.

"Göller yöresi turu" benim de tur planlarım arasında yer alıyor. Tur yazınızı bu anlamda da bir rehber olarak okuyacağım.

Kazasız ve keyifli turlar.

five

Ertunç Öner bunu beğendi.
  9. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @muhyt Bisiklet rotasının yol durumu nasıl acaba ve nereye kadar ulaşıyor?
    @five sanırım iki mağaraya da uğrayamayacağız ancak Altınbeşik Mağarasını göreceğiz İbradi'den sonra. Sizin yazılarınız kadar detaylı olur mu bilmiyorum ancak yol durumu vb. bisikletçilere yol gösterecek konuları yazmayı planlıyorum.

muhyt ve five bunu beğendi.
  10. muhyt

muhyt Salcano NG350 26v

Adı:
    muhittin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ertunç Öner kusura bakmayın cevap veremedim hemen bisiklet rotası yarı asfalt-tıprak karışık köy yolu. Eğer normal yoldan ilerlerseniz iki şerit asfalt yol yanda da geniş bir emniyet şeridi mevcut.

11. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @muhyt Teşekkürler, bakalım oraya gelince karar veririz artık.
    Bu akşam yola çıkacağız, umarım otobüs ile ilgili bir sıkıntı yaşamayız.
    Gün gün buradan da not düşmeye çalışacağım, en azından bir fotoğraf ile durumumuzu özetlerim.

muhyt ve N.ÖZKAN bunu beğendi.
  12. ÇaNakkaLeRuHu

ÇaNakkaLeRuHu Bisikletkolik

Adı:
    Batuhan
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kazasız belasız hayırlı yolculuklar. Bol resim ve tur yazısı bekliyoruz haberiniz ola...

13. ekren gökhan

ekren gökhan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @Ertunç Öner
    Ertunç bey
    Bende bir Yeşilovalı olarak yazayım hemen.:)Şu an orda olmasamda bir sıkıntınız olursa yardımcı olmaya çalışırım. Keyifli bir tur olur umarım .
    Teke yöresinden güzel fotoğraflar bekliyoruz...:harika:

14. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Turun en zor kısmını atlattık ve Pamukkale Turizme 3 bisiklet ile binebildik. Zor sığdırdık bagaj dolu olduğu için. Sağlam çıkmalarını temenni ediyoruz :)

muhyt bunu beğendi.
  15. SerhatAtan

SerhatAtan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Hayırlı yolculuklar; keyifli pedallamalar şimdiden.

Bizim oralara geliyorsunuz ne güzel.

Ne yenir sorunuza ithafen Burdur'da mutlaka Burdur Şiş yiyin öyle devam edin derim.

Güzergahınız ise oldukça iyi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

muhyt ve Ertunç Öner bunu beğendi.
  16. muhyt

muhyt Salcano NG350 26v

Adı:
    muhittin
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ertunç Öner tura başladınız mı? Otobüs her zaman problem oluyor bisikletleri sağsalim çıkardınız mı bagajdan ?

17. Ertunç Öner

Ertunç Öner Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dün sabah sağlam şekilde tura başladık ve akşam Salda gölünde kamp attık. Kamp alanı ücretsiz, Yeşilova ilçesine 4 km mesafede. Normalde daha ileride atacaktıkadar ancak Kybra Antik Kenti biraz uzun sürdü. Gölün etrafını da dönmekten vazgeçip Burdur'a ilerliyoruz. Yol çalışması varmış Hacılar'a doğru, o yüzden paralel köy yollarından gideceğiz.
    20160907_065229.jpg 20160908_065209.jpg
    20160908_130622.jpg
    Burdur'a Kent ormanına kamp attık, herhangi bir ücret yok. Sabah Burdur muzesi ve Sagalassosa yolculuk.

20160909_070519.jpg

Sabah Kent organından Burdur Müzesine yol aldık. Çorum müzesinden sonra beni etkileyen ikinci kent müzesi oldu. Kybra ve Sagalassos Antik kentlerinden çıkan eserleri sergiliyorlar.
    Daha sonra İnsuyu Mağarasına geçtik. Mağara çok etkileyici ancak kuraklıktan dolayı içindeki göller kuru durumda.
    İnsuyu mağarasından sonra aşağıdaki yokuşu çıkarak muhteşem bir manzara eşliğinde Ağlasun ilçesine geldik. Sagalassos Antik kenti kesinlikle görülmesi gereken bir yer, Burdur sınırlarında yer aldığı için popüler olmadığını düşünüyorum ancak dağın yamacına muhteşem bir manzaraya karşı kent kurmuşlar. Hedefimizden şaşarak Ağlasun ilçesinde konaklıyoruz bu gece hem de çok sevdiğim şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in evinde, kitaplarının arasında.
    IMG_20160909_180146.jpg 10 kmlik inişe başladık.

20160909_153625.jpg 20160909_154032.jpg

Sagalassos Antik Kenti ve Manzara, Antik Kente araç tutarak gittik çünkü ilçe merkezine 7 km ve bayağı yukarıda.
    20160909_185950.jpg
    20160909_174605.jpg
    Hedefimiz yarın Eğirdir gölü eğer şaşmaz isek :)

3-4 gündür fotoğraf paylaşamadım. Öncelikle herkese iyi bayramlar. Rotamızda ufak bir değişiklik ile Beyşehir gölünün batisindan gitmeye karar verdik. Harika bir manzarası ve doğası var. Biraz ıssız ve şu bulmak sıkıntı. 20160913_115620.jpg

Bugün torosları geçerek Ormana köyüne geldik. Burası harika bir yer ve kesinlikle görülmeli.
    Arka tekerin 2 akord teli koptu, yedek almamıştım ve son 60 km o şekilde gideceğim. Umarım tehlike arz etmez. Bakımı da, akord ayarını da yeni yaptırmıştım oysa ki
    IMG_20160914_174033.jpg

20160914_164104.jpg
    Arkadaki dağlardan geldik ...

Herkese merhaba,
    Side'ye vardık akşam üzeri ancak 9.gün turumuzun en maceralı türü oldu. Ürünlü köyünden sonra yağmur-fırtına-dolu-sis ne varsa yaşadık ve jandarmaya haber vermek zorunda kaldık. Ürünlü'den Manavgat'a araç ile geldik. Muhteşem bir rotayı kaçırdığımız ve her seyimize kadar islandigimiz için mutsuzuz ancak yol durumu pek iyi değildi ve çok zorlu gözüküyordu o yüzden kendimizi bir yandan şanslı hissediyoruz.

Dolu yağarken 3 kişinin sigabilecegi bir kaya altına sigindik. Umarım tür yazısı ve detayları kaybetmeden yazabilirim.

Ekli Dosyalar: