Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gölcük-Düzce-Kdz.Ereğli, Ankara-Kırıkkale turu 292 Km.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında fatih alver tarafından paylaşıldı.

1. fatih alver

fatih alver Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Selam arkadaşlar,

6 Ekim Salı günü Gölcük’ten başlayarak ilk gün İzmit, Adapazarı üzerinden Düzce’ye, sonraki gün Düzce’den hareketle Kdz.Ereğli’ye, ertesi gün Ereğli’den otobüsle Ankara’ya ulaşıp AŞTİ’den başlayarak Kırıkkale’de son bulan 3 günlük turuma ait detay ve fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum. Karışık olmadı umarım.

Birinci gün;
    Pazartesi başlamayı düşünürken havanın yağmurlu olması sebebiyle Salı günü başlattığım turumun ilk saatleri. Sabah 08.30’da Gölcük’ten yola çıktığımda hava hala belirsiz devam etmekte ve her an yağacakmış gibi durmaktaydı. Bense ıslanmayı ve her türlü ihtimali göze alarak yola koyuldum. İlk şehirler arası turuma çıkıyordum ve bu yüzden açıkçası biraz tedirgindim. Ama turumun ilk dakikasından itibaren, her türlü yolda yüzlerce hatta binlerce kilometreyi deviren bisikletçi arkadaşları düşünerek ve onlardan cesaret alarak bastım pedala… İlk gün hedefim Düzce'ye varmak.

İzmit-Adapazarı arası (bulutlar ürkütücü) hatta ara sıra ufak ufak yağmur atıyor.

Sapanca gölü

Bir ara yağmur ciddi ciddi başladı. Eşme’de ufak bir lokantaya sığındım. Kısa süreli bir yağmur yağdı. Tekrar yola koyuldum. Bastığım her pedalda ilerdeki kara bulutlara bakıp acaba tekrar yağarmı diye tereddütle ilerliyordum ki yağmur yeniden başladı. Yağmurdan korkup kaçmaktansa yağmurluğumu giyip, çantalarımı poşetleyip bulutların ve yağmurun üzerine üzerine gitmeye başladım. Hiçbişey bugün beni durduramaz ve yolumdan alıkoyamaz dedim kendi kendime ama bu seferde hava açıldı. Hadi bakalım yağmurluklar fora. O andan sonra yağmur bir daha hiç rahatsız etmedi. Demek ki korkuların üzerine gitmek gerek.

Yolun geneli düz ve fazla zorlamayacak seviyedeydi. Zorlanacağımı düşündüğüm bir tek Hendek yokuşları vardı ki adı bile bir bisikletçiyi rahatsız edebilecek şekilde; Hendek. Yokuşlar bir yana birde yokuşlarda devam eden yol çalışmaları beni biraz zorladı sadece.

Hendek civarında otlanan şanslı koyunlar:D

Hendek'i geçtikten sonra kurumuş suyu kesilmiş bir çeşme başında kısa bir mola. Enerji depoluyorum fındık,fıstık, çikolata, gofret ne bulursam. İlerdende mazot almak lazım ucuzmuş.

Mola bitti yola devam. Bir kamyonun arkasında okuduğum şekliyle "MÜCADELEYE DEVAM":10:

Ve nihayet 16.10 civarı Düzce’ye ulaşıyorum. O gün Düzce’de öğretmen evinde konaklayacağım. (Bu fikri Süleyman Şatır Abimin turlarından kopyalıyorum)

Öğretmen evinin geceliği 25 lira. İki kişilik odalar. Kitap pazarlamacısı ve genellikle göçebe şekilde yaşayan bir vatandaşla kaldım odada. Yani orda kalmak için illa öğretmen veya M.E. bakanlık personeli olmaya gerek yokmuş. Hatta dediğine göre polisevleri, Köy hizmetleri, Tedaş gibi kurumların misafirhaneleri de bu şekilde konaklamalara izin veriyormuş. Bende bu vesileyle öğrenmiş oldum.

Birinci Günün sonunda
    Katedilen toplam mesafe : 127 km.
    Tekerin döndüğü süre : 6 saat 20 dk.

İkinci gün...

Hava harika. Sıcaklık 20-22 derecelerde. Rüzgar yok. Kısacası şartlar yolculuk için tam olarak mükemmel. Dünden lastik patlamış, sabah onu tamir ettirdim bisikletçiye.

Bugün biraz daha yavaş hareketlerle çıkıyorum yola. Nispeten daha kısa bir mesafe gideceğim. Amacım Ereğli’ye ulaşmak. 11.00da yola koyuluyorum. Tabi yemeden olmaz benzin yakmıyoruz neticede. Yol üzerinde Kahvaltı öğle yemeği karışık bir atıştırma sonunda devam ediyorum.

Düzce'den ayrılıyorum. Düzce adına uygun olarak oldukça düz bir yer. Ve bu dümdüz coğrafya neticesinde bisiklet kullanımı yediden yetmişe çok fazlaca yaygın. Ama benim aklım birazdan başlayacak Akçakoca dağlarının yokuşlarında:cool:

Ve yokuşlar başlıyor.

Ama zirveye kadar Kartepe'sine iyi çalışmış biri olarak bu yokuşlar ancak süreyi uzatır, kayadan toz alır misali:cool: :in:

Yokuş başlarında haliyle manzara oldukça güzel. Civardaki köylerden güzel görüntüler.

Bir çeşme başında kurulmuş küçücük bir mescit. Kıyaslanabilsin diye bisikleti yanına koydum. Bakarmısınız şirinliğe:)

Yollar çok güzel. Devletin el attığı yerler belli oluyor. Bu yolun bu halinide görebilirmiyim derdim yıllar önce geçtikce. Ereğli demir/çelikten taşıma yapan ağır vasıtalar yüzünden bu yola asfalt dayanmaz, çukur ve yarıklardan gidilmez geçilmez hale gelirdi bu yol. Ama şimdi...:in:

Yemyeşil hertaraf

Ve karadeniz göründü. Tam seçilmiyor ama ufukta belli belirsiz

Gaza gelmece ve daha bi azimle pedallıyorum:D

hemen hemen yolun yarısındayım

deniz Ereğli'ye kadar yoldaşım artık

Bu doğal stüdyo kesinlikle kaçmaz. Bikaç fotoğraf için mola.

Teyzem canavar. Bir mavevralar yaptırdı traktöre durdum izledim valla.:eek:

Yola devam lakin ne yol. :boese157: Santimetrelerle sığıyorum yola. Kamyon, tır, otobüs her türlü ağır vasıtayla paylaşmaya çalışıyorum yolu. Sürekli arkayı kontrol edip hatta bazen kenara toprak yola bile atlamak zorunda kalıyorum. Karşı şerit dönüş hattıdır, yanıltmasın. yol tek şerit yani

Ve hatta ara ara o santimetreleri bile kaybediyorum. Solum deniz sağım orman, keyifle yol almak varken benim bütün dikkatim yolda ve manzaranın keyfine varamadım malesef. Allahtan fazla trafik yoktuda arasıra yolu ortaladım gittim. Alaplı'ya kadar 20-22 km. biraz sıkıntı yaşadım.:(

Ereğli tersaneleri. Bu tersaneler sayesinde ülkeye milyonlarca dolar girdi sağlanıyor. Yabancı ülkelerden ihaleleri kapıp kapıp geliyorlar, seri halde üretip gönderiyorlar. Gelişime açık geleceği olan bir sektör. E hammaddesi dibinde üretilince Ereğlili sanayiciler bunu gayet güzel kullanıyor.
    Buda demek oluyorki Ereğliye iyice yaklaştım hatta geldim.

Ereğlideyim. Caddelerde.

Bu içler acısı manzara karşısında ne yapılabilirki. Yiyemiyorum yanında yatasım geliyor hatta. Ama hakettim:in:

Ereğli'de kebabı hakikaten güzel yaparlar. Siz istemeden yanında gelen meze ve garnitürlerle bile karnınızı doyurabilirsiniz. Ereğli'de gelişen güzel bir sektör daha...:in:
    Sırf bunun için bile gelmeye değer.

Gecesinden bir manzara ve dinlenme.

İkinci günün sonunda
    Katedilen TOPLAM mesafe : 201 km.
    Tekerin döndüğü süre : 4 saat 10 dk.

2. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Üçüncü gün...

Bugün otobüsle Ereğli'den Ankara'ya varıp, Ankara'dan bisikletle memleketim olan, adımdaki plaka işareti 71 Kırıkkale'ye ulaşmayı planlıyorum.

Sabah 08.30 otobüsüyle Ankara'ya hareket ettim. Bisikleti otobüsle taşımada hiçbir sorun yaşamadım. Hatta kafaladığım muavin arkadaş sayesinde özel bir loca bile tahsis edildi bisiklete. Ve 13.30'da Ankara'ya ulaştım.

Aşti'de hazırlıklar tamam.

Kalabalık şehir içi trafiklerine pek alışkın olmadığımdan Ankara bulvarları beni fazlasıyla ürkütüyor açıkcası, ama hiç bir sorun yaşamadan şehir içi trafiğini atlatıyorum.

Lakin benim o bütün gerginliğim ve dikkatli ilerleyişim esnasında şu gördüğüm rahat, sakin, relaks, umarsız at arabası rahatlığıyla kendine imrendiriyor. Benki bisiklet gibi çevik bir araçla kavşaklardan önce elli kere arkayı kontrol ederken bu aslan tık tık tık yoluna devam ediyor, ve bütün araçlar bunu kolluyor. Valla bravo dedim kendi kendime, hiçde bişey olmadan yoluna devam etti gitti.

Ankara çıkışında yemek molası ve bir teker patlaması daha. Bir lastikçiye girip onuda hallettikten sonra yeniden yollardayım ama oldukça vakit kaybettim daha yolum var, muhtemelen karanlığa kalacağım.

Elmadağ'a yaklaşıyorum. Bu seferde pedaldaki boşluk beni tedirgin ediyor. Acaba şehre girip bir bisikletçi bulup onu halletsemmi diye düşünüyorum ama vakit müsaade etmeyeceğinden risk alıp o halde devam etmeye karar veriyorum. Aksilikler üstüste.

Elmadağ viyadük çalışmaları. Bu yol da sorunlu bir yoldu. 9 km.lik viraj ve uçurumlarla dolu tehlikeli bir bölüm. Ankara'nın bütün doğu ve karadenize açılan ana arteri. Ve sonunda el atıldı. Bitince bu güzergahı oldukça rahatlatacak ama şimdilik benim için biraz sorun oluşturacak bu yol çalışmaları.

Sorunsuz iniyorum Elmadağ'ı.

Ve bizim ilçe tabelası önünde fotoğrafım. İlginç biraz, fotoğrafta ben varım ama hayalet gibi duruyorum. Benim ardımdaki herşey görünmüş, arkadaki tankerler, tabeladaki çizgiler. Anlamadım doğrusu, saydam çıkmışım resmen:D

Evimin çok yakınındaydım ama turumu resmi olarak Kırıkkale Cumhuriyet meydanındaki Atatürk heykelinin altında tamamlayacaktım ve 7-8 km. daha devam edecektim. O kadar aksiliklerden sonra yoldaki en güzel sürpriz. Bizim ilçe kavşağından geçerken babam ve ailem beni alkışlayarak karşıladılar. E sonuçta onları ziyarete geliyordum ama bu kez biraz daha farklı bir araçla. Buda turumun sürprizi oldu bana.

Kırıkkale'ye giriş. Hava karanlık biraz karanlık çıktı o yüzden.

Veee turumun sonu. Dün karadeniz sahilinde denizi koklarken bugün Kırıkkale Meydandaki heykelin altındayım. Bundan sonrası sadece eve intikal.

Üçüncü günün sonunda
    Katedilen TOPLAM mesafe : 292 km.
    Tekerin döndüğü süre : 4 saat 25 dk.

Ülkemiz gerçekten çok güzel ve kıymetli. Bunu gezip gördükçe anlıyor insan. Bizler attığımız her adımda, tekerlerimizin döndüğü her turda bunun idrakinde olabilirsek ne mutludur bize. Atamıza ve aziz şehitlerimize bu güzel yurdu ve özgürlüğümüzü bizlere verdiği için kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler ediyorum, sevgiler, selamlar. Pedallamaya devam...

3. ugurcuum

ugurcuum Aktif Üye

Seviye:
    Ayaklarına yüreğine sağlık Fatih kardeşim.. Harika bir gezi olmuş.. Paylaşım için teşekkürler..

Soner Sarihan ve fatih alver bunu beğendi.
  4. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Fatih,
    Yaptığın bu tur, güzel fotoğrafların ve duyduğun tatlı heyecanın hissedildiği anlatımın için teşekkürler. Bu turun seni ailene ulaştırması ve bunun bisikletle olması, çok hoş ve anlamlı.
    Yolun açık olsun...

fatih alver ve Soner Sarihan bunu beğendi.
  5. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    :in: :in: :in: :in:

Anlatımına ve fotoğraflarına doyamadım, yaptığın yol, tek başına olman, güzel fotoğraflar çekmen, hepsi taktire şayan.:in:

İlk mesajındaki koyunlar gibi , konunun ve fotoğrafların etrafında dolaşıp duruyorum. :)

Selamlar

fatih alver bunu beğendi.
  6. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim Uğur Bey, ilgi ve takdirleriniz herşeyden güzel selamlar, sevgiler...

Çok teşekkürler Coşkun Abi, çocukluktan beri bir merak konusuydu benim için Ankara'dan Kırıkkale'ye bisikletle gidebilmek, acaba olurmu, kaç saat sürer gibi düşünürdüm hep ve sonunda kısmet oldu. Bisikletle gitmek gerçekten heyecan vericiydi.

Selamlar, saygılar...

cedrick41 ve coşkun ayaz bunu beğendi.
  7. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarına sağlık fatih hocam gerçekten çok güzel olmuş turun içindeki heyecanı tahmin edebiliyorum bravo herşeyi haketmişin ilk olarak ailen sonra bizlerle bu başarını paylaştığın için çok teşekkür ederim!

8. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sağolasın Şenol kardeş, kazasız belasız gidip gelebilmek güzeldi gerçekten. ve bundan sonraki turlarım için cesaret verici. Baştada belirttiğim gibi onca yolu deviren tüm bisikletçi arkadaştan cesaret aldım tur boyunca.

Selamlar sevgiler...

cedrick41 bunu beğendi.
  9. alican türker

alican türker Aktif Üye

Seviye:
    ahha kırıkkale benım mmemleket:D ınsan haber eder be

10. Hakan Eşme

Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

Adı:
    Hakan EŞME
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Harika bir gezi olmuş, fotoğraflar ve anlatım da bir o kadar güzel.
    Sağolasın paylaştığın için. Sayende seninle birlikte o yolları katetmiş gibi olduk.

11. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Fatih Bey ,

Bravo . :in: Paylaşım için çok teşekkürler . .

Selamlar,
    Tolga Gürgün

12. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Selamlar hemşo, haberleşelim...

13. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Teşekkürler Hakan Bey. Beğenmenize sevindim.

Selamlar, sevgiler...

14. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Selamlar üstadım,

Sizler sınırları çiziyorsunuz, bizimkisi ancak aralarda gezinmek...:rolleyes:

İlgi ve beğenileriniz için teşekkürler. Sizi takip ediyoruz, tekrar selamlar...

15. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş deniz kenarındaki ilk bisikletli ve yayla görüntüleriniz çok hoş özellikle. Anlatışınıza bakılırsa yakında yeni turlarınızın yazısını okuyacak gibiyiz. Bir de heybe cadır tulum mat tamamladın mı yollar senindir. Yeni tur fotograflarını en kısa zamanda görmek dileğiyle

16. ibrahim Kızılkaya

ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili Fatih
    Pedal pedal seninle turladım tüm güzergahı. Fotolar ve sunumun çok güzel.
    Kumsalda deniz ve bisikletli ilk kare ile, Ereğlinin gece görüntüsünü aktardığın karelere de bayıldım.
    Tek başına pedal basmanın getirdiği özgürlük duygusunu da Kayhan dostumun altını çizdiği gibi:Bir heybe,çadır ve uyku tulumuyla taçlandırmak işten bile değil artık. Devamını bekleyeceğiz bu turların. Emeğine,yüreğine sağlık.

cedrick41, fatih alver ve Aytekin Erzan bunu beğendi.
  17. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    ABİM ellerine bileğine sağlık bende kırıkkaleliyim bandırmada yapşıyorum senelerdir gidip geldiğim bu yolları senin bisikletinden görmek cok güzel ve umarım bi yerde karşılasır beraber bir tur yaparız boyle:D:D

18. Uğur Vural

Uğur Vural Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu güzel kareleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler güzel ve hoş bir gezi olmuş yinede dağları tercih ederim inanın dağlarda karşılaştığınız tehlike ile (İnsan Tehlikesi) şehirler arası yollarda karşılaştığınız tehlike birbiriyle kıyaslanamaz.Zira şehirler arası yollarda dikkatsiz şoför arkadaşlar bizim için süper tehlike yinede kazasız ve belasız süper bir gezi olmuş sizi kutlamak gerek.

19. Atahan Akıllı

Atahan Akıllı Bisikletkolik

Seviye:
    mükemmel bir tur olmuş. bende karabük ekibiyle karabükten başlyarak zonguldak,ereğli,akçakoca,düzce yapmıştım. gittiğim yolları görünce heycanlandım :) o ereğli yokuşları cidden bezdiriciydi ama inişide takTire şayandı :)
    Ayağınıza,anlatımınıza sağlık.
    saygılar

20. fatih alver

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    sağolasın canım kardeşim, kırıkkaleli hemşehrilerimi forumda görmekten çok mutlu oluyorum doğrusu.

inşallah biyerlerde turlarız, bakarsın bandırmaya doğru gelirim ve oralarda coşarız, selam olsun sana...