Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gölcük - Bozdağ Tırmanışı (Ödemiş - İzmir)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Mehmet Akan tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akan

Mehmet Akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ramazan dolayısıyla uzun süre bisiklet kullanamamıştım ( bi kere 40 km yapmıştım oruçlu iken tekrar kullanmak istemedim zor geldi :) ) bende geçen hafta dedim kendimi biraz zorlayayım bi tırmanış gerçekleştireyim.
    Küçük Menderes ovasındaki en turistik yer olarak görülen daha doğrusu Ödemiş için böyle sanırım , Gölcük Bozdağ ikilisine bir kere de bisikletle gitmeyi deneyeyim dedim.
    Teknik bilgi verecek olursak
    Bozdağ ; http://tr.wikipedia.org/wiki/Bozdağlar
    Gölcük ; http://tr.wikipedia.org/wiki/Gölcük,_Ödemiş

Asıl amacım Bozdağ beldesinin merkezine ulaşıp bi kaç km ötesindeki Kırkoluk (kırk tane ayrı yerden doğal kaynak suyu akan bi yer) dan su içip eve dönmekti. 60 km den fazla bi yolculuk olacaktı. Kırkoluk ;

Oraya ulaşmak için saat 3 gibi çıkmam gerekliydi hava kararmadan evde olmak için çünkü 1000 metreden fazla bi tırmanış gerçekleştirmem gerekiyordu. Ama sıcaktan dolayı ben saat 4 gibi çıkabildim ki ona rağmen zirveye ulaşasıya canım çıktı :)

Neyse çok konuştum zaten başıma garip olaylar geldi anlatmaya başlayayım :)
    Artık yola çıkmaya hazırdım saat 4 gibi

Daha evden çıkalı 3 km oldu tırmanış başlamadı bütün suyu kaybetti vücudum sıcaktan , karşımdaki dağın öteki tarafında olmayı hedeflediğimi bilmek caydıracak kadar düşündürdü
    Tabi ben yola çıktıktan sonra asla vazgeçmediğim için mecburen devam ettim :D
    Rakibime baktıkça bilendim :)

Artık dayanamadım 8. km de bi mola verdim yükselmeye başlamıştım :) Yükseklik arttıkça sıcaklık azalmadı aksine vücudumun harareti tavan yaptı :D

Yol boyunca gördüğüm ender canlılardan , sırtımı dayayıp dert yandım bende ona

2 km çıkıp soluklanmaya başladım hiç bu kadar dik bi yere çıkmamıştım tabi , karşıda gördüğünüz dağlar Aydın Dağları. Ödemiş her tarafı dağlarla çevrili bi ovada kavruluyor yazları ,
    Burda geri dönmeyi düşünmedim değil
    Artık can yoldaşım bile sarmamaya başlamıştı
    Saatte 10km hızla ilerlemek işkence gibi olmaya başladı , bunda sıcak çok büyük etken
    Ender bulunan arkadaşlardan hemen dibine sokuluyorum , zirveye de az daha yaklaştığımı görüp tebessüm ediyorum
    Geçtiğim yollara yukarıdan bakınca motivasyonum arttı zirveye hala çok dik yollardan sonra varacağımı bilmeme rağmen
    Bi kaç km sonra , ama aradan yarım saate yakın zaman geçmiştir :)) zirveye vardım sayılır bu arada
    Ve en tepeye ulaşıyorum :)) Burdan sonra artık çok tırmanma olmadan ilerleyeceğim hayalleri hoşuma gidiyor tabi umduğum gibi olmayacak
    Hava sıcaklığının artık üşütecek seviyeye gelmesiyle üstümü değiştiriyorum en ufak kuru bi yer yok :)
    Artık yeşillikler içinde buz gibi ilerliyorum cehennemden cennete geçmiş gibiyim
    Yeterince geç kaldığım için Gölcük e uğramayayım direk Bozdağ istikametine gideyim diyorum ama 1 2 km sonra ön lastiğimin patladığını farketmem çok uzun sürmüyor , yanımda patlamaya karşı hiç bir önlem olmadığı için Gölcük merkeze dönüp lastiğimi yaptırıp planlarım dahilinde ilerlemeyi planlıyorum
    Pazar olması dolayısıyla kalabalık ama ben hemen merkezde lastiği yaptırıp Gölcük den çıkmadan bi kare alıyorum , birazdan resmini çektiğim dağın arkasından burayı çekeceğim
    Hızla çıkıyorum Gölcük ten Bozdağ yoluna devam tabi ufak bir tırmanış var
    Soldaki türde yollara bayılsam da zaman olmadığı için giremiyorum mecbur asfalttan devam
    Biraz önce bahsettiğim yerdeyim , buraya Ağa tepesi diyorlar sebebini bilmiyorum
    Güneş görüldüğü üzere batmaya başlıyor ufaktan , saat 7 olmuş hiç farkında değilim
    Kırkoluk a varamayağımı anlıyorum çünkü epey uzak bulunduğum yere , bende gidebildiğim kadar ilerlemeyi sonra geri dönmeyi planlıyorum.
    Çünkü artık ilerleyeceğim yol Karadenizden bi parça gibi yem yeşil , buraya bayılıyorum ilerde burada küçük bi ev yapıp yılın belli bir bölümünü geçirmek isterim :)
    Kestane ağaçları yol kenarlarında bana eşlik ediyor sık sık
    Bu vardığım son nokta artık geri dönmeliyim diyorum
    Bi kaç fotoğraf çektikten sonra bisikletime biniyorum ve o da ne ? Lastiğim yine patlamış , bu sefer arka. Daha o gün yeni iç lastik taktırmıştım . Ne yapacağımı şaşırıyorum , saat 7 buçuğu geçti güneş batıyor yakında hiç bi yer yok lastik yaptırabileceğim. Lastiğimi şişirip Gölcük e yetişebileceğimi düşünüyorum ama bi km bile dayanmadan iniyor tekrar.İniyorum hızlı hızlı elimde bisiklet yürümeye başlıyorum. Tekrar Bozdağ Gölcük sapağına geliyorum. Gölcük e gitmeyi aklımdan çıkarıyorum çünkü oraya dönmek bi saat sürecek yürüyerek hava kararmak üzere acilen inmeye başlamam lazım , Ödemiş e çıktığım yol haricinde inişi olan yerdeyim , lastiğimi tekrar şişirip inmeye çalışıyorum ama bi kaç km sürüyor tekrar iniyor tekrar şişiriyorum yine aynı şey ama çok tehlikeli bi iş yaptığımın farkına varıyorum çünkü lastik inmeye başladığında arka taraf öyle kaymaya başlıyor ki düşme tehlikesi geçiriyorum ciddi anlamda. Böyle 25 km inilmeyeceğini anlıyorum . Babamı da arayamıyorum beni alması için çünkü bi kaç gün önce yine şehir dışında bi yerde lastiğim patlamıştı almaya gelmişti beni uzun uğraş sonucu , bende bi daha kendi başımı kurtaracak düzeyde yollara çıkıcam demiştim :) . Bu sefer yardım istemeye yüzüm yok yani . Sonra bi kaç kere daha denedikten sonra lastik şişirip inmeye çalışmakla olmadığını kabul ediyorum , babamı aramayı planlarken kasalı bi araç geliyor Allah a şükredip el sallıyorum ve durup beni alıyor , evime kadar da bıraktı Allah razı olsun.
    4.5 ay bi kere lastiğim patlamadı motosikletimi sattım bisiklete mecbur kaldım bi haftada beş kere patladı :D ahı tuttu sanırım.
    Lastik yamamak için spreyler varmış sanırım , içerden onarıyormuş. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim geçen haftadan beri yolculuk yapmıyorum :)
    Bir de düz yolda saatte 33 km ve üstü hızlarda seyir ettiğimde sağ dizimde bi sızı oluşuyordu , tabi yolların bozuk olduğunu belirteyim.Yüksek kadans uyarılarınızı dikkate alıp kullandığımda o sızı yok olmuştu zaten ama yüksek hızlarda ilerleyemiyordum öyle olunca. Böyle zor bir tırmanışta dizimde bi sızı yaşamadım bu beni çok sevindirdi.
    Hata kusurum olduysa affola , umarım beğenirsiniz.Bana yardımı olacak her türlü eleştirinize açığım , tecrübelerinizden faydalanmak isterim. Hedeflerime ulaşabildiğim başka gezilerde görüşmek üzere..

2. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bizim için güzel fotoğraflarla dolu bir turmuş ama sizin için aynı şeyi söyleyemeyeceğim sanırım :(

3. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    lastik patlaması kadar can sıkına bişi yoktur.. :)

4. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    lastik patlaması kadar can sıkına bişi yoktur.. :)

5. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Lastik patlamasından daha sıkıcı olan birşey varsa o da henüz değiştirilmiş bir lastiğin patlamasıdır :cool:

6. Mehmet Akan

Mehmet Akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benim içinde gayet güzeldi 2 kere patlaması etkiledi tabi ama seviyorum böyle plansız olayları :D

7. Mehmet Akan

Mehmet Akan Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Haklısınız tam o sabah değiştirdiğim lastiğin patlaması moralimi müthiş bozdu :)

8. Fatih Sert

Fatih Sert Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önce paylaşım için teşekkürler ve tüm pedal dostlarına bu rampadan ve virajlardan çıkmayı, inmeyi, tekrar çıkmayı ve tekrar tekraaar inmeyi Allah nasip etsin inş. Muhteşem yâ Hu.

Cüneyt HOCAOĞLU ve Mehmet Akan bunu beğendi.
  9. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Öncelikle tebrikler abicim :D Süper bir tur ama bazı aksilikler olmuş :D Merak ettiğim birşey var,abi okul gezisinde Ödemiş'e gitmiştik ve gezdiğin her yeri gezdik :D Abi o rampaları nasıl çıktın hayla merak ediyorum çık çık bitmiyordu :D Videoya çekmiştim camdan dışarı cıkıp insanın başını döndürüyordu o kadar yüksekti :D Helal olsun abi diyecek birşeyim yok.Fotolarla anlaşılmı yormuş ne kadar yüksek olduğu,bizzat yaşamak lazım :)

Mehmet Akan bunu beğendi.
  10. Onur Eryaman

Onur Eryaman Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kardeşim selam. Seni burada görmek de güzel :)
    Turun çok güzel olmuş. Artık bundan sonra tedbirsiz çıkmayacağın için gönüller rahat. Bol sağlıklı ve pedallı günler... :)

11. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sizi gerçekten tebrik ederim... İzmir'de görev yaptığım zamanlarda görmüştüm Gölcük'ü... Ben de sizin bisiklet güzergahınız olan Ödemiş'ten gitmiştim aracımla..Ben araçla giderken bile sıkılmıştım o virajlardan ve rampa çıkmaktan.. Resimlerden görüldüğünden daha beter bir eğimi vardır o rampaların... Gerçekten tebrikler...

Lastik olayına üzüldüm ancak aynı sorunu yaşayıp duruyorsanız jantın içini kontrol edin derim ve de dış lastiğin iç yüzeyini... Ben (ilk değiştirdiğim lastikti :) ) iç lastiği değiştirdikten sonra kısa sürede tekrar patlayınca akıl etmiştim.. Sonra dış lastik dişleri arasında saklanmış ince metal parçayı farketmiştim... Dış lastiğin iç kısmından belki 0.5-1 mm kadar dışarı çıkıyordu ancak o parçayı kontrol etmemek bana 2. defa lastik sök/tak ve yama işlemine neden olmuştu...

12. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    2 günde 7 patlak yaptım lastik patlamasının kitabını yazarım:) yörede meşhur demir dikeni sağolsun .

Turunuz güzel olmuş.

Tedbirsiz yola çıkmayın hatta bir iç lastik taşıyınki sibob kesmesinden kurtulun.Tecrübe oldu bize..

selamlarımla.

13. Cüneyt HOCAOĞLU

Cüneyt HOCAOĞLU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık, zira o sıcakta oralara tırmanmak gerçek tebrik edilecek bir yolculuk olmuş. Harika doğa teşekkür ederim.

14. Mertcan V.

Mertcan V. Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam çok iyi bence çok azimlisiniz bilirim gölcük bozdağ yollarını 2 viraj var çok dik oralarda dikkatli olmak lazım..

15. Recep DOLGUNSÖZ

Recep DOLGUNSÖZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    teşekkürlerimle değerli kardeşim :)