Gök Bilimi Başlığı

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@luneris
İlhan Berat Yılmam nasıl?? :rolleyes::naslyany:

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.270
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
12-13 yaslarindaydik. En yakin arkadasim Hasan ile ikimiz de cok merakliydik gokyuzune.
Evimizin karsisinda bir tepe vardi. Yaz aylarinda firsat buldukca bu tepeye gider, gokyuzune bakar, gezegenler ve uzaylilar ile ilgili anlatir dururduk (hep atmasyon) :)
Bu tepede kayalarin arasinda kendimize kuytu bir alani mekan bellemistik. Bir zaman sonra evde atıl durumda ne kadar elektronik esya, radyo, durbun, ıvır zıvır var ise oraya getirmistik. Orasi bizim uzay arastirma üssümüz olmustu.
Hatta halley kuyrukluyildizinin da dunyadan en son goruldugu tarih bu donemlere denk gelir, ne kadar etkilenmistik.
Annemin eski philips radyosunda uzun band modunda radyo frekanslarini kurcalarken duymus oldugumuz cizirtilarin, uzaylilarin bizle iletisime gecebilmek adina gondermeye calistigi sinyaller oldugunu hayal eder, hatta boyle kabullenir ve anlam vermeye calisirdik.bu cizirtilari dinlerken de epey tirsardik aslinda.
Ulen hatirliyorum da ne heyecanli gunlerdi. Yas ilerledikce heyecan giderek uzaklasiyor bunyeden.
Keyif aldigimiz alanlardaki adrenalini hicbir zaman kaybetmememiz dilegiyle..

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Osman Tuğrul hocam bu olayin aynisini ben de motorsiklet istedigim zamanda yapmistim :D :D Bill Gatese bile yarim yamalak ingilizcemle mesaj atmistim (internette buldugum tum maillerine), yani zengin bildigim herkese yazmistim :D
2 kisi döndü, 2 si de microsoft gmail kardeş bana maillerin hatali oldugunu yazmisti :D

Helal olsun cocuga birakmamak lazim peslerini, az yesinler de bilime para harcasinlar.

Ben kucukken Tübitak güzeldi, kaliteliydi. Kitaplarini okurdum sürekli. Çok eğlenceliydi, eski kitaplarini bulabilirseniz cocugunuza kesinlikle almanizi tavsiye ederim :)

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
NASA herkesten yardım istiyor!

Diğer galaksilerde keşfedilecek pek çok gezegen var. Ama bunun için NASA'nın ne insan kaynağı ne de zamanı var. Zaten gezegen bulanlar da, çoğunlukla astronomi öğrencileri veya amatör astronomlar.
NASA'nın hazırladığı bir web hizmeti sayesinde, artık astronom olmadan da gezegen bulunabilir.

Bu işin en güzel yanı, keşfedilecek gezegene, beyaz cüceye veya kahverengi cüceye adınızın verilecek olması. Tabii ki gökteki her cismin teknik bir adı olur ama, bir de herkesin kullanacağı bilinen adı olacaktır. Aynı, canlılar dünyasında olduğu gibi.

NASA'nın WISE adındaki kızılötesi gözlem cihazı 2010-2011 arasında tüm gökyüzünün haritasını oluşturdu. Geriye kalan iş, toplanan verilerin incelenmesi.
NASA'nın Backyard Worlds: Planet 9 adındaki web sitesine girdiğinizde, size birkaç ardışık fotoğraftan oluşan video gösteriliyor. Bu fotoğraflar farklı zamanlarda çekilmiş. Bulunacak şey, dairesel hareket eden bir nokta. Eğer böyle bir nokta varsa, büyük olasılıkla, bu noktayı etkileyen görünmez bir madde var ki bu onun gezegeni olabilir.

(link)

upload_2017-2-16_13-28-30.png

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.460
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende bir yıldız buldum. isminide "kudret the kuyrukyağı yerim pedal basmadan 50 km giderim kurtcebe tcr sl1" koydum. isteyen kabul eder isteyen etmez.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@mehmetsunu

bak şimdi ,konu trolü seni,konuyu nereye taşıdın seni gafil ,,:komik:
yanlız gerçekten bahadır beye teşekkür etmek lazım çünki,bilginin ışığından yürümekte,bu konulara merakım çok küçük yaşlarda başlamış idi ,kitaplar okumuş idim ağbimin sayesinde o da okurdu, banada oku derdi ,bende okurdum okumamazlık etmedim ,70 'lerde,
mehmet hocam biz kitap okuyan kuşaklardan geliyoruz, 78 kuşağı üstümüz 68 'in eline su dökemeyiz, onlar bilimin ışığında düşündüler ,hurafeler ile işi olmadı ,
günümüzde yegane ışık bilimdir,bilime inanacaksın ve hatta araştıracak düşüneceksin
adamlar marsa uydu indirdi değilmi ne için anlamaya çalışıyor ,kainatın özünü
anlamak anlamak için bilime müracat başka alternatif yoktur,labaratuvarlarda kafa patlatacan arkadaş
hurafeler ile değil,yaşasın bilimin ışığı ,
emmeeeee,
kara bilim değil,
insanlığın felaketine yol açacak kara bilim gerçeğide vardır
örnek genetik ile oynanırsa insan soyunu saptırabilirler sonuç hüsran olabilir garantisi yok,,

bu konu gök bilimi ,kopernikten bu yana çoooooook gelişmeler olmuştur,

bruno ne dedi,
dünya yuvarlaktır,
engizisyon ne dedi
inkar et,
bruno ne dedi,
hayır yuvarlaktır,
engizisyon ,
yakın,

avrupa buralardan geliyor mehmet hocam kat edeceğimiz bir milyon ekmek ve hatta 1 milyon ışık yılı yolumuz var bizim..

izle mehmet hocam bunun görüntüsü sana ne diyor
nasa açıkladı
bu gördüğün kozmik bulutlar hareket halinde,
sıkı dur boyu 1.5 milyar ışık yılı
kafayı sana öyle bir yedirdirimki şaşar kalırsın,
düşün bakalım mehmet sunu düşün nasıl bir galaksi içinde yaşıyorsun, düşünürken kafan patlar ise karışmam ve hatta dumanlar çıkabilir ,bu görüntüye bakacak ve düşüneceksin ,bu bulutlardan güneşler var olmakta, bu bulutlara kozmik bulut denmekte ,bunlar fabrika mehmet hocam ,güneşleri var etmekte ,bu olay kendi samanyolu galaksimiz içinde, dünyanın yörüngesindeki hubble tarafından çekildi,
yaaa
işte böyle hubble teleskobu gördünmü ne işe yaradı,
brunonun ruhu şad olsun..
bu sıcak kozmik bulutlara bir adet uzay gemisi yaklaşır ise sıvı haline döner vay canına değilmi..

(link)

al bir sürü site aylarca izle ..bunlara hatim indirdim hatim..:harika::harika::harika::harika:

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
NASA'nın dün duyurduğu haber, bütün dünyada olduğu gibi bizde de günün haberi oldu.

(link)

Haberi bir çok yerde görmüşsünüzdür. Dünyadan 40 ışık yılı uzakta bir beyaz cücenin etrafında 7 tane dünya boyutunda gezegen dolanıyor. Bunlardan 3 tanesinin yıldıza uzaklığı, yaşam için elverişli bir ortam olasılığını güçlendiriyor. Ne gibi mesela? Gezegenin kayaçlardan oluşması, su içermesi, atmosferinin olması ilk akla gelenler. Tabii bu kadar olasılık varken dünya dışı varlık olasılığını da güçlendiriyor.

Bizim basın çeviri yaparken neyi çevirdiğine bakmadığından, örneğin gök adamızdaki 200 milyar yıldızı, 200 milyon yıldız gibi yorumlayabiliyor. Ama daha ilgincini, habere gönderilen yorumları okuyunca fark ettim.

NASA'nın her türlü gözlem aracını kullanarak bu gezegenleri inceleyecek olmasının asıl amacı, bu gezegenlere yolculuk yapma planı değil :) Ancak medyanın yorumlama şeklinden tam da bu anlam çıkıyor. Çünkü medya bu haberi 'yaşanabilir ortam' diye yorumladığından, herkesin ilk aklına gelen de oraya gidilecek olması oluyor. Doğal olarak da 40 ışık yılının ne anlama geldiğiyle ilgili, yapılacak yolculuğun ne kadar süreceğiyle ilgili yorumlar çıkıyor ortaya.

Öncelikle bırakın yolculuk yapma hayalini; o gezegende bizim gibi zeki canlılar olsa bile, iletişim kurmamız mümkün değil. Çünkü bizim göndereceğimiz "merhaba" mesajı oraya 40 yıl sonra varacak, onlar da 40 yıl sonra bize "merhaba dünyalı" mesajı gönderdiklerinde bize ulaşması yine 40 yılı bulacak. Şu an ki fizik bilgimizle daha hızlı bir çözüm yok :)

NASA'da çalışan astronomların bulmaya çalıştığı şey dünya dışı varlıklar. Kısaca "are we alone?"

Neden dünya dışı varlık arayışı var? Niyetleri nedir? gibi sorulara herkes kendince yorum yapıyor. Ama benim önerim, sadece ve sadece bu işe ömrünü veren insanlardan bunun nedenini öğrenin (hatta iyisi mi araştırma ekibinde olan kişileri bulup, onların özel düşüncelerini öğrenin). İlgi ve uzmanlık alanı başka olan insanların bu sorulara verecekleri yanıt sadece kendi niyetlerini ortaya çıkarır; işin siyasetini, politikasını yapmaktan öteye geçmez. Asıl gerçeğin önüne perde çeker.

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
@sabangurel

çok güzel bi çalışma hakkaten paylaşım için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: sabangurel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Tamam, bir Osmanlı hayranlığıdır gidiyor, onu anlıyorum da; bu ne cahil cesaretidir arkadaş!

"Son günlerde NASA tarafından dünya benzeri gezegenlerin bulunmasına dair yapılan heyecan verici açıklamanın ardından gözler Ulu Cami’ye çevrildi."

(link)

Belediye Başkanı düşünmeye devam etsin, iyi gelir.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Merhaba arkadaşlar, aramızda hiç uzay fotoğrafçılığı ile uğraşanlarımız var mı?

Kafamızı gökyüzüne çevirip izlemek güzel şey ancak onları teleskop ile bulup kadrajdan çıkmadan evvel sabit bir şekilde fotoğrafını çekmek de ayrı şey doğrusu :D

Varsa fotoğraflarınız bekliyorum, bende en kısa zamanda kendiminkileri paylaşmaya çalışacağım.

CyclistAntalya

Daimi Üye
Tepki
473
İsim
Erkan
Bisiklet
b'Twin
Gençken basketbol oynar ve ıspartanın tek spor mağzasının önünden her geçişimizde air jordan ayakkabılara bakardık. o yıllarda o ayakkabı babamızın maaşı kadardı çünkü.almamız imkansızdı. bisiklete meraklıyız ama milletin altındaki treklere yok fahradmanifaktur lara yok mossolara yok meridalara bakar dururuz ancak carraroya bineriz. gökyüzüne meraklıyız ama bir teleskop alamadık bu yaşımıza kadar. gökyüzüne merakımız olimposta kurduğumuz çadırların önünde plaj sandalyesinde oturup elimizde bira ile gökyüzünü seyretmekten ibaret kaldı. ama çok çabaladım yay burcu takım yıldızını gördüm geçen yaz. ne diyeyim. sırf merakım yüzünden gökyüzü gözlem şenliğine başvuruyorum ama kura da bile ismimiz çıkmıyor. bize müftülük falan da yardım etmez önce bira içmeyi bırakmamızı önerirler muhtemelen. bu konu başlığının bisiklet forumu ile ne ilgisi var diyenlere diyeyim, bisiklete binmeyi, kamp yapmayı seven herkes yıldızları da sever. çok alakalıdır yani.

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
(Alıntıdır)
Tutulemma: Güneş Tutulmasının Günizi

Açıklama : Her gün aynı saatte dışarı çıksanız ve Güneş'i de kapsayacak şekilde bir fotoğraf çekseniz, acaba Güneş nasıl hareket ediyormuş gibi görünürdü? Mükemmel bir planlama ve çabayla, böyle bir dizi görüntü çekilebilir. Güneş'in bir yıl boyunca izlediği yolda çizdiği 8 şekli, günizi (analemma) olarak adlandırılır. Dün, yani Dünya'nın kuzey yarımküresinin kış gündönümünde Güneş bu günizinin en alt noktasında idi. Dünya'nın değişik enlemlerinde elde edilen günizleri kadar, günün farklı saatlerinde elde edilen günizleri de en azından bir miktar farklı gözükecektir. Daha da mükemmel bir planlama ve çaba ile; bu dizinin görüntülerinden biri, bir tam güneş tutulmasını gösterebilir. Yukarıdaki görüntü, işte böyle bir tam güneş tutulmasının günizi veya tutulma sözcüğünün Türkçe karşılığı esas alınarak fotoğrafçıları tarafından türetilen bir terimle "tutulemma"dır. Yukarıdaki birleşik görüntü dizisi 2005 yılından başlayarak Türkiye'den çekilmiştir. Bir güneş tutulmasının tam tutulma evresini gösteren esas kare ise, Side / Türkiye'de 29 Mart 2006 tarihinde görüntülenmiştir. Ayrıca, tam tutulma sırasında Venüs de sağ altta görülebilmektedir.

tutulemma_tezel_960.jpg

[Tunç Tezel'den]
[Analemma / Günizi fotoğraf çekimi daha önce çok uygulanmış bir projeydi. Hatta Sky&Telescope'un Ağustos 1999 sayısında, o tarihe kadar bunu çekmiş 5 kişiyle ilgili yazıyı, ilk başarılı çekimi 1978-9'da yapan Dennis DiCicco yazmıştı. 1999'dan sonra bildiğim kadarıyla 2 kişi daha (ki ilki, bunu neredeyse günün her saatinde çeken Anthony Ayiomamitis) başardı. O yazıda "Ay'da yürüyenden daha az kişi bu fotoğrafı çekti." şeklinde bir ifade de vardır ki, yeterince davetkardır.

Ben de bu tür bir çekimi yapmayı uzun zaman düşündüm. Farklı ve uygulanmamış bir şeyi nasıl yapabilirim diye düşünürken, bu fikir ortaya Nisan 2005'te çıktı. Yaklaşan tam güneş tutulmasını da projeye ekleyecektim.

Tutulmayı Antalya bölgesinde gözlemeyi çok uzun süre önce kafaya koyduğumdan, "Tutulemma"yı Antalya'da tam tutulmanın görüleceği saate (1356 GMT+3) uygun açıda çekmem gerekiyordu. Ama Antalya değil Bursa'da yaşadığımdan, hesaplarıma göre Bursa'daki çekim saatim 1426 GMT+3 (yaz saati) ya da 1326 GMT+2 (normal saat) olacaktı. Bunun nedeni de iki şehir arasındaki yaklaşık 500 kilometrelik mesafe; günizinin ufka göre açısı Bursa'da ancak sözü geçen saatte Antalya'da tutulmanın görüleceği saatteki açıyla aynı oluyordu.

Günizi çekimi zordur. Çok geniş açılı mercek kullanan bir makinenin 1 yıl boyunca aynı noktaya doğrultularak çekim yapılması gerekir. Daha önceki çekimler, genelde tek bir kareye bütün pozlar verilerek ve hatta fotoğraf makinesi de aynı yere 1 yıl boyunca sabitlenerek bitirilmiştir. Başka bir yöntem de makinenin (kötü hava koşullarından etkilenmemesi için) aynı açıyla sabitlenebileceği bir platform yapmaktır. Her durumda, en küçük olası hatada çekim bozulacağı gibi, bu bozukluk da 1 yılın sonunda film banyo edilene kadar ortaya çıkmamaktadır.

Bu yüzden, eski çekimlerin aksine, projeyi dijital makineyle de yürüteceğim için her pozu ayrı ayrı çekip sonradan birleştirmeyi uygun gördüm. Daha önceki çekimleri yapan kişilere ve çekimleri sırasında karşılaştıkları sorunlar ve çektikleri olası acıya da saygı duyarak.

Şeklin uzunluğu 47 derecedir. Özellikle benim çekeceğim saat öğlene yakın olduğundan Güneş'in ufuktan yüksekliği 23 ile 66 derece arasında değişiyordu. Bunun için de çok geniş açılı bir mercek gerekiyordu. Kullandığım Canon EOS 300D makineye uygun Canon 10-22 mm f/3.5-5.6 merceği Haziran 2005'te aldım. Çekimi Bursa'da, apartman çatısındaki büyük bir bacanın tepesinde yapmak için, makinenin 1 yıllık çekim için doğru açıyla gökyüzüne dönük durmasını sağlayacak strafor kalıbı hazırladım.

Çekime de 17 Temmuz 2005'te başladım. Bundan sonra 28 Temmuz; 3, 14, 23 Ağustos; 1, 11, 20, 25, 30 Eylül; 9, 20, 27 Ekim; 8, 22 Kasım; 3, 13, 21, 28 Aralık 2005; 9, 18, 29 Ocak; 4, 21 Şubat ve 4, 19 Mart 2006 tarihlerinde de çekim yaptım. Havanın açık olduğu tarihlerde doğru saatte çatıya ulaşmak iş günlerinde yeterince zor oldu.

29 Mart 2006 günü de her şey olabileceği kadar iyiydi. Gördüğüm 2. tam güneş tutulmasını Side'nin 4 km batısında neredeyse anaçizginin tam üzerindeki Terrace Otel'den fotoğrafladım. Ön planda da otelin havuzu, bahçesi ve su kaydırağını görebilirsiniz. 3 dakika 46 saniyelik tam tutulma sırasında hava oldukça karardı, Venüs fotoğrafta da kolayca görülebiliyor. Tutulmuş Güneş ile Venüs'ün tam ortasındaki Merkür de fotoğrafta zorlukla seçilebiliyor, en azından büyütme arttırıldığında.

Bu tutulmadan sonra işler zorlaştı. Nisan 2006'da Bursa dışında çalışmaya başlayacağımdan çekimleri sürdüremedim. Neyse ki 8 şeklindeki günizinin kesişme noktasına denk gelen fotoğrafı 1 Eylül 2005'te çekmiştim. Böylece, projeye abim Cenk Tezel'in devam edebileceğini akıl ettiğimizde henüz hiçbir şey geç değildi. Kalan sürede, 23 Nisan; 9, 28 Mayıs; 16 Haziran ve 2 Temmuz günlerinde yaptığı çekimlerle Cenk projeyi kurtarmış oldu.

En son, fotoğrafların Adobe Photoshop ile birleştirilmesi ile ortaya bu sonuç çıktı. 29 Mart 2006'daki tam güneş tutulmasını da içeren günizi: Tutulemma. ]

Kaynak link: (link)

@Işıklar Gazisi Beklemedeyiz ;)
@rknsycck Hocam, ne desem bilemedim. Hakket doğrusunuz sonuna kadar.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Işıklar Gazisi
Benim teleskop pek iyi bir şey değil,zaten onu yakalayıp çekmesi de çok zor. Mecburen motorlu ve gezegeni-yıldızı kendi bulabilen bir teleskop lazım:((PAHALI:agla::agla:)

• Beğen
Tepkiler: Işıklar Gazisi

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
@Emre Yönlüer o konuda haklısınız hocam normal mercekli bir teleskop ile aslında gökyüzünde en belirgin ve bulması kolay olan gezegenler bile başlangıçta samanlıkta iğne aramaktan farksız. :D Teleskopun küçücük deliğinden koca gökyüzünde bir noktayı bulmaya çalışıyorsunuz. Ancak hocam bulduğunuz andaki haz kilometrelerce yokuş çıktığımızda zirveye vardığımız andaki sevince eşittir :D

• Beğen
Tepkiler: Emre Yönlüer

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Işıklar Gazisi
Aynen ben ilk baktığımda Jüpiter gezegenine baktım çok güzeldi gerçekten..:asik::asik:
Ama gördüğüm şeyi teleskopla bulmam 7-8 dakikamı aldı:D

@Osman Tuğrul
Şuna bir bakın derim :suspus:

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@Emre Yönlüer Şimdi izledim, James Oberg'in "Uncovering Soviet Disasters" kitabından bahsedildi sanırım videoda. Amazonda var fakat epey pahalıya geliyor amazonla, (link)

Yani bu uğurda nice canlan gitti, sadece uzay seyahat etti diye ismi daha yazılmayan çok vardır. :(

17265072_1344585402254748_8848539462660349308_n.jpg

Bunu facebook'da gördüm, bana direk Einstein'in 3. Dünya savaşı hakkında yöneltilen soruya " 3. Dünya Savaş'ını bilmem ama insanoğlu, 4. Dünya Savaş'ında taşlar ve sopalarla savaşır!" demesi canlandı.