Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gofret benzeri abur cuburlar

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında batuhandeha tarafından paylaşıldı.

1. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    iştahsızlık sorunum var malum. arada bir gofret ne biliyim tadımın müsli barları var onlardan falan yemeye gayret ediyorum. ama anlayamadığım nokta basit şekerin vücutta nasıl sindirildiği. gofretin üstünde 150 kalori yazıyor mesela ben bundan 3-4 tane yesem 1-2 saat bisiklet süremez miyim ? bu tür yiyecekler hızlı sindiriliyorsa yararsızsa nereye gidiyor o zaman bu kadar kalori ?

2. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Sanırım sadece gofret ile yetiniyorsan bu kaloriler sadece kasa gitmez. Beyin var mide var hani senin kontrol edemediğin düz kaslar olarak nitelendirilen iç organlarında kalori yakıyor tahminen. Yanlış bilgi vermek istemem ama benim görüşüm bu :)

3. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    gofretle yetinmiyorum ama bu tür abur cuburlar uçup gidiyor vücuttan normal yiyceklere göre kalorileride oldukça fazla.

4. Berk Karaca

Berk Karaca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu tür gıdaların içerisindeki şeker, basit şeker olduğundan çabuk çözünerek kana yüksek miktarlarda, hızlıca karışır. Bunun sonucu olarak insülin salgısı bir anda tavan yapar. Bu size o anda enerji versede, kandaki insülin miktarı yüksek olduğundan tüm şekeri kısa sürede kaslardaki ve karaciğerdeki glikojen depolarına doldurur. Dolduramadığını da yağ olarak depolar. Vücut bu ani şeker yükselmesini bu şekilde bertaraf ettikten sonra, kanda az miktarda şeker kalır ve bu sefer kendinizi öncekinden daha halsiz, hatta bisiklet üzerindeyseniz tamamen tükenmiş hissedebilirsiniz. Bunun dışında basit şekerin zararları saymakla bitmez. En önemlisi, sürekli tüketilmesi durumunda bir süre sonra insulin direnci ve daha ilerisinde diyabete sebep olması. Çok önemli bir diğer zararı vucütta ve beyinde oksitlenmeye sebep olması. Diğer bir deyişle hücreleri paslandırması. Şeker dışında, gofret, cips vs. tarzı ürünlerde zararlı başka katkılar da var. Mesela aromaları daha kuvvetli hissetmenizi sağlayan "mono sodyum glutamat" hem kanserojendir hem de sinir hücrelerine saldırarak ileri yaşlarda parkinson veya alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır.

Kilo almak veya başka bir nedenden daha yüksek kalori tüketmek gibi bir amacınız varsa, kaloriyi şeker yerine yemekleriniz ve salatalarınızdaki zeytinyağı oranını arttırarak veya bu tür ürünler yerine yer fıstığı, badem, ceviz gibi kaliteli yağ kaynakları içeren gıdaları tüketebilirsiniz. Yağın kalorisi, karbonhidratın (şekerin) neredeyse 2 katıdır.

5. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    teşekkürler.

6. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yaş, boy ve kilona göre günde alman gereken belli bir kalori miktarı vardır.
    Bunu aşarsan yağlanırsın, az yersende zayıflarsın. Abartırsan kas kaybın olur. Kuru biri olur çıkarsın.
    Protein açısından zengin olan başlıca hayvansal yiyecekler; Yumurta, et, balık, peynir ve süt..

Bitkisel yiyecekler ise; ekmek, patates, fındık ve ceviz gibi kabuklu yemişler, bezelye, fasulye ve mercimektir.
    mercimek kimse tarafından sevilmez. Ancak protein yönünden çok zengindir. Askeriyenin vazgeçilmez karaşimşeğidir. :rolleyes:

1 gr protein 4 Kal'lik bir enerji sağlar. Günlük enerjinin %10-15'i proteinden gelmelidir. Beslenmemizde proteinden zengin besinlere ihtiyaçtan fazla tüketmek, yetersiz tüketmek kadar zararlıdır.

Bir erkeğin günde 50 gr protein tüketmesi gerekir. Bunu protein tozu ile yapabilirsin. Çok fazlasıda karaciğere zarar verir.
    iştah sorunum var diyorsun. Yumurta beyazı yiyebilirsen 3-4 tane yemeni tavsiye ederim. 1 çikolatadan daha fazla dinç tutar.

emrah9700 bunu beğendi.
  7. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Senin dediğin olay glisemik indeksle alakalı . ayrıntılı olarak anlatmak ısterdım de vaktim yok . karatay diyeti kitabında ayrıntılı olarak yazıyor . illa diyet yapanları okuması gereken bır kıtap degıl herkesın okuması gereken bır kıtap . kilo sorunun yoksa bile okumanı tavsıye ederım .

8. soner_34tr

soner_34tr Yeni Üye

9. Tolga Can

Tolga Can Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fiyat mükemmel, önceden kaliteli markalar bu kadar ucuz değillerdi? Ucuz diye nitrofullden bir kova protein tozu aldım. 5 kg 75 TL den, En az 3 kg 1 senedir yatıyor. Hiç bir faydasını göremedim. Her proteini almamak lazım. Öğrendik. Aşağıdaki fotoda sol taraftaki GNC whey protein gerçekten işimi gördü. sağ taraftaki kova ise hiç bir işe yaramadı. hissetmedim desem yeridir. Besin Takviyesi, Protein Tozu, Vitaminler - GittiGidiyor

Değerleri üzerinden okuyabilirsin.

10. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Doğal olmayan maddeler (işlenmiş şeker, işlenmiş un vb.) vücudumuz tarafından öğütülmek için ek kaynaklara ihtiyaç duyarlar. Bunlar da vücudumuzun ihtiyacı olan bileşenlerdir. Normalde doğal ürünlerde o ürünün tamamen sindirilmesini sağlayacak bileşenler de içinde yer alır. Örneğin şeker pancarını yersek şekerin yanı sıra şekerin öğütülmesini sağlayacak bileşenleri de içerir ve işlenmiş şekerin tam aksine yararlı bir besindir. İşlenmiş şekerli ürünleri çok yediğimizde dişlerimizin çürümesinin nedeni, sindirim esnasında kalsiyuma ve diğer bileşenlere de ihtiyaç duyulması ve bunun da vücuttaki kalsiyum tarafından karşılanması nedeniyle kemiklerin yapı taşlarına zarar veriyor olmasıdır.

emrah9700, Barış Güney ve Tolga Can bunu beğendi.
  11. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben doğal olmayan ürünlerin kullanılmasını hiç bir şekilde tasvip etmiyorum. Adı üstünde arkadaş, doğal değil bir kere...

12. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Tüm gofretleri bıraktım bir tek kinder bueno'yu bırakamadım.

Kamyoncu yazısı gibi oldu :D

13. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Öncelikle bir doktor tavsiyesi almadan onu kullan bunu kullan şunu yap bunu yaplarla heleki protein ,amino asit gibi zırvalıklara hiç bulaşmayın sonuçda prof bir vücut geliştirme sporcusu değilsiniz'ki onlarda belli aralıklarla zaten doktor ve diyetisyen uzmanın'dan faydalanıyorlar.çok iyi bir uzman aktar bulup iştah açan ama kesinlikle bitkisel bir çözüme başlarsınız.unutmayınki birine yarayan bir ilaç,vitamin yada başka bir şey bir başkasına yaramaz herkesin bir metabolizması vardır.aynı asla olmaz herkes farklıdır.uzman görüşüne başvurun...

Tolga Can bunu beğendi.
  14. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    neyi seviyorsan onu ye iç dostum gerisini dietleri herşeyi boşver :) spor yaptıgın sürece sorun yok

Tolga Can bunu beğendi.
  15. uzunyoladamı

uzunyoladamı Üye

Adı:
    alperen
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sizlere bir sorum olcak haftada3-4paket cips yiyorum ve hazir keklerden 8-7tane yiyorum bisiklet ustunde performansimi cok dusururmu?:D

16. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @uzunyoladamı Cips için bir şey diyemem ama bimdeki meyveli keklerden ben tur esnasında 2-3 tane yiyorum.Karbonhidrat açısından da fena değil.