Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göbekten vites yardım

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında serdar karaca tarafından paylaşıldı.

1. serdar karaca

serdar karaca Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Katlanır bisiklet aldık. Klasik Alman markası. Yalnız daha önce görmediğim bir göbekten vitesi var. Resimdeki gibi. Ince zincirin dışa taşması normal mi? Zira vites değiştirmek çok zor ve bazen zincir boşa dönüyor. 20150426_215049.jpg

2. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zincirin dışarıda olması normal bildiğim kadarıyla. Sert olması tel ve vites kolu sisteminden kaynaklanıyor olabilir. Telde yıpranan bir nokta varsa kablo içindeki haraketi zorlaştırabilir. Bu tip vitesler otomatik araç şanzımanı gibi çalışır iç içe dişliler en dıştaki dişliyi yani tekerlek göbeğini tahrik eder ve farki oranda hız sağlar. Dişlilerde bir aşınma yada kırılma vitesin bir dişliden diğer dişliye geçerken boşlukta kalması sağlıyor olabilir. Bu tip vitesler bakım istemez ama bozulursa eskiden bir kaç ustası vardı açılabilir bir tipse oralarda tamir edilirdi ama şimdi bugun sıfır taksanız bozulsa yerine yenisini veriyorlar.

3. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Göbekten vitesin içinin yağlanması gerekiyor. Ben deyim 5000 km, siz deyin 10.000 km'de bir. Fotoğrafta zaten pislikten gözükmüyor. İyice temizlense iyi olur.

4. esesli

esesli Yeni Üye

Adı:
    ahmet erdoğan
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Sturmey archer 3 vitesli baya eski bir göbek diye düşünüyorum.pek randımanlı değillerdir.imkanınız varsa shimano nexus göbekler var.fazlasıyla iş görür.

5. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Hayirli olsun nereden aldiniz bisikleti. Temizlik yag ve kablolarin degisimi tum sorununu cozer diye dusunuyorum.

6. Tuğrul Tomba

Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba, ben de 2010 model Salcano Ammaco Christina 26 jant bisikletimde sturmey archer göbekten 3 vites kullanıyorum. Zincirin dışarıda olası normal, yalnız o göbeğin içinden gelen zincirin, bir dış koruma kapağı da oluyor. Sanırım sizin bisiklet - üstte söylediğiniz gibi- eski bir model olduğundan bu düşmüş.Belki kendiniz birşeyler uydurabilirsiniz. Toz vs. için faydalı olur diye düşünüyorum. Üstte yine bir arkadaşın dediği gibi bakım yapılsa daha iyi olur. Sağlıcakla kalınız.

7. hidromek

hidromek Kıdemli Üye

Adı:
    Vedat S
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence göbeğin ve zincirin iyice temizlenip yağlanıp bakımının yapılması gerekiyor resimden görüldüğü kadarıyla göbek bayağı eski içinin açılıp yağlanması lazım gibime geliyor

8. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Atlama zincirin oradaki ayardan olabilir. Vitesin zor değişmesi vites telinden büyük olasılıkla.

9. serdar karaca

serdar karaca Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar, konu bayağı eski. Bisikleti de satmak zorunda kalmıştık maalesef. Konu kilitlenebilir.