Göbeklerin yağlanmasında ne tür gres yağı kullanılır?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@aslanpençesi Ben bu resimden hiçbişey anlamadım bu kaliper fren gibi duruyor v fren gibi değil, tam olarak resmini çekip işeretleyin ne yapabileceğinizi söyleyeyim, bahsettiğiniz o yayın çıkmasını engelleyen plastikse yenisini alıp takmak gerekir ya da geçici çözüm olarak telle yay ayaklarını bağlamak lazım...

Scudo

zikit.

Üye
Tepki
0
İsim
aytac günhan
Bisiklet
Kron
ben 5500 km yol yaptım bir kere yağlama dım daha ...

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@ÖzDi
Würth markasını zincir için özel yağı var o daha iyi gibi....:harika:

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Sadettin Z. ki kendisi makine mühendisidir ve bu konulardan çok iyi anlar, aynı soruyu ben kendisine yönelttiğimde bana "beyaz lityum gres" almamı tavsiye etmişti. Ben aynı şekilde size tavsiye ediyorum bilgilerinize :)

• Beğen
Tepkiler: Türko

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlla ki bisiklet için özel üretim falan gibi ibareli pahalı yağlardan kullanmanıza gerek yok. Ben Total marka kaliteli ve üst seviye bir gres kullanıyorum. Göbekte hiç sorun yaşamadım daha.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bulabiliyorsanız lityumlu gres kullanın. Özellikle jant göbeklerinde akıcılığın muhafaza edilmesi ile yüksek devir ve değişen çevre şartlarında viskozite kaybına karşı lityumlu gres daha verimli.

Jant göbeklerine nasıl bakım yapılacağını merak edenler için bir video ekleyelim

Kırmızı kauçuk gresinden gına geldi. 4-5 ayda orta yatak bilyası dağıtıyor . 6 ayda bir ön-arka göbek bilyesi de dağıttı. Resmen bilyeler erimiş şekilde görüyorum yatağı açtığımda . Bu yüzden lityumlu gres deneyeceğim. Yüksek devirlerde sürmeme dayanmıyor bu kauçuklu gres.

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hodbehod Lityum Gres Yağı Rulman Gresi Genel Amaçlı Gres Yağı 100 gr

Ben de bunu kullaıyorum. Mil çalışmaları, şiddetli titreşimin olduğu yerler, su itici özellik ve aşınma sonucu ısınmaya karşı soğutma kabiliyeti yazıyordu içerikte... Normalde yılda 1-2 defa yaparım ama bu ürünü sürdükçe ve kullandıkça bir alışkanlık haline geldi, kokusundan da olabilir, fetiş yapıyor :D

PuncherZ

Puncher
Tepki
5.386
İsim
Ziya D. Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cipollini
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Rulmanlarda Fenwicks High Speed Grease, Freehub'da DT Swiss Special Grease, diğer yerlerde Winkel Silikon Gres kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: SerdarCYCoo2Bursa

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.133
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konuyu listede gören ben:

- göbeklerin yağlanmasında ne tür...

Hmm göbek ve bel çevresi yağlanmaya karşı önlemler gibi bir şey zanneden ben ve konuya girince sesli gülmek 😂😂😂

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Rulman bilyeler için üretilmiş gres olmalı.
- ve + sıcaklık değerlerinde mukavemetini korumalı. Çevremde bir çok bisikletin furç yada göbeklerden gresin aktığına şahit oldum.
Silikon ağır metal reçine içermemeli.
Nalburlardan sanayiden alınan gresler hiç yoktan tabikide iyidir ama uzun ömürlü kesinlikle olmayacaklardır. Lityum bazlı su itici, yüksek ve düşük sıcaklıklarda mukavemetini koruyan yağ seçilmeli. Raf ömrünün olduğu unutulmamalıdır.
Bende uzun süre araştırmam sonucu Miktar Fiyat oranı en cazip olan Würth genel amaçlı gres 1 aldım. Yaz aylarında şu anda akma gözlemlemedim.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Rulman bilyeler için üretilmiş gres olmalı.
- ve + sıcaklık değerlerinde mukavemetini korumalı. Çevremde bir çok bisikletin furç yada göbeklerden gresin aktığına şahit oldum.
Silikon ağır metal reçine içermemeli.
Nalburlardan sanayiden alınan gresler hiç yoktan tabikide iyidir ama uzun ömürlü kesinlikle olmayacaklardır. Lityum bazlı su itici, yüksek ve düşük sıcaklıklarda mukavemetini koruyan yağ seçilmeli. Raf ömrünün olduğu unutulmamalıdır.
Bende uzun süre araştırmam sonucu Miktar Fiyat oranı en cazip olan Würth genel amaçlı gres 1 aldım. Yaz aylarında şu anda akma gözlemlemedim.
Bakalım bir sonraki alacağım bu dediğin olabilir. Çalışmadığım zamanlarda SKF rulman gresi almıştım. 2018-2019'da 20 liraya 200 ml veriyorlardı. Her kıştan çıkınca yenilenmesi gerekiyor. Her türlü koşulda sürüyorum yaz kış yağmur çamur fark etmez.

Hayaksisheytan

Aktif Üye
Tepki
231
İsim
Sinan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bakalım bir sonraki alacağım bu dediğin olabilir. Çalışmadığım zamanlarda SKF rulman gresi almıştım. 2018-2019'da 20 liraya 200 ml veriyorlardı. Her kıştan çıkınca yenilenmesi gerekiyor. Her türlü koşulda sürüyorum yaz kış yağmur çamur fark etmez.
Şefim yağınız güzelse değiştirmeyin ki bence güzel çok kullanıcısı var ve olumlu yorumlar alıyorum. Ben ilk defa kullandım Würth ve şu anda gözlemliyorum yarın ne olur bilemem. Kullanan ve tecrübe edinen var ise paylaşırsa güzel olur.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK