Göbek Temizliği?

ccmaniac

Üye
Tepki
16
Merhaba arkadaşlar,

Göbeklerimde ya sorun var ya da pek iyi olmadıkları için sanki eskisine nazaran bir yavaşlama oluyor.

Göbekler FH-RM 65, Jant ise Alexrims ACE-19.

Bilmiyorum belki de ben kuruntu yapıyorum.

Bu göbeği adam etmenin yolu varmı(Temizleme,Bakım)?

Yada değiştir derseniz sadece göbek değiştirsem yeter mi yoksa jantı da mı değiştireyim?

Harca harca nereye kadar bilmiyorum...:rolleyes:

Scudo

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
böyle bir durumda jantınızın akordu bozulmuşta olabilir isterseniz bir kontrol edin. göbek konusunda ise göbeklerin açıp bakımı yapılabilir. ankaradaki işinin ehli bisikletçilerden birine gidip bunu yaptırabilirsiniz. eğer göbekleriniz kullanılamayacak kadar zarar görmüşse yenilerini almanız durumunda jantlarınızı değiştirmeniz gerekmemektedir ancak farklı bir model göbek alırsanız bazı modeller jant telleriniz için kısa yada uzun gelebilir. bunu gittiğinizi bisikletçiye sorabilirsiniz

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Göbekler Shimano galiba.Eğer böyleyse içini açıp bakım yaptırabilirsiniz.Eğer rulmanlı göbeklerse yeni birer rulman almanız yeterli olucaktır.Örneğin 2 adet Japon NSK rulmanı 15 lira gibi bir fiyata almıştım.

ccmaniac

Üye
Tepki
16
@bianchimania

Aslına bakarsan çok olmadı hatta hiç olmadı. sadece 100 km oldu.

Aynakolu takarken gres yağı unutulmuştu sanırım ondan oluyor gibi geldi. Bisikleti temizledim bi ara gidip komple bakım yaptıracağım ve yağlattıracağım.

Göbeklerin temizlenmesi ile ilgili anlatımlı resim ya da video var mı arkadaşlar?

Yardımlar için teşekkürler.

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
@ccmaniac

(link)

Ccmaniac Selam;
Bu video işini görebilir , ancak yetkili birine gitmende fayda var diye düşünüyorum.
Selamlar.

ccmaniac

Üye
Tepki
16
@bianchimania

Bu verdiğin site gerçekten çok hoş ama nedense bu video'yu görmemiştim. Gözümden kaçmış :D

Teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Boran

salih.polat

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Salih POLAT
Bisiklet
b'Twin
şu konuyu bir hortlatayım. arakadaşlar şu anki bisikletim iyi ancak eski bisikletim (yol bisikleti) tekeri hani standayken böyle çevirirde durana kadar azar azar yavaşlamasını izleme zevki vardır ya artık yaşayamıyorum tekeri çeviriyorum ve önceden aynı hızda çevirirken 30-35 sn dönüp hub sesi tatlı tatlı çıtlayıp dururken şimdi 4-5 sn sonra duruyor ve nerdeyse bir anda duruyor. frene sürtme yok inceledim akort ta fena değil şimdi sorun göbektemi nasıl temizleriz bilyalı göbek. bilyaları sökmeden içine gres yağımı basayım napayım bir fikir verin size zahmet.

• Beğen
Tepkiler: bysutcu

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salih.polat
sök komple, milleri bilyaları dağıt, sonra hepsini mazotla bir güzel yıka, deforme olan bilya var ise değiştir, sonra bas gresi kapat.
hiç zor değil, çok da zevkli bir iş.

• Beğen
Tepkiler: salih.polat

salih.polat

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Salih POLAT
Bisiklet
b'Twin
@Kuzey Ege daha önce bu işe hiç girişmedim o yüzden ön bilgi alabileceğim bir video varmı bildiğiniz ?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@salih.polat
youtube'dan araştırabilirsiniz, birçok video mevcut.

• Beğen
Tepkiler: salih.polat

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Kuzey Ege
Hocam bu islemi ne kadar surede bir yapmak gerekiyor biliyor musunuz?

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Bilge Kaan AKIN Hocam bu sizin hangi koşullarda sürüşler yaptığınıza ve sürüş stillinize de bağlı.En basitinden bir DH veya MTB ile bir Yol bisikletinin bakım periyodu aynı olmamalıdır.Ama bence 5-6 ayda bir(kişinin bisikletine ne derece bağlı olduğu bu süreyi arttırıp/azaltabilir) bu işlemi tekrarlamak, göbek ömrünü doğrudan etkiler diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@salih.polat Bisiklet dışarıda duruyorsa soğuktandır dönmemesi. Erzincan soğuğunu az çok tahmin ediyorum. Benim jantlarda dışardayken aynen dönmezdi yağ çok katılaşıyor ve boşta dönmeye engel oluyor. Binip birkaç tur atın düzelecektir büyük ihtimalle.

ilker Coşkun

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Carraro
Cyclist dergisinin videosu son derece faydalı olmuş. İnşaallah diğer bakımlar ile ilgili de videolar çekerler.