Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göbek Simetrik Dönmüyor

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Eren Yoloğlu tarafından paylaşıldı.

1. Eren Yoloğlu

Eren Yoloğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Herkese merhaba;
    Arka göbeğimde daha çok olmak üzere,bisikleti ters çevirip döndürdüğümde jant simetrik bir şekilde dönmüyor.Önceleri mil yamulmuştur diyerek ön ve arka olmak üzere milleri ve somunları değiştirdim,bilyeleri değiştirmedim.Fakat sorun çözülmedi.Aklıma yataklarda bir problem olabileceği geldi.Göbekler Shimano M475.Konulara baya bir baktım ama problemimi çözebilecek bir konu bulamadım.Problem tam olarak nedir?

2. Muzaffer YILMAZ

Muzaffer YILMAZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Fren ayaklarından olabilir.
    Yada jantı çıkarıp takınca göbeğin ayarının ufak bir şekilde kaçması, bozulması olabilir.

Büyük ihtimalle jantı takıp çıkarınca oluşan ufak bozukluktur. Burdan anlatabilirmiyim bilemiyorum ama deneyeyim;

Jantı söküp taktıktan sonra göbeğin iki yanında olan somunları çevirerek ufak bir ayar yapmalısınız. Biri sağa, diğeri sola döner, onları sıkmalısınız.

Genelde çogu zaman jantı söküp takınca olur o.

Güzel anlatabildim mi yada doğru şeyi mi anlattım bilemiyorum. :) Eminim arkadaşlar daha detaylı bilgi vereceklerdir. :)

Eren Yoloğlu ve Deniz bunu beğendi.
  3. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Göbek milinden ve yataklarından olabileceği gibi, jantın yumurta olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Janta değil de göbeğe bir bakın, yukarı-aşağı oynuyor mu diye. Göbek düzgün dönüyorsa jantta onarılabilir veya onarılamaz olmak üzere iki yamukluktan biri vardır. Onarılabilir düzeydeyse, yeniden akort ettirerek düzeltebilirsiniz.

Eren Yoloğlu bunu beğendi.
  4. Eren Yoloğlu

Seviye:
    Problem jantı çıkarıp halledilebilecek cinsten değil,milleri değiştirdiğimde tüm ayarlarını güzelce yaptım.Akort ayarından da kaynaklanmıyor.Simetrik şekilde dönmeyen göbek,dönüşteki bozukluğu diskte de kolayca fark edebiliyorum.

5. Bahadir.Karaca

Bahadir.Karaca Kıdemli Üye

Seviye:
    diskte de fark edilir bir yamukluk var ise sorun çemberde değildir diyebilirim milden kaynaklı da olamaz yeni değiştirmişsiniz yataklara bir bakın bilyaları falan söküp büyük ihtimalle yataktan kaynaklı bir sorundur

6. Eren Yoloğlu

Seviye:
    yatağın değişimi mümkün müdür?

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bazı göbeklerin değişiyor ama hangileri değişebiliyor onu bilmiyorum.

Eren Yoloğlu bunu beğendi.
  8. volkanozfe

volkanozfe Yeni Üye

Seviye:
    dostum sanırım aynı sorunla karşı karşıyayız ikimizde. benimde göbek dişliden taraf teker döndükçe yukardan aşağı yalpalıyor. bilye yataklarında bişey bulamadım bilyelerde bişey yok tekeri sökünce arka rubleyi elimle döndürüncede bi yalpalama yok yanlız mili değiştirmedim daha öyle kullanıyorum..benim göbek vidalı seninki kaset mi? teker boşta döndürünce yataklardan tıkırtı geliyomu bol gres sürsen bile?