Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göbek içindeki gres yağı...!

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Ahmet Turan BABACAN tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Turan BABACAN

Ahmet Turan BABACAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,
    geçtiğimiz haftasonu bisikletimin bilyalı göbeklerini açtım. İçindeki gres yağı toz kum ile güzel bir çamur oluşturmuş. Temizlerken bile gacur gucur kum tanelerini hissetmek zor değildi.
    Tüm bilyaları ve kapaklarını, göbeğin içini mazot güzelce temizledim.
    Tam bilyaları dizecekken aklıma bi soru geldi?
    Daha ii bir gres yağı kullanamazmıyım?
    Elimdeki gres yağını bir motorcudan 'üç parmak' usulü temin etmiştim :)
    Ama o bordo renkli iğrenç görünümlü çamurlaşan yağı tekrar göbeğe bulaştırmak istemedim.. Ve öylece bıraktım..

Biliyorum bisiklet malzemesi satan websitelerinde, bisikletler için üretilmiş gresler mevcut. Ancak fiyatları tuzlu ve ben Denizli'deyim. Kargo vs. zor iş. Bu sebeble; Mutlaka sanayi de kullanılan kaliteli gres yağları vardır. Bunları bulmam daha kolay olur. Bu yağlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı?

Paylaşırsanız sevinirim..

Ali Güven ve serdarsom bunu beğendi.
  2. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kauçuklu gres yağı kullan derim,sıcaktan etkilenmez,herhangi bir yagcıda bulabilirsin.

Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Nalburlarda da "rulman icin" gres yagi satilir, alip kullanabilirsin.

4. Ahmet Turan BABACAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Şimdi baktım netten bi kaç marka buldum kauçuklu...

5. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    skf rulman gresi alabilirsiniz Diş macunu gibi paketlenmiş şekilde satılıyor.

6. ozgur_jeo

ozgur_jeo Aktif Üye

Seviye:
    Kauçuklu gres bence oraya sürülmemelidir dönüşü zorlaştırır. Benim bildiğim kadarıyla kauçuklu gres daha kaba işlerde kullanılıyor örneğin kepçe hidrolikleri gibi.

7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Kaucuklu gres kullandiginizda eger mili elinizle cevirmeye kalkarsaniz cok güc olur gercekten. Ama milin yari capi 4,5 mm, tekerlegin yari capi ise yaklasik bunun bir 60 kati, yani moment farki cok fazla. O yüzden dönüsü pek etkilemez. Suya dayanimi da yüksek oldugu icin ben sahsen öyle tercih ediyorum.

8. Ahmet Turan BABACAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Evet ben de biraz okudum ve araştırdım. Suya dayanımı daha fazla olduğu ve yüksek adhezyon kuvveti sayesinde uygulandığı yüzeye tutunup akıp gitmediği için çok mantıklı geldi bana da

9. Gürsel BARANLI

Gürsel BARANLI Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu işin en uygunu kauçuklu gres dir.Geri kalan anlatılan ambalaj ve satış tekniğinden başka bir şey değildir boşa inanma her hangi madeni yağ satan dükkanlarda bulursun sizin işinizi fazlasıla görür.

10. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Elimde shimanonun göbeklerde kullanım için satışa sunduğu gres var. Kauçuklulara nazaran oldukça ince bir gres. Yeri geliyor göbeklerin akıcılığının çok üst seviyede olması için rulmanlı göbekler tercih ediliyor, bu da yetmiyor seramik bilyalı rulmanlı göbekler alınıuyor yada halihazırdaki rulmanlar bu şekilde modifiye ediliyor v.b. Bu bahsettiklerim yerine göre doğru adımlar.

O yüzden öncelikle bisikletin kullanım amacının öğrenilip, ona göre alternatifleri elemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Ahmet abicim bu göbekleri gezi+tur amaçlı kullanacaksan akıcılıktan bir miktar taviz verip suya karşı dayanımı arttırmak ve göbeklerin bakım zamanını uzatmak için kauçuk gres kullanabilirsin. Ama yarışvari bir çaba içerisindeysen yada günü birlik uzun yollu performans turlarına ağırlık vereceksen (+100 km gibi) daha ince yapılı greslerden kullanmanı öneririm ;)

11. Ahmet Turan BABACAN

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Walla Enes'cim senden uzun ve detaylı bir mail bekliyordum zaten.
    akıcılık muhakkak önemli tabi de bir yarış performansı içerisine girmeyeceğim
    belli. Amacım çok sık bakım yapamayacağım için uzun ömürlü bi bakım olsun, gres akıp gidipte yada toz toprakla çamurlaşıpta bilya yataklarını yemesin.
    Sanırım bu durumda akıcılıktan biraz ödün vermek zorundayım. Gerçi gönül ne yardan geçer ne serden ama sanırım buna mecburum.. Rulman gresi veya kauçuklu gres alıp işi halledecem inşallah :)

bisikletcanavari bunu beğendi.
  12. serdarsom

serdarsom Üye

Seviye:
    Zincire sürmek için de kauçuklu gres uygun mudur acaba? Değilse tavsiye edebileceğiniz ne tür gresler vardır?

13. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Zincire ince veya kalın herhangi bir gres yağı sürmenizi tavsiye etmem. Mevsimine ve kullanacağınız koşullara göre ıslak ortam, kuru ortam v.b yağlar bulabilmek mümkün. En ucuz çözüm singer dikiş makinesi yağı. Kısaca ince makine yağı kullanabilirsin en ekonomik çözüm yolu olarak. zincirini güzelce yağladıktan sonra bir miktar pedalı geriye doğru çevirip yapğın iyice zincir baklalarına nüfuz etmesini sağla. Sonra kuru bir bezle zincirin dış kısmındaki fazlalık yağı silmeni öneririm. sürüş esnasında zincirin toz toplayıp katılaşmasını büyük ölçüde geciktirecektir ;)

14. atahan gül

atahan gül Yeni Üye

nbr ben atahan bianchi star var bende

Özgür K. bunu beğendi.
  15. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Yani?? Bu ne anlama geliyor??

umutkahraman ve Ahmet Turan BABACAN bunu beğendi.
  16. Mehmet Akif MALKOC

Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçen gün petrol ofisinden aldım diş macunu gibi bir paketi vardı..İçinde mavi gibi bir gres vardı..En iyisi buymuş :S onu sürdüm..Hafif ses vardı göbekte şimdi kesildi..

17. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bizim işyerinde vardı mavi bir gress özel geldi omega bilmem kaç yazıyordu balina yağından yapılıyormuş rulmanlarda kullanıldı benim hiç hoşuma gitmedi balina yağından yapılan bir şeyi almaları ama ne yaparsın şirket işi kullandık salyangoz fan yatak rulmanına hala süper ses falan 3 yıl oldu sonrası bakıma girdik hala tertemiz yatak

18. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar bilyaları ve yatakları temizledikten sonra onları yatağın içine öyle tıkıştırıyor muyuz ? dizilmesi gerekiyor mu ?

19. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    yatakları yağlayıp yağın içine bilyaları sıraladığında zaten tıkıştırılmış gibi bir görüntü oluşturur :)

20. Ercx

Ercx Aktif Üye

Seviye:
    berkay'ın rehberliğinde, ilk göbeğimi temizleyip geri birleştirdim. fark inanılmaz, arka aktarıcı bacağındaki 2 küçük dişliyide söküp yağladım. hergün geçtiğim yokuşlar megerse o kadarda dik değilmiş :)

düzenleme: gresleyip dizip, yatağı üstüne kapatınca ve mili de ortadan geçirince bi karmaşa kalmıyormuş ortada.

aynakol bunu beğendi.