Göbek için 6 basit egzersiz..

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
Spor için illa ki de salona gitmek gerekmiyor :D

1- Yere yüz yukarı şekilde uzanın ve parmaklarınızı başınızın arkasında birleştirin. Dizinizi çenenize doğru getirmeye çalışın ve bu sırada omuzlarınızı, boynunuzun konumu aynı kalarak yerden yukarı doğru kaldırın. Sol bacağınızı
düz tutarak yerden 45 derece açıyla kaldırın ve sağa doğru hafifçe dönmeye çalışın. Yatarak bisiklet kullanıyor gibi düşünebilirsiniz. pedal çeviriyor gibi 12-16 kez bacak değiştirerek uygulayın.

2- Sandalyenin üzerine çıkın ve sıkıca tutunun. Dizlerinizi sırayla kıvırarak çenenize doğru kaldırmaya çalışın, bu hareketi 12-16 kez tekrarlayın.

3- Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi yanlara düz bir şekilde uzatın. Bacaklarınızın ikizini de 90 derece açıyla yukarı doğru kaldırın ve bacak bacak üstüne atar gibi düz olarak bir süre sabit durdurduktan sonra değiştirin. Hareketi 12-16 kez tekrarlayın.

4- Yere yüz yukarı uzanın. Ellerinizi 45 derecelik açıyla kulaklarınızın yanından düz olarak geriye doğru uzatın. Düz olarak uzattığınız bacaklarınızı 45 derece aralık şekilde kıvırın. Omuzlarınızı kendinize doğru kaldırın.

5- Yere yüz aşağı uzanın. Ayak parmaklarınızın ucunda ve el dirseklerinize dayanarak tüm vücudunuzu havaya kaldırmaya çalışın.

6- Sırtüstü yere uzanın. Elleriniz iki yanda yerde dursun. Bacaklarınızı birbirine bitişik şekilde yaklaşık 60 dereceye kadar yavaşça kaldırın ve daha sonra indirin. Ellerinizden kuvvet almayın.. 12-16 tekrar yapın. Sırtınız ağrırsa hafifçe sırtınızı yerden kaldırıp (sabit) aynı hareketi yapabilirsiniz.

Şinav da tavsiye ederim, güç, kondüsyon ve dayanıklılık için süper bir hareket :) Zorlanıyorsanız dizlerinizi yere koyarak da deneyebilirsiniz..

Süreklilik önemli, haftada 5 gün yapmanız harika olacaktır, zaten topu topu 15-20 dk sürüyor bir set..

Scudo

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
şekiller için:
(link)

bu egzersizleri koymamın sebebi :)

- salona ihtiyaç duymadan kendi vücut ağırlığımızla yapacağımız bir çok hareket var.. yani param yok, mekan değiştiremiyorum bahaneleri fasarya..
- zaman bahanesi de boş bir bahane :) günde 20 dkdan haftada beş gün TV seyrederken yapacağınız hareketlerle gayet de güzel sonuca ulaşabilirsiniz..
- tek olay süreklilikte yani sabır ve iradede...

herkese göbeksiz günler diliyorum :)

lepidoptera

Forum Demirbaşı
Tepki
419
Ah ah insan hareket etme konusunda benim gibi tembel olmasın bahane bulmakta hiç zorlanan bir yapım yok maşallah.Ben uygulayacaklara sabır ve irade diliyorum başarılarrr

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bilindiği gibi yağlar bütün vücuttan uzun süreli aerobik antrenmanlarla en etkin bir şekilde gidiyor, ama karın kısmını şekillendirmek için Elif in önerileri de iyi ve tabii en önemlisi karın kasları iyi bir sindirim için ve omurgayı desteklemek, bel ağrılarından korunmak için gerekli.

Ben de bel karın çevresini inceltmeye yönelik çok güzel bir takım egzersizler önermek istiyorum, tek ihtiyacınız bir süpürge sopası, sopayı ensenizde iki elinizle tutun ve öne eğilerek twist yapın, diğeri 2 yanlara (obliklere) ve üçüncüsü dik dururken sağa ve sola (belinize dikkat edin), her birini gidiş geliş bir sayarak 50 tekrar her gün öneririm ...

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
ÇOk teşekkür ederim yaş 17 ama göbek öyle demiyor üç haneye iki kaldı dikkat etmek lazım

elifm

Aktif Üye
Tepki
235
bu arada çok temel bir şey daha öğrendim tüm fitness ve ağırlık hareketleri için geçerli.. vücudu zorlarken nefes veriyor, sonrasında nefes alıyoruz.. hareketleri yavaş yavaş yapıp, her harekette bir nefes alıp vermek verim almak ve vücudu hırpalamamak açısından çok önemli.. yoksa çok tekrar yapar kendinizi kandırırsınız :D

• Beğen
Tepkiler: temucin90

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bır gun gobegım olursa uygulayacagım :) ama bu hareketlerı anneme ve babama yaptırabılırım.

aurora79

Daimi Üye
Tepki
518
Yanlara doğru yarım mekik...

Sırt üstü yere uzanıyoruz. ayaklarımızı 90 derecelik ( tam dik olmalı) açılar oluşturacak şekilde yatağa yada koltuğa koyuyoruz..

sol elimiz yanda serbest bi şekilde dururken, sağ elimiz ensemizde... mekiği sola doğru çekmeye başlıyoruz.. 15 i bitirip hiç durmadan tam ters işlemi yaparak bu sefer sağa doğru çekmeye başlıoruz..

bu seti günde 3 kere ve her set arasında 3-4 dakika mola vererek uyguluyoruz..

karın bölgesindeki yağları eritmek için setdeki mekik sayısını arttırmak yerine set sayısını arttırmak daha çok yağ yakmamızı ve o bölgedeki kasların daha güzel görünmesini sağlamakta daha etkili olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Arkadaşlar hareketler gayet güzel tanımlanmış.
Ancak bir nokta atlanıyor;
Eğer yağları eritmek istiyorsak ilk önce kaslardaki glukozu yakmamız gerekir.
Vücut hep ilk önce glikozu tüketir. Glukoz bitince yağ yıkımına geçer.
Glukozu yakmak içinde mekik hareketlerinden önce 15 dk koşmalı veya bisiklete binmeli veya ip atlamalıyız. Tabi bunları yaparken nefes alıp verme önem taşıyor. Tempolu bir şekilde yapmamız gerekiyor ki kaslarımız oksijen yetersizliğine girmesin bu durumda kaslarda oksijensiz solunum ile enerji üretilir ve glikoz tüketimi durur.
Eğer yapmaz isek karın bölgesindeki yağları yakamayız. Sadece kaslarımızı geliştiririz.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@atbabacan

Merhaba, antrenmanın her evresinde ve şiddetine göre, yağ ve glukoz değişik oranlarda yanmaktadır, zaten mekik gibi bir hareketle yağ yakılmaz ama karın bölgesi kuvvetlenir ve şekillenir, glukoz da bitmez, bitse hayatımız tehlikeye girerdi, sadece yanma oranları değişir. Kaslanmak da çok önemlidir, kaslar vücudun yağ yakma fabrikasıdır, kas oranı arttıkça bazal metabolizma yükselir...