göbek dağıldı

Tepki
7
Merhaba,
Bugün her zaman kullandığım yolda giderken ufak bir yokuşta hafif zorlandım ve birden teker durdu. İnip kontrol ettiğimde arka tekeri tutan vidalar sağlam ama teker yinede sağa ve sola doğru oynuyordu. Hani vidaları gevşetince teker oynar ya aynen öyle.

Tekeri tutan mil artık tutamıyor. Sorunun nedenini ve ismini bilemiyorum ama böyle bir problem var işte. Bisikletçiye gitmeden evde yapabilirmiyim bunu?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yaparsınız yapmasına ama biraz malzeme almanız gerekecektir. Mil ve bilya setinin durumuna göre yeni bilya seti, yatak, vs. almanız gerekebilir. Tabi sonra da uygun sertlikte göbeği sıkmak...

Bence bisikletçiye bir görünün, fazla tuzlu olmaması lazım tamirinin.

• Beğen
Tepkiler: tolga dedeoğlu

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Mtb tarzı bisiklet kullanmaya başladığım 1995 yılından beri birçok kez arka göbek dağıttım. En son Shimanonun Altus ve Deore modellerini de dağıttıktan sonra Shimano XT aldım. O gün bu gündür hiçbir sorun yaşamıyorum. Bütçeniz müsaitse alınız XT yi, çekmeyin çileyi.

• Beğen
Tepkiler: tolga dedeoğlu
Tepki
7
evet bilyeler dağılmış sanırım, dışarıdan baktığımda görebiliyorum. en iyisi tamirciye danışayım. teşekkürler.

bu arada öğrenci maaşıyla shimano alma imkanım yok malesef :)

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
Bence de bi tamirciye danışın derim.
Olması ihtimal birkaç arıza var aklıma gelen. 1.Bilyalara komşu vidalar gevşemiş ve ileri derecede boşluk yapmış olabilir. 2.Qr li bir göbek kullanıyorsanız mil kırılmış ama qr ler sayesinde parçalar hala bir arada duruyor olabilir. 3.Bilyaların oturduğu yatak göbekle olan bağlantısını kaybetmiş olabilir.

Üçünün de başıma gelmişliği var :)

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Siz en azından arka tekerleği sökebilirsiniz.Diğer türlü eğer bisikletçi uzak ise,sizin için zorluk olur ve büyük ihtimalle bilyalarınızın bir kaçı kırılmıştır.Eğer bu halde hala daha bisikleti kullanırsanız ki,hemen 3-5 km diyelim,göbeği de değiştirmek zorunda kalırsınız.
Arkadaşlarında dediği gibi,bisikletçiye gitseniz,daha iyi olur.

Tepki
7
Yinede meraktan içini açıp bakmak istiyorum, görünen bilyeleri merak ettim. olmadı bisikletçiye götüreceğim artık tekeri. ilginize teşekkürler.