Göbek bakımını kaç km'de yapacağız

İsa Mutlu

Aktif Üye
Tepki
53
Arkadaşlar genelde şehir içinde kullandığım bir Kron xc 1000' im var. Acaba göbeklerin bakımını kaç km'de yapmak gerekir. Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Göker Derya
Scudo

Ahmet Göker Derya

Forum Demirbaşı
Tepki
451
Bu sorunun cevabı göbekten göbeğe değişir,1000km de olur 10.000km de. göbeklerin yatak malzmelerine ve sızdırmazlık contalarının tasarımlarına bağlı birşeydir. Örnek veriyorum yataklar ve bilyeler nispetn yumuşak malzemeden yapılmıştır ve zamanla aşınır veya contalar pek etkili değildir gtöbek içeriye fazlasıyla toz almıştır.Bunu anlamanın en iyi yolu jantları bisikletten çıkarıp göbeğin milini elinizle tutup çevirmektir. Göbekten gelen seslere ve elinizdeki titreşimlere dikkat ediniz,eğer göbek tıkırtılı ve fazlasıyla titreşimli dönüyorsa artık bakım vakti gelmiş demektir.

HarryBlade

Daimi Üye
Tepki
46
Kullanıma bağlı değil mi birazda? dağdan bayırdan takur tukur inersin daha çabuk eskir..Ama düz yolda zorlanmadan binilirse daha çok gider?

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Mc pherson farklı bir bakış açısı getirmiş ama tahminimce kullanılan göbeğin tam kullanılan amaca hitap ettiğini düşünerek cevap vermiş.Eğer downhill tarzı göbeklerle downhill yapılırsa kullanım ömrü uzundur.Fakat tutup hafif XC komponentiyle downhill yapılırsa bittabi ömrü kısa olacaktır.
Yani doğru komponent doğru tarzda kullanılırsa tek ölçüt göbek kalitesi olacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben 6 - 7 ayda bi yaptırıyorum.

Yeni göbek ise 8 ay kadar beklediğim oluyor..

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
195
göbek cinsine bağlı rulman göbekse hiç yağnlanmasına gerek yok

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
Benim yöntem şu ; eğerki göbekten bir ses geliyorsa veya bir sorun çıktıysa değişecektir bu kadar. :))) ama sen sorunun çıkmasını bekleme ses yeterlidir tamir için

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
Veya benim gibi canın sıkıldığında aç göbekleri wd-40 ı bas kapat :)

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
@snoopist

Konu biraz eski ama yeni fark ettim, göbeklere basacağınız WD40 göbek içerisindeki gres yağını temizleyeceğinden bir verim alamazsınız ve tekerlek göbeklerinizin ömrünü azaltacaktır,göbekleri sadece kaliteli bir gres yağı ile yağlamanız alacağınız verimi dahada arttıracaktır, WD40'ı bisiklet üzerinde yağlama değilde sadece temizleme amacında kullanılacağını unutmayın !