Göbeğimiz geçici süreyle servis dışıdır, daha sonra tekrar deneyin

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Geçenlerde yaptığım bir tur sonrası dönerken arka göbeğin düzgün çalışmadığını farkettim bir anda. Pedalı çevirmeyi bırakıyorum pedal tekerlekle birlikte dönmeye devam ediyor, tersine çevirmek istediğimde takılıyor dönmüyor falan. Dedim herhalde çamurdan topraktan falan vitesin oralara bir şeyler kaçtı veya sıkıştı, temizlersem düzelir. Bugün hadi bakayım duruma dedim, baktım vitesle ilgili yok, sorun göbek. İngilizce Free Hub Body dedikleri kısım işini düzgün yapmıyordu. Bilmiyorum bisiklet tamircileri ne diyorlar onun ismine, erdoğanlar bisikletden baktım flibber yazmışlar, ne derece doğru bilmiyorum. Açıp sökmek farz oldu tabii. Herhalde dedim içine birşeyler kaçtı, temizler yağlarsam düzelir, ama maalesef aşağıdaki süprizle karşılaştım.

Muhtemelen çok bozuk yollarda gitmekten veya fazla tork uygulamaktan olabilir diye düşünüyorum, bir yerde şu çark oranlarıyla ilgili bir yazı okurken öyle birşey geçiyordu, torku çok yükseltirseniz freehub a zarar verebilirsiniz gibi. Internetden satılıyor mu sadece o parça diye baktım, komple göbek seti olarak 50 tl civarı olduğunu gördüm. Sağolsunlar Cube Acid modeline 50 TL lik göbek modelini uygun görmüşler. Şu arka göbek olayının bisikletin en önemli parçalarının biri olduğunu bir kere daha anlamış oldum, daha önceki deneyimlerimde de benzer şeyler yaşamıştım.

Scudo

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
geçmiş olsun. paylaşım için de teşekkürler.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
çok geçmiş olsun, göbeğin modeli neydi?

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
@aliburak
Düz shimano göbek sanırsam belli başlı bir modeli yok.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Göbeğin modeli FH-RM66

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
hımm tam benim göbek, zaten güvenmiyordum hiç bunu gördüm iyice soğudum ben de. ben xt'ye falan bakayım en iyisi. :)

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
@aliburak

SLX alın daha sağlam. SLX freehub'ı çelik iken XT'nin ki aluminyum. Muhtemelen daha hafif olması için böyle yapmışlar.

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Oğuzhan Y.

peki LX nasıldır? ağırlık hiç önemli değil zira 20kg yükle geziyorum, bir yerlerde LX serisinin dayanımının çok daha yüksek olduğunu okumuştum.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@aliburak

LX serisi şehir ve tur için üretilmiş bir gruptu sanırım. Dayanımı daha iyi olabilir gibi geliyor bana.

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@Oğuzhan Y.
XT'nin alüminyum ise ilginç olmuş. Zira Shimano sistemi XT'ye kadar (XT dahil) öncelik dayanıklılık iken XTR'de dayanıklılık+hafifliğe önem vermişlerdi. Gerçi Gürkan Genç XTR donanım ile yollarda. Arka aktarıcının küçük çarkları aşınmaktan ninja yıldızına dönmüş olsa da hâlâ iş görüyordu.

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
Aynı olay bugün başıma geldi... :( Tüm göbeği değiştirecek miyiz şimdi???

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Eğer benimki gibi freehub body kırıldıysa sadece onu değiştirmeniz yeterli ama o parçayı da her yerde bulamıyorsunuz, o yüzden komple göbek alıp o parçayı yenileyebilirsiniz. Eğer bunu yapmak için araç gereciniz yoksa, en iyisi siz bildiğiniz iyi bir bisiklet tamircisine götürün.

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Merhaba bende de aybı göbek vsr da merak ettim göbek rulmanlı mı bilyalı mı yoksa?

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Valla kardeşim sana radikal bir şey demek isterim hiç uğraşma bu göbek işleriyle... Git kendine rulman göbekli bir novatec set al durumun varsa... Ön arka toplam 240 ya da 300 civarı... tam hatırlamıyorum. Zaten Xt nin bile göbekleri hafif değil slx de olur tek sorun bakım ister yağlama ister uğraşırsın.....

adr

Üye
Tepki
196
İsim
Ahmet
Bisiklet
Cube
Yeni (2015 model) Acid üzerinde SLX hub takım mevcut daha önce kullandığım göbekte buydu çok ağır darbelere yıllarca dayandı.
Sağlamlığından ve kalitesinden çok memnunum..

20151003154231_IMG_2040.JPG

• Beğen
Tepkiler: el Cezeri

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.870
İsim
Hakan Engin
Yeni Acid lerde birçok şeyi düzelttiler zaten, en önemlilerden biri de arka göbekti, bu bisikletde muhakkak iyi bir göbek kullanmak şart.
Tabii ben freehub ı değiştireli ve o bisikleti satalı çok oldu. Şimdikinde sun ringle demon var, gerçi bu göbek ile ilgili şikayetler var netde ama bakalım şimdilik benimkinde sıkıntı yok