Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göbeği değiştireceğim ama?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ceyhun Özkan tarafından paylaşıldı.

1. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba bisiklet severler size bir kaç sorum olacak. Bisikletim Carraro Force 500. Yakın zamanda aynakolu ve göbeği değiştirmeyi düşünüyorum araştırmaya başladım şimdiden fakat üniversite için şuan bisikletimden uzaktayım. O yüzden mevcut göbeğin özelliklerini uzunluğunu falan hiç bilmiyorum sitede de yatak ve göbek ile ilgili bilgiler yok. Napmamı önerirsiniz bu uzunluklar standart mıdır?

2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    hangi model göbek takmak istediginize bagli....

4 köseli mile sahip olan göbekler var
    Oktalink (Hollowtech1) göbekler var, bu göbekde ayni 4 köseliye benzer ama baglanti yerleri disli gibi görütüyü sahipdir.
    Bu ikisinde uzunluk standart degildir, uzunluklar su sekildedir....
    103 – 107 – 110 – 113 – 116 – 119 – 122 – 132 ve bunlarin ara uzunluklarida mevcutdur.

Birde hollowtech 2 ler var ve bu göbekler mtb de standart oluyor ve yol bisikletlerindede satndart oluyor. Yani göbegin yuvasina göre spacer kullaniliyor.
    Iki cesit göbek yuvasi vardir biri 68mm ve digeri ise 73mm
    68mm göbek yuvasinda 3 tane 2,5mm spacer kullaniliyor. Disli tarafina 2 tane ve kol tarafina 1 tane
    73mm sadece birtane disli tarafina kullaniliyor.

Bu tip göbekler genelikle kullanilan göbeklerdir ve tabiki daha cesitli göbekler var, mesela sram aynakolu icin, Campagnolo icin, truativ olani..... varda var.

3. Ceyhun Özkan

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Murat Cömez daha çok yaygın olan yani 4 köşeli kare mil diye tabir edilen göbekten takmayı düşünüyorum. ama dediğim gibi ölçüler hakkında bilgim yok. sizce 110 mm veya 113 mm benim kadroya uymama ihtimali nedir aynakol çok dışarda kalır mı ?
    Veya böyle bi işlem gerçekleştirmiş olan var mı ?

4. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Mili kisa takarsan kadroya sürtme tehlikesi olur ve uzun takarsan aynakol cok disariya cikar ve zincirin capraz calisir, böylece zincir sürtünmeden dolayi cabuk yipranir ve vites ayarinida etkiliye bilir.
    Senin kadroya uygunu hangisi ise onu alman gerekiyor. Bisikletinin üzerindeki mili ölc ve ona göre al, hatta eskiyi sökünce üzerinde uzunlugu yazar.

5. Ceyhun Özkan

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bisiklet burda olsa ölçücem ama :D ne yazık ki şuan ölçemiyorum. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim yine de.