Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Go-kart yapımı - Şaselerden ve motorlardan anlayanlar.

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında enes savaş tarafından paylaşıldı.

1. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle merhaba. Şimdi uzatmadan geçeyim konuya;

Ben kendim yeni bir go-kart yapmak istiyorum (Yarı Offroad (Melez olcak yani))

Ama birkaç konuda yardım almak istiyorum;

1.Şase ; Açılar ve sağlamlık. Birde salıncaklar , rotlar vs.

2.Motor ; Kaç cc , kaç hp , dişli oranları , kavrama , vites vs.

3.Direksiyon ; İki ön tekeri bağımsız hareket ettirmek için gereken şeyler.

Bu konuda tecrübesi olan veya bu işi YAPAN birileri var ise bana yardımcı olursa çok sevinirim...

Buda çizdiğim şase ve yerleşim planı ;

Şase ; 1mX1.5m (Genişlik - uzunluk)

Mavi çizilen yer ; Şase boruları

Siyah çizilen yer ; Alü. plaka (Şasenin altına ve üstüne. Sandviç şase yani.)

Turuncu yer ; Koltuk.

Kırmızı çizgi ; Arka aks

Sağ alt karalı yer ; Motor bölümü

Kahverengi yerler ; Salıncaklar

Benim için en önemli olan ön direksiyon kontrolünü ve süspansyonlarını yerleştirmek gerisi kolay , zaten arka sabit olacak...

2. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    nerde kullanmayı düşünüyorsun ?

3. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hafif toprak yol ve asfalt. (Yolda olmaz demeyin bizim buralar bomboş arazı :D)

4. alp değer tanrıverdi

alp değer tanrıverdi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arazide kullanacaginiza gore onceliginiz saglamlikla birlikte esneklik de olmali. Pistte kullanilan bir gokartta esneme onemli olmayabilir ama arazide kaynak yerlerinden kirilma ihtimali olur. Kaynak isini ehil birine yaptirmanizi tavsiye ederim. Gokartlarda suspansiyon yok ancak siz arazide suspansiyon olmadan nasil kullanacaksiniz bilemiyorum. Cok fazla hoplayip ziplayip takla bile attitabilir Allah korusun.
    Motor konusunda ben olsam once cok guclu olmayan bir motorsiklet motoru kullanirdim.
    Koltuk icin yine arazi kullanimi icin konforlu olmasi icin bir yaris otomobili koltugu bulmaniz gerekebilir.
    Lastik seciminde cok dikkatli olun. Once lastik temin ederseniz sasiye baglanti noktalarini, aksi ve rotlari daha rahat ayarlarsiniz.
    Ben muhendis veya usta degilim ama discovery channel izleye izleye aklimda kalanlari ve bir zamanlar boyle bir ise kalkistigim (proje asamasinda kaldi) zamandan hatirladiklarimi yazdim.

5. Soner Közen

Soner Közen Sorunsuz üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Enes kardeşim çok güzel bir hayalin var ama bu hayali gerçekleştirmen biraz da gerçekçi olmana bağlı.0 dan böyle bir araç yapmak en başta iyi bir bütçe,tecrübe ve atölye gerektirir.Hevesini kırmak istemem ama bence öncelikle yapman gereken RC araçlarla bu işe başlaman.İnternetten alabaileceğin ucuz bir içten yanmalı motorlu RC araç ile işe başlayabilirsin daha sonra yazın okul tatilinde tanıdığın bir oto tamircisinde öğrenme amaçlı olarak çalışmalısın.Yıllarca bir sürü yaz tatilinn olacak ama hiçbiri sana orada kazanacağın tecrübeyi kazandıramaz.Bu aşamaları geçtikten sonra dahil olabileceğin projeleri aramaya bak.Böyle meşakatli bir işin altından grup olarak kalkman daha kolay olur.

Ömer KARAN bunu beğendi.
  6. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Go-Kart araç arazi? Bunun yerine Bugy yap internette yapanlarda var sanayide su borusunu kaynattırıp(planlarla) 75cc moped moturu takarsın yada hurdacılardan çıkma daha iyi bi motor al sana harbi arazi aracı.Bir ara arkadaşla yapacaktık her şeyi ayarladık il değiştirdiğimizden yalan oldu.

7. Mehmet Satı

Mehmet Satı Üye

Seviye:
    bende bir kaç sene önce böyle bir şey düşünmüştüm.akülü araba lastiği satan bir komşunun dükkanına gidip biraz bilgi almıştım.kısaca imkansız iş değil ama malum ülkemiz şartları buna pek müsait değil.ilk önce yapılacak aracın hem el çizimi olarak hemde bir 3d programında çizimi gerekir.daha sonra aracın ana gövde kısmı oluşturulur.sonra oluşan bu gövde kısmına diğer eklemeler yapılır.ama ilk önce aracın gövdesini oluşturmak şart tıpkı bisiklet toplar gibi önce gövde daha sonra bu gövde üzerine diğer ekipmanlar monte edilebilir.zor iş ama imkansız değil en pahalı ihtimal ile 3 bilemedin 4 bin tl'ye bu iş yapılır bence.aracın gövde kısmını oluşturan parçaları uygun sac profilden ölçüye uygun olarak kestirip sanayide kaynak yaptırmak gerek.daha sonra gövde üzerine uygun yerler ayarlanarak diğer ekipmanlar monte edilebilir die düşünüyorum.bence bol bol araştırma yapıldıktan sonra imkansız yapılmayacak iş değil gibi.

8. SelimDurmak

SelimDurmak Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ben bu konuda sana yardımcı olabilirim çok basit bir şekilde biz okulda yapmıştık sadece önemli olan motor. biz çim bizme makinasının motorunu kullanmıştık zayıf kalmıştı.. aktarma olarak zincirli bir sistem direk arka tekerleklerin miline bağlamıştık.direksiyon ise basitti kara düzenden fren ise kavrama yöntemi olmuştu arka mile çapı büyük bir demir ve o demiri telle çekerek yavaşlatma bu yapılan go kart sadece deneme amaçlıyıdı daha sonra geliştirmekti plan ama olmadı

9. Mert Ahmet

Mert Ahmet Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    el arabası tekerleği gibi tekerlekler var ama mtb teke gibi daha çok onlardan alman lazım
    3hp oldukça yeterli daha fazlasına bakma, pahalılar da
    bi ustadan yardım alman lazım, kaynak işleri felan olcak zor yani

10. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye: