Giyim markalarının doğruluk oranı, değerler, marka, işlevsellik ve

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Merhaba arkadaşlar. Kış giyimi ile ilgili bir çok yazı var belki ama ben giyim şeklinden ziyade markaların yanıltıcılığı yada gerçekten hakkını verip vermediği meselesini tartışmak istedim. Şu kışa girdiğimiz dönemde de bazı ürünler alacağım ve hata yapmak istemiyorum açıkçası. Aynı durumda olan arkadaşlarda faydalanır diye düşünüyorum.

Özetle bir North Face, Jack Wolfskin, Marmot, Marrel, Mammut, Nike Pro gibi markaları gözü kapalı almak her zaman işe yarar mı? Yani bir Outdoor mağazada bilmediğim bir marka bile olsa üzerinde yazan değerlere göre (su geçirgenliği, hava geçirgenliği vb.) ürünü almak doğru mudur? Bu işi bu markalar gerçekten tam verimle karşılıyorlar mı?

Bisiklet giyimi ile ilgili ben en alttan başlayayım, yani içlikten. (link) içlik kullanıyorum. Açıkçası memnundum fakat mola durumlarında vücut soğumaya başlayınca çokta etkili bulmadım. İnişlere geçtiğim durumlarda buz gibi olmuş bir içlik ile üşümeye başlıyordum. Bu durumda yolda durup soğuk havada içliğimi değiştirip devam ettim mesela. Uzun turlarda sık sık durmak icabediyor ve vucudun soğuması söz konusu oluyor. Tüm ürünler için vücudun soğuması durumunda bu geçerli midir? Bu noktada Nike Pro bir içlik alsam bunu aşabilir miyim örneğin?

Yine aynı şekilde ilk tura çıkacağım zaman yaptığım harcamalar sonucu giyim noktasında orta seviye markalara yönelmek zorunda kaldım. Örneğin (link) marka bir dış katman almıştım rüzgar geçirmeme özelliği iyiydi fakat buhar geçirgenliği yeterli gelmedi. Su kollarımdan dışarı akıyordu yer yer resmen. Şu an bir teknik mont olarak North Face bir ürün alsam iyi terleyen birisi olarak teri gerçekten iyi bir şekilde dışarı atabilir mi? Verilen paraya değer mi yoksa farklı bir ürünün 20.000 yada 30.000 gr/24saat/m2 değerlerinin yazılı olması zaten yapacağı işi yeterli oranda göstermekte midir? Kışın uzun süreli tırmaınş sürüşlerinde vücut ter buharını adam gibi dışarı atarak içeride su oluşmasını engelleyebilen, kuru kalmasını sağlayabilecek kalitede ürün var mı?

Geçenlerde Marmot bir yağmurluk sordum. Üzerinde rakamsal değerler göremedim. Adama sordum, "bu terletirse, naylon gibi içinde kalmayayım sonra" dedim, "bu ürünü alanlar genelde terlettiği için şikayetçi oldular, geri getirdiler" dedi. Marmot gibi bir marka ama yağmurluk bildiğin naylon. Bu konuda hangi markaya nasıl güvenebiliriz? GORE-TEX®, WINDSTOPPER® yazılı ürünler herzaman bu işin hakkını verebilir mi?

Son olarak merak ettiğim 2 şey var. Bir ürün net olarak %100 su geçirmez yazmıyor ama "su geçirmez" yazıp 20.000 mm su sütunu diyor. Bu rakam sağanak yağmurda suyu geçirir mi? Bu tarz ürünlerin softshell'den bir farkı var mı yoksa yanıltma bir ifade mi? Diğer mesele de High Mountain markası Türk malı mı? Gayet kaliteli ve iş görür duruyor. Bir çok üründe Türkçe yazı bulamazken High Mountain'da direk Türkçe yazıyor. İlginç...

Scudo

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
öncelikle nike pro dan bahsediym. içlik olarak normal mock ve hyperwarm thermal içlikleri var. ben hyperwarm kullanıyorum. hyperwarmların içi polarlıdır. son derece memnunum. durdugunuzda üşüme problemi içliğin üzeri ince ise hava durumuna göre o zman üşütür biraz daha kalınlaştırın üstü üşümüyceksiniz muhtemelen. blackspade nin ise alt termal iclik ve boxerlerini giyyorum cok cok kaliteli buluyorum üst giyimide kalitesiz değildir. termal içliği direk üstüne ceket giyerek performans beklemek yanlıs olur. araya mutlaka bi sweat daha giymek şart. ceket seçiminede gelince. ruzgar geçirmeyen kumaslar biraz daha ince ve polyester agırlıklı oluyor buda sert inişlerde polarlı yada pamuklu ceketlerden daha cok koruyor ruzgardan. en üst ceketide nikenin vapor woven. warm up gibi serilerini kullanıyorum -5 e kadar bu seklde idare edip daha soguklarda biraz daha kalınlasdırıyorum. columbia - hi-tech - jack wakilfson - north face gibi markalar kaz tüylerinden yapılıyor ingiltere isveç amerikan gibi markalar. ve gerçekden cok zor şartlara direnç gösteren kıyafetleri var ama bu 120 liraya aldıgınız ceketi sizi -20 den koruycak diye bişi yok. ama kullanım ömrü ve uygun şartlarda kullanılırsa gerçekden cok başarılılar. ama ben bisiklet sürerken cok uygun bulmuyorum bu markaları. nike gene az cok kosuya uygun kesim ve tarzda üretim yapıyor. bu markalar ise yürüyüş treking. tarzında üretim yapdıgı icin biraz daha ergonamik acıdan geride kalıyor. su geçirmezlik konusunada gelince %100 lük bi orana gerek yok sonucda sırılsıklam olmus bir üst ile gezmekdense illaki biraz su geçirebilir ama iyi bir markanın yagmurlugu sizi yolda bırakmıycakdır. bildiklerim ve denediklerim bu kadar :)

• Beğen
Tepkiler: olgun şenel

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Nike pro içlik kullanıyorum memnunum ama yokuş yukarı çıkışlarda siz ne kadar ince ve az katlı giyinirseniz o kadar az terlersiniz bu gerçek. Tabii rüzgarlı bir havada veya çok soğuk bir ortamda bunu yapmanız zor. Durduğunuzda veya üşüdüğünüzü hissettiğinizde ekstra bir kat daha giyinin derim. Gore bike ürünlerinden bisiklet ceketi olarak sunulan bir ceket kullanıyorum en üst katman yağmurluk ve rüzgarlık olarak çok faydalı. Yağmuru geçirmiyor rüzgar için de hissetmiyorum. Yazdığınız ürünleri en iyi kullanan birisi yorumlayabilir yine de.

• Beğen

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Gore bike ürünü biliyorum. Kullanmadım ama çok ince olması ısı olarak bir fayda sağlamayacağı için kış kullanımında çok etkili midir bilmiyorum. İçlik, ince bir polar üzerine kullanılabilir belki ama ciddi bir soğukta teknik bir mont gerekli sanırım.

Başlıkta yazdığım yazıya ek olarak bir polar ara katman düşünelim. Rakamsal değerler yok ama nefes alabilir deniyor. Polar ara katman bence kış için en önemli ürün. Yine aynı şekilde Campus ve Decathlon'dan Quechua polar aldım. Campus orta seviyede bir performansta bile teri dışarı çok aktaramıyor. Quechua zaten naylondan farkı yok gibi. Su direk içlik ile polar arasında kollarda geziyor. Şimdi bu durumda bir Lafuma yada North Face polar gerçekten teri dışarı atıp kuru kalabiliyor mu? Merak ettiğim mesele bu tarz işlevsellik sorunu?

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Arkadaşlar konu ile ilgili bilgisi olan yok mu? Kısaca "marka takılmak" gerçekten işe yarıyor mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Marka olan herşey iyidir diye söylemek çok zor. Bisiklet kıyafetlerini genelde yorumları araştırıp alırım, aynı markanın iyi ürünleri olduğu gibi kötü ürünleri de mevcut. Bence en güzeli kullanıcı yorumlarını dikkate almak..

• Beğen

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Alt katman iclik olarak Gore'un windstopper ozellikli icliklerini tavsiye ederim. Uzun kollu bu icliklerle gogus, bobrekler, omuzlar ve kollarinizi ruzgardan korumus olacaksiniz. Gore'un windstopper (patentlidir) ozellikli kumaslari 0 cfm ruzgar gecirmezligine sahip bildigim tek kumastir.
Yalniz bu windstopper icliklerde genellikle termal katman bulunmaz. Eger yoksa, uzerine 'warm' ozelligi bulunan ve yun iceren icliklerden ilave etmenizi tavsiye ederim.
Bunlarin uzerine de son katman olarak, bilhassa kol ve bel bolgeleri uzun, teri hizla disa atabilen ve buna ilaveten yeterli miktarda isi izalasyonu saglayabilen bir mont yeterli olacaktir.
Alacaginiz montun fermuarli havalandirma kanallari da olursa sizin avantajiniza olur, ornegin bir rampayi tirmanirken bu fermuarlardan cabukca faydalanarak duraklamadan, hava girisini arttirmis olursunuz. Boylece daha az terleyip bunalirsiniz.
Eger yukarida bahsetmis oldugum windstopper icliklerden kullaniyorsaniz, montun da extradan bu ozellikte olmasina gerek olmayacaktir.

Su gecirmezlik olarak da 'waterproof' veya 'goretex' ozelliklerinin, dis katman olarak kullandiginiz mont'da yer almamasina dikkat edin. Bilhassa goretex dis katmanlar, bisiklet gibi yuksek aktivite sinifindaki bir spor icin fazla gelecektir. Bu kumaslar su gecirmezlik olarak cok basarili olmakla birlikte, teri kesinlikle yeterli oranda disari atamiyor.
O yuzden yagmur korumasi olarak mumkunse yaninizda hafif ve katlanabilen extradan bir yagmurluk tasiyin, ve sadece gerektiginde kullanin.