Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gitardan Anlayanlar "Yardıma İhtiyacım Var"

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Berat Öztürk tarafından paylaşıldı.

1. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Öncelikle merhaba arkadaşlar konuyu buraya açtım ama inşallah sorun çıkmaz:)
    Geçen haftadan beri bir arkadaşmın beni sürekli "çalabnilirsin yaparsın demesinden sonra" bende bir gitar alıp çalmaya karar verdim ben aslında 2 sene önce alıcaktım ama cesaret edemedim parmaklarım falan çalamam diye şuan çok pişmanım iyi bir gitarla başlamak istiorum fakat klasik mi akustik mi elektro akustik mi karar veremedim.Bu konu hakkında birkaç da sorum olucak; :)

1)akustik gitarın telleri klasikten daha mı sert....yeni başlayan ben için parmaklarımı çok yorar mı?
    2)Elektro akustik gitarın akustikten tek farkı amfiye bağlanması mı?
    3)Daha yeni başlayan birinin gidipte elektro akustik alması doğrumu?

Okuduğunuz ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim:)

.:SaygılaR:.

2. mustafa sorkulu

mustafa sorkulu Üye

Seviye:
    1. evet akustik gitarın ilk 3 teli çelik klasik gitarın ilk 3 teli ise naylon ama bu öğrenme aşamasında bi etken değildir.
    2. evet aradaki yegane fark bu amfiyle ve çeşitli pedallarla farklı tonlarda elde edebilirsin elektroda.
    3. yeni başlayan biri istediği gitar türü ile başlayabilir bunun bi önemi yok ancak bu müzik aletini bilen birisiyle alman ve ilk olarak müzik eğitmenini ayarlaman daha iyi olacaktır. klasikmi akustikmi tercihinde sizin müzik zevkiniz ve icra etmek istediğiniz müzik türü bi etken olacaktır

Berat Öztürk bunu beğendi.
  3. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Ben kesinlikle akustik istiyorum onda hiçbir sıkıntı yok alcağım gitarda hazır dükkanda duruyo öğrenirken zorlanırmıyım çelik tellerde onu kafama taktım:)

Heralde elektro akustik alıcam amfisiz zaten akustik le elktro akustiğin çıkardığı ses aynıymış amfiye bağlayınca efekt falan da veriliyo pedal vs...:)

Tek fark bi kablo girişiyse almışken elektro almak daha mantıklı düşünüyorum ama herhalde doğru düşünüyorum:)

4. Ogulcandaan

Ogulcandaan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sahneye çıkmayacaksan akustuk al bence. Atıyorum 500 liraya elektro akustik alacağına sırf fantazi uğruna, o 500 lirayı akustik gitara ver, daha iyi bir gitarın olsun ki zaten seni çok çok tatmin eder. Baktığın gitarın marka ve modeli nedir?

5. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Amfiden efekt falan veriyoruz bi de yankılı çıkıyor ya o olayı çok seviyorum sırf o yüzden alıcam aslında
    Markasına modeline ne yalan söyliim bakmadım:) Ama yarın alıcı gözüyle bi bakıcam gidip

6. fatih çelik

fatih çelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Dostum hangi tür gitarın sesi kulağına daha hoş geliyorsa onunla başlaman daha iyi olucaktır.Akustik benimde en sevdiğim gitarlardandır.Akustik alırsan telleri çelik diye sıkıntı etme gitarda sağ elinde pena olucak.Parmaklarım acır diye korkma sol parmaklarında çala çala alışır.Bisiklet gibi düşün öğrenirken belki düşersin zorlanırsın ama ömür boyu o zevki ve hazzı unutamassın :).istanbulda olsan yarın bende yardım edebilirdim sana tavsiyem turkrock.com un ve garaj ın 2. el ilanlarına bakman çok güzel gitarlar oluyor orada bisiklet forumun 2.el sayfasının müzik üstüne olanı gibi düşün her tür gitar vardır orada.

7. fatih çelik

fatih çelik Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    he birde elektro akustiğe hiç gerek yok üstüne bağlanan küçük bi equalizer var.İhtiyacın olacağını düşünmüyorum ama ilerde istersen de kasada EQ için yer açıp bi EQ takabilirsin ilerde.

8. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    benim alacağım gitarda da var abi o ekolayzer ayarından da bakalım aslında ben amfi almayıp benim 5+1 var ona bağlamayıda düşünüyorum bi program var arkadaşımın kullandığı o onla efekt veriyo amfi kullanmıyo öle de yapabilirim:)
    Cevap için teşekkürler:)

9. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Elektro akustik gitarlarda cutaway ve dreadnought arasinda akustik kullanimda cok büyük fark vardir. Diger yandan yüksek sesler icin asagi perdelerin kullanmasi cutaway gitarlarda daha kolaydir.

10. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hocam Cutaway ve dreadnought ne oluyo açıklarmısnız kusura bakmayın bu konularda pek bilgim yok da:)

11. Ogulcandaan

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

1. gitar cutaway. gerçi türkçelerini kullansaydı ihtiyar abimiz anlardın. :D Kesik kasalıda göründüğü üzere küçük perdelere inmek daha basit. Şu an kullandığım takamine klasik gitarım kesik kasalı değil, ve açıkçası alt perdeleri kullanamıyorum sağlıklı bir şekilde. Onlara basacağım diye şekilden şekile giriyorum. :D

ihtiyar bunu beğendi.
  12. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1)evet daha serttir... parmaklarını daha fazla yormaz ama daha fazla acıyacağı kesin... çabuk nasırlaşması yanına kâr kalacaktır ;)
    2)evet... ancak akustiği de çeşitli aparatlarla amfiye bağlayabilirsin... (bkz: akustik gitar mikrofonu, vakumlu manyetik yaprak mikrofon vs.)
    3)yeni başlayan birisi önce TARZINA karar vermelidir... belki de tarzınız direk "elektro gitar" diyecektir...

13. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Elektro pek tarzım değil ama ben her türlü müzik dinliyorum açıkcası bunu çala çala belki onada geçebilirim ama önceliğim akustik bir gitar almak

14. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  15. Ogulcandaan

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  16. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  17. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Benim şuana kadar bu gitar işinden anladığım bi kere gitarı denemeden almıcaksın klavyesine iyi bi bakıcaksın 2.si mrka diye gitarı almıcaksın alınacak gitarda tonlar çok önemli ben 3 gün içersinde 25-30 dan fazla gitarın videolarını tanıtım videolarını izledim ne gitarları eledim ve bu üçlüyü çıkardım

1.LAG GLA T-66 ACE
    2.İBANEZ AEG-8
    3.İBANEZ V-72 ECE

Fender deki tonlar daha sert ibaneze göre amerikan gitarları nedense hep böle ben tiz tonları daha çok seviyorum :D
    Yorum yapanların bu üç gitar hakkında fikrini söylemesini rica ederim:)

18. özgür çelikkaya

özgür çelikkaya Aktif Üye

Seviye:
    çıplak ton için kesinlikle LAG öneririm. Özellikle jumbo kasalarında (önceden autumn serisi vardı, şu an tramontane olmuş) inanılmaz bir tınısı vardır. 5000 liralık takamine dahil bir dolu fender, ibanez, gibson vs çalmış birisi olarak söylüyorum bunu. O fiyat aralığında (500-700) alacağın hiçbir gitarın akustik çıplak tonu lag kadar iyi olmayacaktır. Ancak, sahne almayacak olmana rağmen belli ki heves edip elektro akustik alma niyetindesin; LAG'lerin dahili equalizer ve pre-amp'lerinin çok yetersiz olduğunu belirteyim.

Karşılaştırdığın ibanezlerden aeg-8'in nispeten sönük bir tınısı var kasası itibariyle, daha ziyade amfi kullanımı için tasarlanmış bir gitardır. Tonları kötü olmamakla birlikte çok iyi de değildir; ama rahattır. v-72 çalmadım şahsen o yüzden yorum yapamıyorum...

Sonuç olarak, "ille de marka olsun, herkes bilsin" kafasında değilsen, LAG kesinlikle gönül rahatlığı ile alabileceğin bir gitar. Pişman olmazsın.

ihtiyar bunu beğendi.
  19. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir kere Fenderin tonlar daha sert diye bir şey asla söz konusu olamaz dostum.
    Fender daha yumuşak , blues karakterli gitarlar üretir.
    ibanez her yola gelen gitarlardır genelde.
    anladığım kadarıyla çok sert olmayan müzikten hoşlanıyorsun. birtane fender strat senin işini görür, çok da keyif alırsın.
    Bu örnek gösterdiğin 3 gitar da kötü gitarlar işe yaramaz. 15 küsür senedir gitar çalarım.
    bütçeni söylersen yönlendirme yapabilirim. sağlıcakla kal

Berk Mercancı bunu beğendi.
  20. Erdinç ALTINÇEKİÇ

Erdinç ALTINÇEKİÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Erdinç A.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    merhaba... listende 2.sıradaki gitar bende var. Özgür Bey'in tespitlerine katılıyorum... kasası ince dolayısıyla tınısı biraz tok kalıyor... kendisi "sahne gitarı" olup amfi olmazsa olmaz...
    ama rahatlığını ve üzerinde gelen akort cihazı nedeniyle seviyorum gitarımı ;)

Erkan Bey, Berat kardeşimiz elektro düşünmüyor, şimdilik...

özgür çelikkaya bunu beğendi.