Gitar hakkında her şey

gunay.

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Carraro
Merhaba, klasik gitar çalmaya yeni (2 ay oluyor) başlayan birisi olarak sizinle tecrübelerimi, bildiğim bazı akorları, ritimleri, arpejleri falan bu konu altında paylaşacağım.

Tabii iyi düzeyde gitar çalan arkadaşlar varsa onlar da tecrübelerini paylaşırlar, ben de dahil hepimiz yararlanırız. Gitarda öğrenmenin sınırı yok...

1- ilk başlarda gitarı akort edmeyeceksiniz, bir yere gidin ve akort ettirin. akorsuz bir gitarda calismak hem size, hem cevrenize, daha da onemlisi kulaklariniza zarardir. (nota kulağınız gelişmez.)

2- enstrumaniniza saygi gosterin ve sevin. unutmayin o sizin sevgilinizdir (eger degilse, gitara hic baslamayin daha iyi).

3- hata yapmaktan korkmayin. nasil olsa kesinlikle hata yapacaksiniz, bu hatanin ustune gidin.

4- temiz calabilmeye, duzgun ses cikarabilmeye onem verin, tekniginizi iyi oturtun (ama unutmayin ki teknik her sey degil. ilerde iyi bir gitarist olunca kendi tekniginizi yaratirsiniz ama yeni baslayan biriyseniz, sansiniz yok, calis tekniginiz iyi olmak zorunda.)

5- egzersiz yaparken yavas tempoda baslayin. sakin ola ki hizli calmaya heves etmeyin. unutmayin ki calamiyacak, bok edeceksiniz. yavas yavas, saatlerce bu egzersizlere calisin.

6- egzersizler yerine oturunca, tempoyu biraz arttirip yeniden saatlerce calisin. ta ki bu hizlandirilmis tempoyu beyninize yedirip, hatasiz calana kadar. (bak. 3. kural)

7- ara sira mola verin. beyniniz bir makina gibidir, saatlerce ayni seyleri calistiktiktan sonra bunlari sindirmek icin zaman ihtiyaci vardir. bir gun bakicaksiniz ki calmakta zorlandiginiz bir seyi aniden cok rahat yapabileceksiniz.

8- muzik bilginizi artirin, -her ne kadar zor ve sikici da olsa- armoni ogrenin.

9- iyi bir enstruman edinmeye gayret edin. iyi bir gitarda calmanin zevki bambaskadir. ama gitarim iyi degil diye de uzulmeyin. iyi bir gitarist olmaya basladiginiz andan itibaren iyi gitarlar sizi bulacaktir (joe satriani'nin lafi, benim degil)

9- ikinci kural'a donun ve devam edin!

(Ekşi sözlükte #6145189 numaralı entrydir.)

Gitar istisnalar hariç kendi başınıza öğrenilecek bir alet değildir.Hoca bulun ve çalışın.
İki akor öğrenip çalarım demeyin, gitar sadece akorla çalınmıyor.
Nota öğrenin, nota öğrenin, nota öğ-re-nin !!!
Hocanın size dediği şeyleri yapın.Başka şeylerle uğraşmayın.
Parmak açma çalışmaları var.Onları öğrenin.
Arpej öğrenin, özellikle batı klasiklerinin çoğu sadece arpej ve notadan ibaret.
Akdeniz akşamlarını bırakın, gitarda çalabileceğiniz akdeniz akşamlarından çok daha güzel şarkılar var.
İnternette her bulduğunuz akora atlamayın, zira çoğu hatalı.
Çalışmadan çalmayı unutun.Bir şarkı için günde 6-7 saat çalıştığınız olacak.

Ben hocamı dinledim ve çalıştım şu an yaklaşık 20 şarkıyı icra edebiliyorum. (Gitar gerçekten basittir ama çok çalışmak gerekiyor.)

Şu an yanımda yok ama yakında sizinle geniş akor arşivimi, şarkıları ve ritimleri paylaşacağım.

Scudo

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Bilgilerinizi ve fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Gitar akordunu başta başkalarına yaptırın demişsiniz, bence bir akor cihazı
edinmek şart, gitar akordu çalarken bozulabiliyor, el altında bulunsun.
Akord etmeyi öğrenseniz bile :
1) arkadaşınız gelir gitarını akord etmenizi ister,
gitarı alırsınız ve tellerin ahı gitmiş vahı kalmıştır, tonu monu kalmamıştır,
ses alırsınız ama o iğrenç ton aklınızı karıştırır, ''senin teller de bitmiş''
diyemezsiniz, akord cihazı tona mona bakmaz aldığı frekansı söyler :D
2) Floyd Rose tarzı tremolo sistemine sahip elektrolarda, özellikte yeni
tel takarken kulaktan akor yapmaya çalışmak insanı çileden çıkartır,
akord cihazı bu işlemi kolaylaştırır akıl sağlığını korur :D
Ondan dolayı akord cihazı edinin, başlarda cihazla akordu kontrol edin,
kısa zamanda akordun bozulduğunu kendiniz farkediceksiniz, zamanla
kendiniz düzeltmeye sonrada tamamen akord etmeye başlıyacaksınız...

Şimdi gelelim hocanın dediklerine, Günay beyin dediklerine biraz tezat
benim diyeceklerim :) . Malum bizim hocamız Akdeniz akşamlarını çaldırıyordu
bize :D. Gitarı tutmayı,akorları ve notaları öğrendikten sonra kursa devam
etmedim. Çünkü hocamız klasik gitarcı yetiştiriyordu, ne pena tekniği,
ne solo tekniği veya gamları öğretmeye niyeti pek yoktu, onun dediğini
yapmanın da benim için anlamı olmadığını anlayıp kursu bıraktım...

Çalışmaya dinlediğim parçaları çalmaya çalışarak devam ettim, kaynak olarak
internetten bulduğum tabları kullandım. Evet pek çoğu yanlış çıkabiliyordu,
ama kulağınız geliştirirseniz bunu anlamanız zor olmaz.
Normal yazı formatındaki tabların (notalar) yanlış olduğu çalınınca anlaşılır,
bu formattaki çoğu tabın yanlış olduğuna şahsen şahit oldum.
ama tabları çalmadan dinliyip kontrol edebileceğiniz, doğruluğundan
emin olunca oradan kendinizi kontrol edebileceğiniz programlar mevcut...
GUİTAR PRO ve POWERTAB programlarını şiddetle tavsiye ederim bu yüzden :),
bu programlarda yazılmış tablar daha güvenilir, ama yanlış olanlar da çıkmıyor değil.
Nede olsa Sanatçı kendi notalarını vermiyor çalın diye, kulaktan çıkarılan tablar
paylaşma, düzeltilip tekrar paylaşma şeklinde yayılıyor internette.

Solo tekniğini geliştirmek ve doğaçlama yapabilmek için tarzımla alakalı olan
METOD kitaplarından çalıştım, yazan egzersizleri çalışıp, nota dizilerini ezberledim
(ders çalışmak gibi sıkıcı ama gerekli). Doğaçlama ne kadar içinden
geleni çalmak densede siz bir gam (dizi) içinde hareket etmedikçi bir şeye
benzemez, kaçırırsınız etraftaki insanları :D.

Gitarın geliştirilmesi en çok kendi isteğinize ve azminize bağlı. Devamlı ders alanlar tanıyordum,
ders ala ala bir zorunluluk gibi görmeye başlamışlardı ve gitar çalışmalarına o psikolojiyle
devam ediyorlardı...
Neyse öyle veya böyle gitarı geliştirdim çalışmaya birlikte başladığımız arkadaşlarla
grup kurup çalmaya başladık. Fakat arkadaşların hevesi lafta sınırlıydı studyoda bir
parçanın sonunu bile getiremiyorduk. Gruptaki insanları zorla dürtemezsiniz çalışsınlar diye
işin asıl zor yanı budur:boese157: . Bu şekilde gitardan soğudum denebilir,
müzik nedir deseler :
-Trafik olmadığı anda bisiklet sürmeye ayrı bir zevk katan bişi, derim heralde:D.

• Beğen
Tepkiler: Erdem Cebeci

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Öncelikle ne çalmak istediğinizi belirleyin. Belirleyemiyorsanız önce flamenko öğrenmenizi tavsiye ederim. Flamenko biraz daha zordur, zoru başarırsanız, gerisi kolay olacaktır.

Ben de diyorum ki ''hocamız bize pena tekniği öğretmiyor'' diye kursu bırakmayın :) Pena ile çalmakta değil maharet, öyle parçalar olur ki, penayla arasında 4 tel bulunan telden diğer tele hemen geçiş yapamayacağınız ya da ikisini aynı anda çalmanız gerektiğinde çalamayacağınız için parmakla çalmayı öğrenin, daha doğrusu flamenko öğrenin, faydasını görürsünüz. Maharet parmakla ''iyi'' çalmakta. Ama ben metalciyim, asiyim diyorsanız zaten klasik gitar alıp, klasik gitar kursuna gitmeye ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan şey akorları bilmek, cazır cuzur yapabilecek kadar da nota bilgisine sahip olmak. Bi de processor tabi... Diyorum ki, elektro gitar bile çalacak olsanız, acımayın, parmakla çalın. Bilirim, ince tellerde parmaklar sızlar, ama faydasını görürsünüz. Gerektiğinde pena da kullanılır, ama öncelikle parmakla çalmayı öğrenin.

Akort konusuna gelince, öğrenme aşamasında kolaya kaçıp akort cihazı kullanan arkadaşlarım hâlâ doğru düzgün akort yapmayı öğrenemediler. Ben akort cihazına vereceğim parayı alkole yatırdığım için, canavar gibi akort yapabiliyorum şuan. Ancak elime ''Gitar 35 YTL'' yazan yerden alınmış gitarı verip, ''hacı çeksene bi ayar'' diyenlerin gitarına akort çekemiyorum. Sonra da ''hani çok iyi ayar çekiyodun la!'' deyip, yalancı çıkarıyorlar adamı. Almayın 35 YTL'ye gitar mitar. Ne akort tutuyor, ne bişey...

Alacağınız gitarı iyi seçin, rengini, şeklini şemalini sevmediğiniz birşeyi almayın, sonra çalası gelmiyor insanın. Bir de ilk gitarınızı mutlaka çok iyi bilen biriyle alın, yoksa iteliyorlar sapı atık, telleri perdelerden 2 cm yüksek gitarları. Sonra gitarınızı sağ sola dayamayın, adam gibi bir sehpa, hardcase falan edinin. Koltuğun kol dayama yerine akort burgularını dayayarak, gövdeyi de koltuğa bırakmayın, esniyor...

Elektro çalacaksanız, özenip Fender, Gibson gibi orgazmik aletlerle başlamayın. Önce alın bi Cort, Epiphone, Squier vs. onu mundar edin. Hamken pişin, sonra alırsınız Les Paul'ü. Ama sakın ola ki Manuel Raymond gibi ne idüğü belirsiz şeyler almayın, adamı gitardan, hatta müzikten soğutur. Anfinizi de iyi seçin, dandik bir anfi aldığınızda cızır cızır sesler, gereksiz çıtırtılar anfiyi camdan aşağı atma isteği uyandırabilir.

Taksim'de Gibson hardcase'i taşımayın bir aşağı bir yukarı, çok itici oluyor.

Son olarak yeni başlayacak arkadaşlar şevklensin deyü:

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Umarım bu videoyu izleyen arkadaşlar ''ben nasıl böyle çalabilirimki ''deyip te morallerini bozmazlar.Unutmamallıdırlar ki ''Hayatta hiç bir şey imkansız değildir.Sadece zaman alır''

mcyc

Daimi Üye
Tepki
147
güzel bir yazı olmuş günay abi, ancak karşı çıktığım bazı noktalar var.
öncelikle gitar tek başına öğrenilmez diye bir kaide yok bence. insan kendi kendine öğrenebilir çalmasını (ne kadar doğru olur orası tartışılır)
illa nota öğrenilecek diye bir şey de yok. "kulaktan çalma" diye bir tabir vardır. notasız, ses uyumlarını yakalayarak şarkıyı çalmak olarak açıklanabilir kısaca.

bir de bir tavsiye de ben vermek istiyorum. elektro gitar veya bas gitar çalmak isteyenlere herkes değişik tavsiye veriyor. birisi diyor ne çalmak istiyorsan ondan başla, bir başkası diyor klasik gitardan başla.
eğer yaptığınız işten zevk almak istiyorsanız ve daha önce telli çalgılarla alakanız olmadıysa bence önce klasik gitar alın en azından parmaklarınız alışır. daha sonra ne çalmak istiyorsanız ona geçebilirsiniz.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Yanlış bir sıralama. Zira öyle bir sıralama yok. Kaç tane iyi çalan kişi ya da hocayla görüştüysem hepsi çalmak istediğiniz tarzdan başlamanız gerektiğini söyledi. Bass istiyorsanız, direkt bass öğrenin. He ama şu olur; klasik öğrenirseniz elektro da çalabilirsiniz zaten. İkisi arasında ben klasiği (aslında klasik değil de flamenko) tavsiye ederim. Hep derler, flamenko öğrenen adamın çalamayacağı tür yoktur diye :) Canlı örneği: Al Di Meola :) Kendisi bir flamenko gitaristi olmasına rağmen ''Race With Devil On Spanish Highway'' ve ''Chasin' The Voodoo'' parçalarında elektro gitarı adeta konuşturmuştur :)

Mycy, sana da katılamıyorum ne yazık ki. Gitar tek başına öğrenilmeye kalkıldığı zaman mutlaka yanlış öğreniliyor. İlk denemelerim tek başıma oldu, sonra kursa başlayınca aslında ne kadar da yanlış öğrendiğimi fark etmiştim. Ayrıca nota bilgisi şart! Kulaktan mümkün değil örneğini verdiğim videodaki parçanın çalınması. Bunları da göz önüne almak gerekli bence.

Al Di Meola - Race With Devil On Spanish Highway (Live)

• Beğen
Tepkiler: rainn

gunay.

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Carraro
Atacan kardeş, maalesef akort cihazı ya da diğer ismi ile tuner, eğer nota kulağınız yoksa pek bir işe yaramıyor. Notalara iyice aşina olduktan sonra zaten, akortu yapabiliyorsunuz. Ev telefonunu açtığımızda duyduğumuz ses la notası ile aynıdır, en alttaki tiz telinin 5. perdesi de la notası.Ona göre alt tel ayarlandığı zaman diğer teller de akort ediliyor. Hocanıza gelince, eğer bir hoca size teknikleri öğretmiyorsa o zaman gitara alışamazsınız zor parçalar geldiği zaman gitardan soğursunuz.

Sercan kardeşim, flamengo ilk başlayanlar için gerçekten çok ağır kaçar. :) Doğru düzgün bir hoca ile teknikleri sırası ile öğrenmek daha faydalı. Bir de ucuz gitarla alakalı yazdıklarına katılamayacağım, ben unkapanından 45 liraya aldığım bir yarım kasa gitarla çalmayı öğrendim. :) Her ucuz gitar kötü değildir, benim gitarın tınıları gerçekten çok yumuşak. (Markasını merak edenler,evet evet Manuel Raymond :) )

Simplonmurat, gerçekten haklısın :) adam çok hoş çalıyor.

Mcyc (yiğit) kardeşim, kulaktan çalma denen olayda mutlaka hatalar olabiliyor. Çünkü bazı hızlı parçalarda (mesela süper baba parçası buna güzel bir örnek) ritmin ne olduğunu anlayamayabiliyorsunuz. Calypso ritmi ile çalınan parçayı adam farklı bir ritmle çalmaya çalışmıştı, kopmuştum :)

nyx, klasik elektro bass sıralamasını ben de duydum ama katılmıyorum.Ne öğrenmek isterseniz onunla başlayın derim.Ama bas gitar ciddi müzik kulağı gerektiriyor, herkes yapamaz o ayrı.

Son olarak NOTA ÖĞRENİN ! Hangi telde hangi nota, hangi perdede bilginiz olsun mesela.

Marka kıyaslamasına gelince sakın yeni başlayan biri için gidip fendere 800 dolar, esp ye 700 euro saymayın. Gitar bilen biriyle gidin unkapanına, ucuz yollu adam gibi bir şeyler alın. Basta washburn, elektroda cort, ibanez, klasik ve akustik gitarda sanchez gayet iyi seçimlerdir.

edit: penayı boşverin başlangıçta, parmakla çalmayı öğrenin.

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Günay bey akord cihazını yeni başlayanlar için tavsiye ettim,
çünkü çoğu yeni başlayan pozisyon ezberliyor akor bozulsa bile
oradan çalmaya devam ediyor, buda sakıncalı bir şey.
Başlarda akord edebilecek birilerini bulamayabilirler herzaman.
Bu arada akord cihazı kulak gerektirmez, sizin
bahsettikleriniz sadece sesi verenler galiba , benim bahsettiklerim sesi alıp
hangi nota gösterenler. Sercan'ın dediği gibi çalan insan tembelliğe eğimliyse
alışkanlık yapabilir:D.

Bass gitar hakkında dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Bass sesleri ayırt
etmek sağlam kulak ister, akord etmesi benim için sorundur hala.
İnsanlar basa çalması kolay diye başlıyorlar, ezbere takılıyorlar,
piyasadaki asi ayaklarına yatıp, saç baş boyayan çaldığı iki notadan
ibaret gruplardan dolayı olsa gerek, hatta çoğunda bass şekilde
var sadece iddia ediyorum.

....

Bu arada benim de ilk gitarım 30-40 ytlye alınmıştı ve klasikti sonuçta
gitarı tutmayı, notaları, akordları öğrenirken, iyi bir gitarın sahip olması
gereken özellikleri de öğreniyorsunuz, ikinci ve büyük ihtimal uzun
süre kullanacağınız gitarı alırken daha bilgili oluyorsunuz.
İlk seferde gidip elektro alanların hepsi sonra yakındılar, biri dışında
o da gidip Ibanez RG-570 almıştı (adalet mi be :D, bisiklet sürmeyi
8900zr de öğrenmek gibi birşey).

Gitar alırken düşük bütçeli elektrolardan uzak durun tonları ve kaliteleri kötü
Heba edeceğiniz para 30-40 ytl değil 200-300ytl civarı olacaktır gözü
kapalı bu çeşit bir şey alırsanız.
Orta bütçeli içinse seçenekleri mutlaka KENDİNİZ deneyin ve dinleyin,
esnaf için: ''ya adam o kadar çaldı, uğraştı dil döktü falan'' demeyin,
içinize pek sinmediyse ''iyi o zaman bir düşüneyim'' diyip gidip başka
dükkanlardaki seçeneklere de bakın. Fiyatları da mutlaka internetten
araştırın. Yüksek bütçeli bir gitar almaya karar verdiğinizde zaten
tarzınız ona göre belirlenmiş olacağından gitarıda nasıl olsa denemiş
olacağınızdan bişey söylemeye gerek yok :).

Ben 5 senedir Washburn kullanıyorum (eski wg serisi) klavyesi acayip rahat
geliyor, arkadaşların gitarlarını da arasıra denemiştim, Ibanez rahat geldi
cort'un perdelerini yadırgadım, yamaha'nın pacificaları ve fenderin squierleri
rahatsız geldi bana.

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
@nyx

Ne yazık ki böyle bir sıralama yok :)

Hangi enstrumandan hoşlanırsanız ondan başlamanız lazım.Çünkü ne kadarda birbirlerine benzeselerde aslında hepsi birbirinden alakasız enstrumanlardır.Sebep ; hepsinin farklı teknikleri var ve bu tekniklere yoğunlaşmamız gerekir...Bir teknikden diğerine geçerken haybeye zaman kaybı olmaması açısından..
Örnek ; Klasik gitarda pena tekniği yok gibi birşeydir.Ama elektrogitarda olmazsa olmazdır.Bass ise başlı başına bir çalım tekniği vardır.Ayrıca bu 3 enstrumanında Perdelerinin sayılarından saplarının kalınlığına kadar büyük farklar vardır.

Vakti zamanında bana da aynı şekilde önce klasik gitardan başlamamı söylemişlerdi.Benim isteğim elektro gitardı ve buyüzden tüm hevesim kaçtı ve gitara bu sayede 4 sene geç başladım..

Akort etmek çok basit.İnternetten akort programları sayesinde veya akort aletleriyle çok kolay yapılabiliniyor.Ders almanıza gerek yok.Tel değiştirmekde yine sizin kurcalamanız ve incelemenizle halledilebiliniyor.Sadece Floyd Rose sistemli bir elektro gitarda tel değiştirirken bir kez yardım almanız gerekebilir..

Gitar tek başınıza öğrenilebilinir(Belirli bir kademeye kadar)....Ama tek dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır oda herşeye doğru başlamanız..Gitarın klavyesini tutuş pozisyonunuz bile yanlış olarak başlarsanız ileride düzeltmesi sıfırdan başlayan birisine göre daha zor olacakdır.O yüzden temelini görmeniz gerekir.

EĞER GELİŞMEK VE HIZLANMAK İSTİYORSANIZ DİSİPLİN ŞARTTIR.
Kuralları basit.Düzenli olarak parmak egzersizleri bırakılmamalı ve bu egzersizler yapılırken mutlaka ama mutlaka METRONOMLA ÇALIŞILMALIdır.Egzersizleri ilk başda metronom ile yavaş bir hızda temiz çaldıkdan sonra aynı egzersizi metronom hızını bir kademe daha hızlandırarak devam edilmelidir.Temiz çalınana kadar egzersiz sürmeli en son tıkandığınız hızda bırakmalısınız.Zaten kısa bir süre sonra o metronom hızını geçmeniz hiçde zor olmayacakdır.Ama unutulmaması gereken şey burda egzersizi kuru kuru değil METRONOM ile yapılmasıdır.İnternette yine metronom programları bulunabiliniyor.

Daha başka ne anlatıcakdım hmmm aklıma geldikce yazarım.Yeter ki sorun :D
Eğer elektro gitar konusunda olursa daha çok yardım edebilirim :)

Son söz egzersiz,egzersiz,egzersiz...

Gitarda bir son yok ne yazık ki...Hiçbir zaman yedim bitirdim diyemiyorsunuz..
Bu söylediğim virtiözler içinde geçerlidir :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Klasikle başlamak daha iyidir görüşüne katılmıyorum. Bir insan ne çalmak istiyorsa onunla başlamalı; nasıl alışırsa insan ilk başladığının disiplinine alışıyor. Mesela elektro gitarın sapı daha ince olduğu için daha kolaydır benim görüşüm. İsteyen farklı da düşünebilir. Ama elektro gitarda daha hassas olmanız gerekir; mükemmeliyetçi bir yaklaşım daha ileridir. Sanatsal açıdan bakıldığında elektro gitarı mükemmeliyetçilik yönü tarafıyla bir adım önde görürüm. İkisinde de anahtar çalışmakta. İsterseniz ve üstüne düşerseniz olur.

• Beğen
Tepkiler: jimi1984

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
"Mesela elektro gitarın sapı daha ince olduğu için daha kolaydır benim görüşüm"
Başlarda evet ama ilerledikçe hayır...Klavyenin ince olması hakimiyeti arttırıyor gibi gözüksede teller birbirine daha yakın oluyor buda temiz çalmayı zorlaştırıyor...Dediğin herşeye katılıyorum dostum..
Disiplin disiplin disiplin derim başkada bir şey demem birde
Egzersiz egzersiz egzersiz derim :) Tabi bunlarıda
Metronom metronom metronom ile çalışmak ŞART tır...

Örnek metronomsuz 1 senelik gelişme metronomla 1 ayda katediliyor..

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Evet iyi hatırlattın. Elektro'da hatalar daha belli oluyor. Temiz çalmak çok önemli; onu açıkladığın iyi oldu. Ama onu da dediydim ya daha hassas olmak gerekir diye. Elektro'nun güzel bir yanı bir de meraklı bir ortama gittiğinizde klasik gitar gibi elden ele gezmez. :)

gunay.

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Carraro
Link vermek yasak mı bilmiyorum ama (link) sitesinde pek çok güncel şarkının akorlarını bulabilirsiniz.

Ben de halen Debussy - Clair De Lune ile uğraşıyorum. Çok ağır parça.