Giro d`Italia 2012

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@M Kerem Demirel

Kastettiğim bu değildi !!! ayrıca Son tırmanışta Cavendish'in zorlandığını zaten söylemiştim.Benim dikkat çekmek istediğim konu bir kaç unsur bir araya gelince , yakın zamanın en iyi sprinterlerinden biri olan Cavendish bile knock-out olabiliyor :)

1- 250 km lik uzun bir etap sonunda, 3,5 km lik zorlayıcı bir tırmanış
2- Domestiklerin , sprinteri erken bırakması (sebebi ne olursa,olsun)
3- Öne çıkan favori isimlerin , başka takım yada sporcular tarafından bloke edilmesi

Scudo

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dönüşteki kaza olsun ya da olmasın,Cawendish her halukarda Ferrari ya da bir başkasına geçilecekti.Bu yönde yorum yapan arkadaşlar haklılar elbette.Ancak Cawendish'in, alabileceği bir etapta Ferrari'nin sebep olduğu bir kaza(!) sonucu düşmesinin ardından,etap alması elbette sadece "Tuhaf bir tesadüf" olarak kalmayacak.

Giro,Tour d'France hatta vueltada da olacağı şu:Kimse sprinterlere kolay lokma olmayacak.SKY zaten Cawendish'in o alıştığı HTC takımıyla alakasız,savruk ve henüz son 1000-500-100 stratejilerini uygulayamayan bir takım.Bakın geçen yılki Cawendish sprintlerine,bir de bu yılkilere.Cawendish te bu sıkıntıyı içten içe yaşıyor ve bu erken sprinte başlamasına sebep oluyor.

Büyük turlar cadı kazanı gibidir.Reklam savaşları,sponsorlar,bisiklet ve component üreticileri ekranda bir sn bile yer alabilmenin heyecanını yaşarlar ve elbette "Hep bana,hep bana" olmaz."Tıklayıverirler jantına" "Hafiften yatarlar üstüne" Pelatonda dönen olayların bini bir paradır.

Saygı duymakla birlikte,ben de bu "Sprinterler" e çok sıcak bakmam.Turlara girip,alabilecekleri kadar etabı aldıktan sonra "Karnım ağrıyor" "Kılım döndü" gibi sudan sebeplerle çekip giderler.

Biliyorsunuz bu pro tur lisans işleri büyük kavga ve gürültüdür.Uzun süre kürsü yapamadınız mı çiziverirler takımınızın üstünü.Yani,oyun dışı kalırsınız.

Göreceğiz,Fransada işler daha da zor olacak.Bizleri hayran bırakan ekstra performansların ardından doping yaptıkları anlaşılan bir çok bisikletçi gördük.WADA kovalıyor,ilaççılar kaçıyor."Genç ölen şampiyonlar I-II-III yazı dizisinde yer verdim.Şu ya da bu sebeple genç yaşta hayatını kaybeden bisikletçilere.İşte o yazılarda yer almayan ve durduk yerde Ellili yaşlarında göçen sporcular da var.Sebep : Doping.

Ya dopingin sebebi? Acımasız marka ve sponsor savaşları.Gerçekte,düzlükte gördüğümüz saldırıların ardında yatan,o kazanma duygusunun çok ötesineki ilkel benlik.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

En büyük hobilerimden biri de pro bisikletçilerin nasıl antreman yaptıklarına dair makaleleri okumaktır . Bisiklet dünyasının tamamen sırlarla kaplı bu düzeni içerisinde böyle makaleleri bulmak , altın bulmak gibidir. Cavendish ile ilgili böyle bir makaleye denk gelmiştim . Yarışlarda son 200-250 metrede sprinte başlayan Cavendish , antremanlarda 350 metreden sprint çekmeye başlayarak dayanıklılığını artırdığını söylüyordu . Belki de Derya Abinin dediği gibi bunu 500 metrelere çekmesi gerekecek . Ben Cavendish'in aslında bu Giro'ya bile katılmasına şaştım . Hem Giro , hem Tour ardında da kaçınılmaz olarak Londra fantezisi ağır kaçacak .

Proların eskisi kadar mamalanamadığı bisiklet dünyasında finişlerde ve ataklardaki isim çeşitliliği sizinde dikkatinizi çekiyordur sanırım . En iyisi sizde benim gibi yapın , yarışları isim isim değil de performansa ve takım taktiklerine göre seyredin . Bu arada bugün Lars Ytting Bak harikaydı. Polonyalı bisikletçilerin performanslarındaki yükselişde tesadüfi değil sanırım . Huzarski (NetAPP) , Szymd(Liquigas) , Golas (Omega) , Niemecz(Lampre) ve birkaç isim daha

Türkiye'ye ibret olması açısından Kosta Rikalı Amador üçüncü oldu . Tabii bizlerden başka kimin umrunda . En azından Spor Bakanı Suat Kılıç görse iyi olurdu

Selamlar

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Unden
Elbette ben de öyle düşünmek için kendimi zorluyorum.Peki oluyor mu? Zor...Neden? Takımlar çok güçlü değil.Bisiklet sporu çok acımasızlaştı çok.Armstrong ile başlayan isimde markalaşma-ki diğer sporlarda bu çok önceleri vardı-bir kaç isim ve takımın etrafında dönüyor.Ben de artık Goss'lu,Lancasterli Greenedge;Guardini'li Pozzato'lu Farnese Fini takımlarının heyecanını yaşamak istiyorum ancak olmuyor.Olsa da devamlılık yok.Bakın ag2'r in durumu malum.

Ne yani ,Mr Evans senede bir yarış koşacak diye BMC büyük takım mı olacak? Ya da Schleck Fransa da arz-ı endam ediyor diye Nissan-trek çi mi olacağız?
Evans,Jr Schleck büyük bisikletçiyse kendilerini her daim görmek isteriz.F.Shleck'i tatil yaptığı sahilden apar topar getirdiler İtalyaya.Hani Contador'cu da değilim ama o en azından geçen yıl denedi.Giro'yu aldı,başta yaşadığı düşme kalkma olayları,WADA ,CAS ,kılıcı tepesinde sallanmayaydı belki de Tur'u da alacaktı.

Neyse...

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Polonyalıların ki tesadüf değil.Her spor dalında öyleler.Cavendish içinse SKY takımı hiç uygun değil.ag2r takımı yarış kazanamıyor HTC bütün yarışları kazanıyor ama sponsorluktan çekiliyor.Amador'un anne tarafından Rusya ile bağlantısı var.Sırf Kosta Rikalı olsaydı alamayabilirdi.Ama ben bizim yöneticilerimizi savunmuyorum.Onlar haksızlar kesinlikle.Neyse bugünkü etaba bakarsak Cavendish'in alabileceğini düşünüyorum.Yıpratıcı Giro'da daha hiçbir şey görmedik.Gerçi genel klasman iddialı olanlar ne kadar da önde olsa da bunlar 2-3 etaptan kaynaklanıyor.Favori etaplarım.14-15-19-20-21 hiçbirine de gelmedik.20.etapta Mortiolo var.Facebook'ta oylama yapılmıştı.Bir hesabımdan Zoncolan diğerinden Stelvio arkadaşımdan da Mortiolo'ya vermiştim.20.etap favorim

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Ne dersek diyelim Cavendish saygı görmeyi hak ediyor .Team Sky her ne kadar HTC olmasa da iyi yer tutuyorlar . Cadel Evans , Basso , Contador ,Schleck gibi adamları besleyip , tur kazanmalarını bekleyeceğime ; 1 Cavendish , 1 Gilbert , 1 Hushovd , 1 Tony Martin yada Boonen(10-12 milyon euro gitti :) ) alırım takımıma geri kalanlarda tempocular , lead out'lar , roller bisikletçilerle doldururum ; al sana en güzel reklam , en baba sponsorlük :)

Team Sky ,Saxobank trenine son metrelerde çok baskı kurdu. Arnaud Demare'yi aklınızın bir köşesine yazın . İlk pro senesi ve geçen senenin Under 23 Dünya Şampiyonu . Büyük sporcu olacak

Bu arada Alexandre Kristoff'da rüştünü ispat etti. İlk etapta düşmüş , ağzı burnu kan içinde kalmıştı . Katusha bu çocuğa ilgi göstermeli . Galimzyanov dopingli çıkınca bu çocuğun kıymeti arttı.

Orica Green Edge ve Team Sky tam kadro lead-out yaparken Ferrari ve Renshaw yalnızları oynadılar . Robert Hunter(Orica Green Edge)'da Cavendish'e çalıştı .

Andrey Amador'un Rusya'da yetişip yetişmediğini bilmiyorum ama geçen sene Katusha'da yarışan Rusya doğumlu ve orda yetişmiş -baba tarafı Kübalı -Arkimedes Arguelyes(RusVelo) ile karıştırıyorsunuz sanırım.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Yarın Allah güç , kuvvet versin
http://i49.tinypic.com/2dt9nyb.jpg

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Unden

Amerikalılar şöyle der : Too Many Chiefs, and Not Enough Indians:)

Sevgili Cem,öyle bir takım yapmışsın ki "still,too many chiefs,and not enough indians"

• Beğen

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

Abi , ne yapayım . Ben Sportif Direktörlüğüm bu kadar . Doğrusu , bizim takım Fantasy Game'de bile olmaz

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Öyle bir takım olursa kavga çıkar:D

27 km 6,8 yüzdelik eğim.Bugün genel klasmandaki iddiasızlar geriye gider.İlginç şeyler olabilir.Schleck-Ruano-Gadret filan

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olsun,gerçek olamayacak kadar güzel olması, ironik ve lirik.Sevdim o yaptığın takımı ve not ettim.Gelelim bu güne :

Önüne gelen çalamaz zurnayı.Burnundan alırken nefesi ciğerlerinden geçirerek aralıksız üflemenin bir okulu yoktur.Zurnanın rahle-i tedrisatından geçip,enseye pek çok tokat yemeyi gerektirir.İşi kotarıp kotarmadığına ise ustalar kurulu karar verir.Hele bir de ses vardır ki zurnada,uğraş babam uğraş,üfle babam üfle,mayıs kurbağası gibi şişsen de,ı ıh;olmaz da olmaz.Alemde üstadlara özgü bir sestir o.Pervasızca üflersen "Zırt" diye bir ses çıkartır rezil olursun.İşte o sadece büyük ustalara has seslerin üretildiği nokta "Zurnanın zırt dediği yere geldik" şeklinde de ifade edilir.Bir başka deyişle ustalık makamıdır o.Çalgıyla üretilebilecek o en tiz ses duyulduğunda,sağ el göğüse koyularak "Eyvallah" çekilir.

Acemiler,çömezler,kendini gösterme çabası içindeki yeni yetmelerin değil; bu etaplar ustaların;dersini çok iyi çalışmışların etaplarıdır.Bilinir ki,Giro buralarda kazanılmasa da,buralarda kaybedilir.Elbette her ne olursa olsun,galip için bugün bir "Eyvallah" çekilir.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Derya Keçeci

:)

Cavendish'e gelirsek , bu adama herkes box koymaya çalışıyor . "Box " görevini de en iyi Ferrari yapıyor ama Cavendish'i geçmeleri için ancak düşürmeleri gerekecek .

Bugün mü , bugün finişi sürpriz bir isim yapar diyorum. GC'de geri kalan yokuşçulardan Golas(Omega) , Perget (AG2R), De Clerq(Lotto) ve Androni Giocattoli'nin adamları bugün sürpriz yapabilirler . GC için ise klasik isimler sıralanır .

Cavendish'in lead-out Bernard Eisel'in dün ürettiği değerlere bakarsak adamlar kendilerini son 10 km'ye kadar pek sıkmıyorlar . Ortalama kalp 124 bpm , yarışın son 20 dakikası ortalama 377 watt , ortalama kadans 82 (Demek ki öyle 90-95 kadansların modası geçmiş :) )

152. Bernard Eisel, Team Sky 0:00:56

Stage Summary by the Numbers:
Training Stress Score: 188 TSS
Energy: 2925 KJ
Average Heart Rate: 124 bpm
Max Heart Rate: 175 bpm
Average Cadence: 82 rpm
Max Cadence: 130 rpm
Average Watts: 267 W
Normalized Power: 327
Max Watts: 1232 W (In the final lead out for Cavendish)
Peak 1-minutes: 584 W
Peak 6-minutes: 449 W
Peak 20-minutes: 377 W (final 20’ of the stage)

(link)

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Renshaw filan hepsi gitmiş.Bi tek bizim Ferrariyle Cavendish kaldı.Bu etap sadece bir haberciydi.Ben Frank Schleck'i tutuyorum.Alırsa kardeşine çok büyük hava atar.Rodriguez ve Kreziguer'in kötü günleri olabiliyor.Kreziguer'in oldu da.Tiralongo iyi gider görürsünüz.Uran da çok istikrarlı.Hjedal'ın alacağını pek sanmıyorum.19.etapta kaybedebilir.15 günün yorgunluğunu kaldıramaz.Çünkü ilk defa genel klasmana iddialı geliyor.Amador da haketti.Yarın ki etaba da dikkat etmek gerek.Daha sert ataklar gelecektir.Mavi mayo için ataklar olur.Rodriguez 16.etapta bi daha alacak mayoyu.Basso da alamayacak.Çünkü 17.etap uygun değil.18.etap da Cavendish'e gider.İş çok tehlikeli

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Bugün konuşulacak tek isim var , Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team . Ocak 2011'de Kosta Rika'da antreman yaparken öldüresiye dövülen , bisikleti çalınan , geçen sene de Fransa Turunu son ikinci tamamlayan 4 yıllık pro sporcu Amador beni bile oldukça keyiflendirdi , neşelendirdi .

Son kilometrelerde önce De Marchi , sonra Jan Barta'nın gelmesiyle kaçan neşem , belki de benim gibi onbinlerce insanın dualarıyla Amador'un bacaklarına inen son bir ilahi kuvvet ve ardından sprint

Bravo Amador , Bravo Kosta Rika .Şimdi Kosta Rika'da bayram var , Bundan sonra bisiklette Kosta Rika var . Ah bizim bakan Suat Kılıç bi şunları seyretseydi

Hem Andrey Amador ,hem de podyum kızları için unutulmayacak bir fotoğraf :)
http://i48.tinypic.com/2cib59v.jpg

Murat Eren

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
b'Twin
Keşkeeeeeeeeee.Aldığında çok sevindim.Zaten hak ediyordu.http://www.gazzetta.it/static_images/ciclismo/giroditalia/2012/zoom/altimetria_15.jpg

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Unden

Bizden beterleri de varmış yahu; en azından bizde ya bisikletini çalarlar,ya da döverler.İkisini birden yapmazlar:)

• Beğen

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Frank Schleck Giro'yu bırakarak bir kez daha şaşırtmadı eheheh

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Takımın esas çocuğuysan ve son 5 km de yanında bir tane adamın kalmamışsa,gayet normaldir.O Nissan-Trek'in hali neydi öyle...Giro daha yeni başlıyor.Domestikler olmadan kimse büyük turlarda söz sahibi olamaz.

Bunun yanı sıra,aylarca çalışsam,görev beklesem ve benim yerime tatil yaparken deniz kenarından apar topar getirdikleri Mr Frank'ı esas çocuk yapsalar,ben de bozulurum.Nitekim takım kimyası başından sonuna dek bozuktu onların.Bu takım değişir,değişecektir.Mr Frank ve Andy Jr aynen bu ekiple Fransaya gitmez.

• Beğen

Kerem Demirel

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cannondale
Adam bayağı kuvvetli olacakki domestikleri çok önemli olmayacak bkz geçen seneki Giro'da yapılan dominasyon.Çok kuvvetli değilse domestiklerinin ağzına bakarsınız tabi

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
@M Kerem Demirel

omzundaki sakatlık yüzünen bıraktığı açıklandı.. ama schleck oldum olası bana balon geliyor.. fazla abartılıyorlar.