Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Giriş seviyesi yol bisiklet karşılaştırması

Konu, 'İncelemeler' kısmında nuruasakir tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. nuruasakir

nuruasakir Forum Bağımlısı

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    herkese merhabalar
    giriş seviyesi bisiklet almak isteyen ve kullananlar için zihinlerindeki soru işaretlerine kısmi olarak cevaplamak amacıyla bu konuyu paylaşmak istedim inşallah yeni başlayanlara faydalı olacaktır diye düşünüyorum.Verilen bilgiler deneme yanılma ve tecrubeyle sabittir akademik değildir herhangi yanlış bilgiyi düzletirseniz memnun olurum.

yol bisikleti olarak 3 adet bisiklet kullandım sırasıya (triban 3-triban 5- salcano xrs 030)

triban 3
    alüminyum kadrolu 3*8 vites sistemine sahip kabaca 9.9 ağırlığa sahip 32 telli aero jantları btwin lastikleriyle dar butcesi olanlar için cok ideal bisiklettir.

artıları
    +kesinlikle sağlamlık btwin bu hususu öncelik olarak ele almış diye düşünüyorum gerek jantları gerek kadrosu taş gibi diyebiliriz 1000 km de sert kullanmama rağmen sıkıntısız diyebilirim

eksileri
    -ilk olarak jantlar fiyatına göre iyi ama yetersiz
    -kadrodaki beden karışıklıgı ve 650*23 tekerlek boyutu
    -orta aynakolda vites sorunu

triban 5
    t3 abisi sora setli 3*9 eski modelini kullandım arka üçgen ve maşa karbondu cok sessiz ve sarsıntısız bisikletti aynı zamanda sağlam sıkıntısız bisikletti

artıları
    +eğer karbosa titreşim ve sarsıntı çok az bu konuda çok memnundum
    +sele ve duruş konusunda rahat olması

eksileri
    -t3 deki jantın aynısı ve beden uyumsuzluğu sebebi ile değiştirme kararına vardım bunlara paralel olarak akıcılıktaki zayıflık

salcano xrs 030
    r501 jantı contı granprıx lastikleri ricthey gidon sele takımı sebebi ile tercih ettiğim bu model öncekilerden bir tık üstte bisiklettir.

artıları
    +pedalla tarttım 8.8 kg ağırlık geldi terazim hassas değildi ancak cok hafif
    +performans olarak akıcı buda jant ve lastiklerin etkisi yuksek oldugunu dusunuyorum

eksileri
    -gereksiz bir çok ses çıkıyor yolda giderken bozuk yolda teneke sesi cıkıyor sanki takur tukur
    -titreşim ve sarsıntı çok yüksek
    -ricthey sele olmasına rağmen 60 km sonrası seleye oturamadım diyelim

nihayetinde hangisi alınır derseniz piyasaya göre hangisi ucuz ise onu alın derim 600-700 tl ye triban3
    900-1000 tl ye triban 5 1400-1600 tl ye xrs 030 alınabilir.uzun lafın kısası sağlamlık ve sessizilik konforda tribanlar gayet başarılı ama performans ve akıcılıkta salcano gayet iyidir.
    inşallah bilenlerin öğretir bilmeyenlerde öğrenir.

2. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @nuruasakir

İzninizle konu başlığını "giriş seviye yol bisikleti karşılaştırması" şeklinde düzelttim.

İlave olarak XRS030 donanımına göre pek de giriş seviye sayılmayabilir. Karşılaştırma yaptığınız Triban 3 ve 5 ile kıyaslanabilecek olan modeller Sora ve Claris sisteme ve daha alt sınıf bileşenlere sahip XRS040 ile XRS050 olmalı.

3. ilker

ilker Forum Bağımlısı

Adı:
    İlker
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Triban 5'e jant alsaydın keşke.

nuruasakir bunu beğendi.
  4. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Xrs030 da o sesler ve sarsıntı varsa sıkıntı bisiklette değil kullanıcıdadır bence.Bakım zamanı yada kullanıma bağlı bi arıza olabilir.Bendede 040 var yağını bakımını tamamladım şu an ne ses var ne sarsıntı.Çok memnunum ki 030 bundan bikaç kat gömlek iyi bi bisiklet.Yukarda da belirtilmiş benim 040 olsa neyse ama 030 ikisinden de üstün bir alet bence.

5. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @ilker jant almayı düşündüm ancak bisikletin bedeni bana tam uygun değildi 2 beden buyuktu ve jant+lastik kabaca 700 tl desek bisikleti sattığımda üzerine eklesem sıfır bisiklet alıyordum ki aldımda salcano 1850 tl ye geldi bana toplamda

ilker bunu beğendi.
  6. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Sadettin Z. @suzun7 evet xrs 030 bariz üstün bir bisiklet biliyorum daha düşük bisiklet kullananlar neye bindiklerini anlasınlar diye eklemek istedim

7. Sertan Canpolat

Sertan Canpolat Üye

Adı:
    Sertan Canpolat
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salcano xrs 030 'a internetten baktım fiyatı +2.000tl yoksa ben yanlışına mı baktım?
    Bu arada ben 1500tl bütçe ile carraro rc 022 almayı düşünüyorum, nasıl tercih iyi mi/kötü mü?

8. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @xsertan Hocam xrs030 cr022 den donanım olarak katkat üstün bi bisiklet.2016 modellerine baktıysanız zaten tüm bisikletlere zam geldi.1-2 ay önce şimdikinin yarı fiyatına 2015 modeli alınabilirdi pazarlıkla.

Sertan Canpolat bunu beğendi.
  9. Sertan Canpolat

Sertan Canpolat Üye

Adı:
    Sertan Canpolat
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Keşke biraz daha erken davransaydım diyorum şimdi napalım . 1500tl ye yol bisikleti önerir misiniz?

10. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Xrs030un ikinci el piyasasi cok hareketli. 1400 liraya temiz 2. el bulabilirsiniz. Gordugunuz fiyat dogru

11. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @xsertan ikinci el temiz bakın iyice alıştım gayet akıcı güzel bisiklet parasının hakkını veriyo

12. suzun7

suzun7 Aktif Üye

Adı:
    Sercan Uzun
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @xsertan Aynen bu aralar kış millet binemiyor bu yüzden sıkılıp satanlar çok.O fiyata ikinci el xrs 030 alın hiç pişman olmazsınız.

13. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence asgari tiagra donanımla başlamalı marka farketmez ikinci elde olabilir eğer temizse .

14. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    claris sora tiagra üçünüde kullandım aralarında fark sadece rublenın dişli sayısı bence vites geçişlerinde pek fark yok.en çok etkili sırasıyla jant lastik kadro bunlardan sonra vites setine bakılmalı bence.

15. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    dekatlonda bitvinlere binme imkanı buldum. çok ağır ve hantal maalesef. kötü bir başlangış bisikleti denilebilir. tiagra donanım sadece dişli sistemini ifade ettiğini düşünmüyorum komple olarak sora üstü kalite demektir çünkü orjinal sora donanımlı bir bisikletle en az 2 kg ağırlık farkı vardır diye düşünüyorum. sadece fikir tabi.

16. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @z. usta evet ağırlık olarak fark olabılır onu bılmıyorum ama vites geçislerinde fark hissetmedim.genel olarak ağırlık farkı lastik ve janttan kaynaklanıyo.btwınlarda bisikletin agır olmasının sebebi sağlam kadro uretmek amaçlı emsallerınden agır oluyor birde kendi 32 telli noname jantlar ile 10 kg agırlıgı buluyo.

z. usta bunu beğendi.
  17. fatih berber

fatih berber Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    xrs030 fiyatına göre mükemmel bir bisiklettir, sıfır bisikletlerin hepsi şu anda uçuk fiyatlatda zaten, ikinci el xrs030 carraro race 052 gibi bisikletler giriş seviyesi için uygundur, bu saydıklarımın altındaki bisikletler kullanıcıyı üzer.

triban veya claris setli bisikletleri de kullanma imkanım oldu ama bence bu tarz donanımı düşük bisikletlere binmenin hiçbir zevki olmaz 300-500 lira için dert çekmeye değmez derim, alacaksanız en aşşağı tiagra setli r500 jantlı alu kadro karbon maşa bir yol bisikleti alın, daha aşşağısı uzun turlarda sıkıntı çıkarıyor.

drumbanger, nuruasakir ve z. usta bunu beğendi.
  18. Sertan Canpolat

Sertan Canpolat Üye

Adı:
    Sertan Canpolat
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yok ikinci el düşünmüyorum tuhaf hissediyorum 2.el ürünlerde :D

z. usta bunu beğendi.
  19. WantedTurk

WantedTurk Yeni Üye

Adı:
    Wanted Turk
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Giriş seviyesi bisikletleri tanımlamak gerekir ise fiyat aralığı olarak(sıfır) 1000 TL ile 2000 TL civarlarında Claris yada Sora set ve 6000 serisi alu kadrodur ve bu bisikletlerin ağırlıkları en az 9,5 kilo olup geneli 10 ile 10,5 kilodur. Bu bağlamda bakıldığında Claris set ile Tiagra Set arasında öyle söylenen uçurum bir fark olmamakla birlikte ağırlık olarak ta pek fazla fark yoktur. Sadece Tiagra Set' in kullanıldığı bisiklette muhtemelen 7000 Serisi daha da inceltilmiş kadro ve karbon maşa kullanılmıştır ki bu da bisikletin genel ağırlığına bir etkendir. Yani olayın grup setle alakası yoktur. (Burda Tiagra ile Claris' in arasında hiç fark yoktur demiyorum dikkat Lütfen)

Claris Set' in de öyle abartıldığı gibi kötü bir tarafı yoktur. İlk yol bisikletim Full Claris Set' liydi ve kendisini 1 yıl boyunca kullandım. Bir yıl boyunca yaptığım toplam yol 3500 Km' dir. Standart turum Pendik - Kadıköy Rıhtım olup yaklaşık olarak 70 Km' dir. Bunun haricinde Yalova turu ve Pendik - Uludağ tırmanışı(200+ Km) da yapmışlığım vardır. Claris ile yaşadığım en ufak bir sorun olmadığı gibi bisikletimi aldıktan kısa bir süre sonra vites ayarlarını kendime göre bir kere yaptım ve hiç ayarı da bozulmadı. Ayrıca sadece düz yolda değil rampa/yokuş yukarı vites geçişleri de stabil ve sorunsuzdur.

Yani arkadaşlarımızın bu konuda belirttikleri şahsi görüş(Saygı Duyuyoruz tabi ki) olmakla birlikte bence gerçeği yansıtmamaktadır.

Tabii elinde imkanı olan kimseye ya Tiagralı bir bisiklet alma Claris' li bisiklet daha iyidir demiyoruz, imkanı olanın alabildiğinin en iyisini alabilmesini isteriz ancak giriş seviyesi bisikletlerde sunulan donanımlar ortada olup Vites Grup Setlerinde ayarları düzgün yapıldıktan sonra bir sorun yaşanmayacaktır.

20. nuruasakir

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    iyi bir jant üst sınıf lastik ve bedenine uygun kadroyu buldun mu giriş için yeterli bence.xrs 030 da gayet rahat ettim verdiğim gücü performans olarak alabılıyorum alıcısını üzmeyecektir