Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Giresun-Şebinkarahisar turumuz(Aşırı güneşte tırmanmak...)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Yunus Emree tarafından paylaşıldı.

1. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyi günler arkadaşlar gün yaptığımız turu paylaşmak istiyorum, tek başıma yapmayı planladığım ama bazı durumlardan dolayı yapamadığım turu 7 8 kişiyle yaptık. Bolca manzara fotoğrafı çekmeye çalıştım genelde önde gittiğimizden(Mustafa abimizle) fotoğraf çekmeye de zaman buluyorduk:)
    Becerebilir miyim bilmiyorum ama turu fotoğraflarla anlatmaya çalışacam, bazı yerlerde zaten bana pek gerek kalmaz.
    Öncelikle çıkış yaptığımız yerin eğim grafiğini paylaşayım.
    Kaşınanı kaşımak için güzel bir rota galiba.
    Çıkış saatim, hareket saati 6.15 gibiydi heralde.
    Saat de yolculuğa hazır
    Sanırım burası 40. kmler. Bir arkadaş fotoğraf öncesinde gazi olup ayrıldı.
    Önceki fotoğrafta bir bisikletin hidrolik diski, kullanıcısının önceki gece kurcalaması sonucu hava yapmasıyla tekeri sıkışmıştı. Orada ona yardım etmeye çalışırken hava almamız gerektiği için elimden bir şey gelmeyince(balatayı da itmeyi denemedim) gruptaki bisikletçiyi çağırdık. Yoldan döndü ama diğerleri çoktan gitmişti. O balatayı itmeye çalıştı olmadı ama biraz daha uğraşıp tekeri hareket eder hale getirdi. Sonra yola çıktık ben onları geçip gittim.
    Gelince kendimi çimlere attım, millet de yatıyordu zaten:)
    Mustafa abi ve ben, maşallah adam sürekli önde. Ben de ona ayak uydurmaya çalıştım.
    Burada da bir arkadaş gazi oldu, Eğribel'e çıkarması için kamyon beklemesini söyledik ve yanından ayrıldık. Saatlerce kamyon beklemiştir heralde.
    Hoşuma giden manzaraları çekmeye çalıştım, umarım beğenirsiniz.
    Fırsat buldukça fotoğraf çektim.
    72. kmdeyken namaz molası verdik 1 saat felan dinlenmişizdir.
    Git git bitmiyor gözünü sevdiğimin yolu. Burada ben de epey yorulmuştum(75kmyi geçmiştik heralde), açlık da Bertan abiyle dinlene dinlene gittik
    Burada sözde çorba içilip çıkılacaktı(et türü yiyerek enerjiyi biraz olsun geri kazandık), yanılmıyorsam burdan sonrası 8 km dik tırmanış oluyordu. Ne kadar sürdü bilmiyorum
    Tamdere biter, Eğribel çıkışı başlar, rotada gördüğünüz kısım orası oluyor.
    Bu arkadaşlar da sıcaktan bayılmış heralde, ilk defa böyle manzara gördüm:)
    Zirveye az kaldı, yer yer yürüyerek gidiyoruz Mustafa abiyle.
    Zirveye yaklaştığımız için manzara da çoğadı
    Şükür zirveye ulaştık. Bizde yine fotoğraf derdi, aşağıdan gelecekleri bekliyoruz.
    Kamyon bekleyen arkadaş burada bekliyordu bizi, Mustafa abiyle biz erken çıktık, aşağıda yemek yediğimiz için arkadaş aç kaldı resmen.
    Diğer grubu karanlığa kalmamak için fazla beklemeyip inişe geçtik. İniş yaparken arkama baktım geri dönüyorlar, ben de geri dönüp çıkmaya üşendim. Karanlık felan olmadan yakalayabileceğim manzarayı yakalamak isteyip inişe geçtim.
    İniş öyle güzel ki anlatılmaz yaşanır tadında, buralarda yoğun viraj vardı o yüzden pek hızlı gidemedim, ama bıraktığımda 40ı rahat geçiyordu. Tabi fren mesafesi yüzünden o hızı aşamıyordum. Bir ara fren mesafemi tam ayarlayamadım yol da titreşimli olduğu için fren mesafem uzamıştı heralde. En sonunda toprak yola girerek yavaşladım, tabi sağlam bir şekilde çukura da düştüm. Hemen jantı kontrol edip yoluma devam ettim.
    2 kere yanal rüzgar yedim birincide temkinsiz olduğum için biraz afallayıp geç tepki gösterdim. İkincide rüzgarı yer yemez hemen yoluma girmiştim.
    Yolun düz olduğu yerlerde rotor bu hale geliyordu, inişte viraj dönmeden durdum rotorun fotoğrafını çektim hemen. Durmasam fren mesafem uzadığı için bir yerden uçarak salavat getirirdim artık:)
    Bir de şunu öğrendim: benim rotor uzun süreli inişlerde aşırı ısınmadan ötme yapıyormuş. İnmeden önce baktım rotor ötüyor, yağ yok bir şey yok niye ötüyor deyip indiğimde bu manzarayı görmüştüm.
    Bu da farkı göstermesi açısından arka rotor, arka balata sınırda olduğu için onu az kullandım o yüzden sıcaklık farkının gözle görülür derecede olduğunu düşünüyorum.
    İniş zevkinde bile derdim fotoğraf, hem manzaraya bakıyorum hem de rotorun soğumasını sağlıyorum.
    Az kaldı
    Sonunda vardık.
    Ertesi sabah, nasıl bir yer olduğu belli olsun.
    Düz yolda bile gitmeye zorlanan bacaklardan sonra arkadaşla bileti alıp minibüse attık bisikletleri.
    Açıkçası o güzel inişin bir de zorlu bir çıkışı olması gözüme geldi. Eğribel'e kadar çıkıp orda arkadaşları da bekleyebilirdik, sonra beraber inebilirdik. Ama bu taa evdeyken aklıma geldi:)
    Umarım fotoğraflarla boğmamışımdır arkadaşlar, bu benim 2. uzun yol, ilk tırmanış yolculuğum. Hatam varsa affola, son olarak sürüş istatistiklerini paylaşıyorum...
    Sabah yola çıkmadan çekmiştim. İyi çıkmamış fotoğraflar. 117,68 km
    7.26.05 saat
    15.81 averaj
    71.80 maksimum hız. Bisikleti görüş alanım olan yerde saldığımda rahatlıkla 60a çıkıyordu, biraz pedalladım böyle oldu.