Duyuruyu Kapat
Instagram Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon tutuş teknikleri

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında MertDokur tarafından paylaşıldı.

 1. MertDokur

  MertDokur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  arkadaşlar yarış gidonlarında değişik tutuşlar olduğunu biliyordum ama bir üyenin mesajında 6 çeşit olduklarını okudum. bu 6 tutuş nelerdir acaba paylaşır mısınız?
   
 2. hornetyasin

  hornetyasin Bisikletkolik

  Kayıt:
  27 Haziran 2005
  Mesajlar:
  1.282
  Beğeniler:
  1.708
  Şehir:
  üsküdar
  Seviye:
  4 tutuş şekli reimdeki gibi. Ama 6 zorlama gibi geldi bana.

  [​IMG]

  (kaynak: sheldonbrown)
   
 3. Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.211
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  3 ana tutuş vardır, sayacağım 3 tutuş dışındakiler ara tutuşlardır.
  Adlandırmaları bana aittir, literatürde farklı isimlerle karşılaşabilirsiniz.

  1) Konfor tutuşu: Eller gidonun üst noktasını bir kuşun ayaklarının dalı kavraması gibi pozisyonda tutuştur.Bu tutuşta vücut diğer tutuşlara göre en dik pozisyonda olduğu için daha az kas grubu kasılır, vücut daha dik konumda olduğu için de uzun binişlere uygundur.Ayrıca sprintlerden (atak), intervallerden (hızlanıp hız kesme) sonra da bu tutuş ile vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

  2) Kontrol tutuşu: Bu tutuşta eller gidonun üst değil yan boruları üzerinde ve avuç içleri birbirine bakacak şekilde, parmaklarımızın büküm yerleri ileri bakacak şekildedir.İkişer parmağımız fren kolları üzerindedir.Yol bozuk olduğunda, inişlerde, virajlara girişte, kavşaklarda, ani fren gerektiren her durumda bu tutuş güvenli olacaktır.

  3)Aerodinamik tutuş: Eller, gidonun borularının en alt (yere en yakın) noktalarından tutar.Avuç içlerimiz gökyüzüne bakar, tabi avuçlarımız her tutuşta olduğu gibi kapalı olmalıdır.Bu tutuşta başımızla birlikte tüm vücudumuzu en ileri ve yere yakın pozisyona getirdiğimizden göğsümüzden geçecek hava akımı, en düşük düzeydedir.En aerodinamik pozisyon genel hatlarıyla bu tutuştur. (aerobarlar hariç) Aynı zamanda dirsekleri de birbirine bakacak şekilde tutarsak etkiyi artırır.Bu pozisyonda uzun süre binilmez, çünkü diğerlerine göre daha erken yorulmamıza sebep olur.Ama yüksek hızlar için (özellikle inişlerde) idealdir.
   
 4. MertDokur

  MertDokur Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2007
  Mesajlar:
  273
  Beğeniler:
  212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ikinizede teşekkür ederim. erdoğan keskin adlı kullanıcının bir mesajında altı çeşit olduğu yazıyordu...
  Bu arada yeri sayılır bir soru daha sormak istiyorum, her zaman 2 parmakla kullanılan frenler için o fren kolu neden bu kadar uzun yapılıyor? Yani vites değiştirmeyen bir kolum var nispeten kısa ama shimanonun STI ları neden kol kadar? yük kolunu arttırmak ve gereken kuvveti azaltmak için mi? o zaman neden vitessiz kollarda da aynı şey uygulanmıyor?
  şimdiden teşekkürler
   
 5. tecadisk

  tecadisk Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Aralık 2006
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  442
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:


  fren kolları olduğundan kısa olsaydı sözü edilen üç no lu tutuş pozisyonunuda kollara uzanmak mümkün olmazdı. bisiklette en yüksek hız pozisyonu bu olduğundan ani durumlarda tutuş şeklini değiştirmekte mümkün olmazdı sanıyorum bu yüzden kollar her pozisyonda ulaşılabilecek şekilde tasarlanmış. yanlız bir nolu tutuş pozisyonun da frenlere ulaşmak için tutuş şeklinin değiştirilmesi gerekir bu pozisyoda bisiklette yapılan en düşük hızlarda (genel de yokuş çıkarken) tercih edilen bir tutuş şekli
   
  Ali Hekimoğlu ve MertDokur bunu beğendi.
 6. bicylerace

  bicylerace Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  319
  Beğeniler:
  197
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Ha bide elleri bırakırsınız o da finishte işinize yarayabilir.
   
  Fatih Balkış bunu beğendi.