Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon sorunu

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında SamiGiray tarafından paylaşıldı.

1. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar;
    Sizlere bir sorum olacaktı.Benim geçen sene aldığım ihlas marka amörtisörlü çok güzel bir bisikletim var.Normal bir bisiklet galiba.Geçen sene fazla kullanmadım bu sene 3-4 kere kulandım gidonu yamuldu gidonla ön tekerin birleşme yerinden bir çıkma söz konusu aslında bisikletçiye götürdüm sıktı ama daha eve giderken gene açıldı Neyse ben bir el atayım dedim daha beter oldu gidonsuz oldu artık Size sormak istediğim sıfırdan bir gidon takılabilirmi.Bu ilkbahar ve sonbaharda yanıbaşımızda olan nilüfer çayına,çalıda bulunan çaya gitmek istiyorumda.Acaba sıfırdan ve çok sağlam bir gidon takılırmı?

Arkadaşlar Eğer link vermek yasak değilse bu linkte fotoğraflarıda mevcut en kısa sürede yanıt bekliyorum ;http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=16020.msg119981#new

Sami Giray Doğrultucu / Bursa /16/0 RH +

Saygılarımla...

2. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlaronuyu yanlış yeremi açtım kimse cevap vermiyor lütfen beni bilgilendiriniz..

3. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Resimler görünmüyor ancak tamir edilemeyecek bir durumda olmadığını varsayarak ve yuvalarında bir problem yoksa gidon veya gidon boğazı değişim ile sorun çözülebilir bursa da hem parça satan hemde tamir yapan kaliteli bisikletçiler mutlaka vardır diye düşünüyorum ve onlar mutlaka halledeceklerdir,
    Alp ASLAN

SamiGiray bunu beğendi.
  4. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Alp aslan bey;
    Bursada bildiğim yani beşevler semtinde 1 tane bisikletçi var.Benim sorum şu acaba komple gidon değişirmi?Yani Eski gidonu çıkarıp daha sağlam yeni bir gidon takılırmı?Takılmazsa kaynak olurmu?

Birde bazı sorularım daha var ben bisikletimi sağlam bir bisiklete dönüştürmek istiyorum.İlk önce düşündüğüm bazı değişimler var acaba olur yada olmaz derseniz çok sevinirim.

1-Bisikletimin tekerlerklerini daha ince bir tekerlekle değiştirmek.
    2-Bisikletimin fren sistemini disk frene dönüştürmek.
    3-Bisikletimin vites sisteminde bazı sorunlar var komple vites kutusundan kutunda tellerinden ve zincirine kadar sıfır ve daha kaliteli bir sistem takılırmı?
    4-Ön ve arkasına pilli farımsı bir alet takılırmı saygılarımla...

5. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Resim olsaydı daha iyi olurdu ama
    1-)Takılır
    2-)disk'e geçmek siteden öğrendiklerim kadarı ile hidrolik disk olmayacaksa v fren olması daha iyi hem diske geçmek ciddi bir maliyet getirecektir.
    3-)takılır ama onunda kontrol edilip bakım yapılıp durumuna bakmak lazım( vites sisteminide değiştirmek extra maliyet)
    4-)istanbul'da bütün bisikletçilerde var sitedeki sponsor bisikletçilerimizden havale yolu ile alabilirsiniz sanırım.

*bisiklet üzerinde 2 ve 3 deki değişiklikleri yapmak yeni bir bisiklet fiyatına gelebilir,bakım yolunu denemenizi öneririm.
    Saygılarımla
    Alp ASLAN

6. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili Sami..

Alp beyin cevaplarına bir iki şeyde ben eklemek istedim..

1. Bisikletine daha ince teker takabilirsin elbette. Ama anladığım kadarıyla elindeki ihlas marka bisiklet teker boyuru 26x2.00 teker çapını çeyrek puan düşürden bile yani 2x1,75 yatığın anda bisikleti kullanırken farklı bir dengeleme hissine kapılacaksın. Yani alışkın değilsen bisiklet tabiri caizse altından kayıp gidecek. Hele lastiğini 26x1.50 gibi yol tekerine kadar inceltirsen yavaş hızlarda denge problemin artacaktır. İnce teker alışkanlığın yoksa daha dikkatli olmalısın.

2. Bisikletlere sonrada disk fren taktırmak biraz maliyetli bir iş. Çünkü ön çatalı komple değiştireceksin. Burada hassas bir güvenlik sorunu var: Bisikletlerde disk fren uygulamaları genel olarak 20 size denilen geniş kadro seçeneklerinde vardır. Yani 10 size bisiklete hiçbir şekilde dizk fren takamazın. Bizim etrafta köşe bucak satılan bisikletlerin çoğu klasik (10 size) yapıda yani ön gidon ve ön çatal demiri ince yapıdadır. Eğer seninde bisiklerin 10 size ise ve bir şekilde disk fran takmayı başarsalar bile frenleme sırasında ön çatala çak fazla yük biner ve çatal kırılır.

3. Bisikletin ne marka olursa olsun mutlaka senin bisikletine uygun daha kaliteli komple fren ya da vites sistemi vardır.

Bol pedallı günler..

Tolga...

SamiGiray bunu beğendi.
  7. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar cevaplarınız için sağolun.

Disk fren şart değil ben v frenden çok sıkıntı çektim bir oluyor bir olmuyor yok tekerre değiyor falan o yüzden dedim disk freni geçelim ama viteste ciddi sıktıntım var.Vites sistemi dediğim gibi komple değişirse kaça malolur tam belli olmasada bir fiyat berirseniz sevinirim. İnce teker derken örneğin 5 cm se 4 cm yada 3 cm e insin dedim...Birde gidonla ilgili sorduğum soruyu yanıtlarsanız...

8. Alp Aslan

Alp Aslan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    shimanonun uygun fiyatlı olarak takabileceğin v frenleri var ve hiç problem çıkarmadı bana,iyi günler

Alp

9. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için sağolun bir fiyat vermeniz mümkünmü?

Vites sistemi değişecek,Frenler değişecek komple,Gidon değişecek komple,Zincir,lastik komple kaça patlar?

10. Süleyman Onur Dülger

Süleyman Onur Dülger Bisikletkolik

Seviye:
    Hocam vites sistemi diyorsunuz,vites sistemi dediğiniz şey
    Arka aktarıcı
    Ön aktarıcı
    Zincir
    Ruble
    Aynakol
    Arka göbek(büyük ihtimalle)
    Kablolar
    Vites Kolları
    demektir.Ki bunuda shimano'nun en düşük seviyedeki komponentlerinden bile karşılamaya çalışsanız(tourney-altus gibi)size 200 ytl civarı bir rakam çıkar diye tahmin ediyorum.Yani frenlere gidona lastiğe gelmedim bile.Yani eminim ki bisikletinizin fiyatı bile bu kadar değildir.Durumunuz varsa forumdan yararlanarak,arka amortisörsüz,alüminyum bir bisiklet alabilirsiniz.Ama eğer yoksa boşverin uğraşmayın.Slick lastiğin yaratacağı problemleri Paramedik34 açıklamış.Gidon sorun değil niye uymasın ki?Gidin herhangi bir bisikletçiye 5-10 ytlye bir gidon bulabilirsiniz.

11. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Bakın sizin semtinizi bilemem ama burda yok o marka yok bu marka yok...Zaten tek vites sistemine 200 ytl vermem bisiklet 350 ytl aldım.Ben daha sağlam ve daha yeni istiyorum yani vites atarken ve normal giderken bir ses geliyor tıkırt tıkırt diye ve vites kolay geçmiyor buda sanırım vitesle alakalı En fazla 100 ytl tutar diye düşünüyorum...Frende teller,Fren kolu,fren papuçları,birde v şeklideki bir alet var onu değiştirecem.Başkada gidon var oda fazla tutmuyormuş aslında sıfır bisiklet alıırm ama babamlar izin vermez çünkü bisiklete fazla binmem eğer bu sene bu bisiklete iyi binersem seneye trenkin bisikletlerinden almak istiyorum ...Saygılarımla...