Gidon problemi?

Spider03

Üye
Tepki
1
Merhaba,

Yeni bisiklet aldım (Bianchi Speed) ve ön tekerle gidon arasında birazcık kayma olduğunu farkettim biraz sürdükten sonra...sonra bunu düzeltmek istedim ama gidonun üst kısmındaki yeri allen anahtarıyla gevşetip düzeltmeye çalıştım olmadı...kapak halinde çıktı...(bkz: fotoğraflar)

nasıl yapılır bu tip gidon (ya da adı her neyse) ayarı?

• Beğen
Tepkiler: Dolunay Batar
Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selamlar. sağ elimin yüzük parmağı uyuşuyor ve bu uyuşukluk hemen geçmiyor. Dün 1 saat 51 dakikalık sürüş yaptım, parmağım hala hissiz gibi.

Sele boyum doğru, kadro boyum doğru, vites ve fren kollarının açıları doğru. Gidonu tutarken elim şu fotoğraftaki gibi bükülüyor. sketch-1507292979422.png elciklerim bisikletle birlikte gelen 3-5 liralık elcikler, eldivenim yok.

Gidonu mu uzatmalıyım?
Şu şekilde bir elcik mi edinmeliyim? sketch-1507293142432.png kaliteli bir eldiven mi almalıyım?
Yoksa birkaçını birlikte mi almam gerek :D

Selem biraz aşağı bakıyor ama yaklaşık 250 kilometredir aynı açıları kullanıyorum. Uyuşma olayı son 100 kilometrede başlayıp artarak devam etti. Başlarda uyuşukluk hemen geçiyordu ama son zamanlarda sürüşten sonraki gün bile tam geçmiyor :(
Bu da sele pozisyonum DSC_0953.JPG

BarkinD

Yola bakan,lastik yakan :)
Tepki
487
İsim
Barkın DEMİRKIRAN
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Problem burda gibisketch-1507294419554.png sketch-1507294541826.png

Bu olması gereken bileğiniz eğik durduğu için ağrı oluyor olabilir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bileğinin resimdeki açısına bakarak gidonun kısa kalmış diyebilirim. Bu da bileklerini çok içeri büküyor. (Sinirler sıkışıp parmakta uyuşma yapıyor) Kaç cm gidonun ?

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Mustafa Zeybek asıl problem seleden basliyor. Sele sizi one dogru "atiyor" :naslyany: vucudun agirliginin cok buyuk bir kismi selede olmasi gerekirken, sizde bu durum belki de %50 sele %50 gidon :naslyany:
Deyim yerindeyse bisiklet uzerindeyken one dusmemek icin gidondan tutunuyorsunuz. Daha basit bir ornekle bisikletle giderken ellerinizi birakmaniz imkansiz :D

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek
Gidonu sıkıpt bileği yAna kırdığınız için yüzük parmağına giden sinirler zorlanıyor olabilir. Çünkü bileği yan yaslar gibi duruyorsunuz. Düz tutmanız lazım. Bahsettiğiniz elcik her halükarda konfor için tercih edilebilir

• Beğen

burcinhan

Forum Demirbaşı
Tepki
1.373
İsim
Burçinhan Doğan
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon sele pozisyonun için bir tecrübem yok, bir şey diyemem ama mesajındaki elcikten her türlü edin, bence çok kullanışlılar.

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle İlgilenen herkese teşekkür ederim :)
@Serkan Mıstınoğlu
Evet sele haddinden fazla eğikmiş ben de fotoğrafı çekince farkettim. Seleyi düzeltirsem sıkıntılarımın azalması gerekir.

Seleyi düzeltsem bile el bileğim için yukarıdaki elcik tarzında bir şey alsam iyi olacak sanırım.

@serkan ... Fren kollarını iç bacak boyumun 92 cm olmasına bağlı olarak ayarladım. Fren yaparken kolum düz bir hat olarak ilerliyor sıkıntı oradan kaynaklı değil.

@BerkEvren
Gidon 68 cm. Boyum 193 omuzlarım da boyuma oranla diğer insanlara göre geniş haliyle. Yukarıdaki elcik gibi bir şey alsam başka sıkıntım olur mu, yoksa gidon değiştirmem mi gerekir sizce?

@burcinhan
Öyle yapmayı planlıyorum. Gidon değiştirmezsem elcik alacağım çünkü sürekli arazideyim. Bazen sarsıntıdan inişim bitince ellerimi hissedemez oluyorum.

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustafa Zeybek Hiç kimse dememiş ama bence flat(düz) gidonun da bunda etkisi var, riser gidonlara bir göz gezdir derim. Ayrıca @serkan ... ve @Serkan Mıstınoğlu 'nun da dediği gibi en büyük etken sele ayarı, selenin üzerine 1 kitap onun üzerine de 1 bardak su koyarak yere paralel yapabilirsin. Gelişmeleri buradan paylaşırsan bu sorunu yaşayanlar için de faydalı bir konu olur.
İyi pedallar :)

• Beğen

Mustafa Acar

Keep going...
Tepki
548
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Mustafa Zeybek

Arkadaşlarında dediği üzere sele açınızı düzeltmeniz gerekir.

Omuz genişliğinizi bir yakınınıza ölçütürün. Gidon uzunluğu,omuz uzunlunuz ile aynı yada elceklerinize göre az bir miktar uzun olmalı.( elceklerden kastım sizin elcekle beraber gidon durşunuz, kollarda tepeden baktığımızıda sağa ve sola açı oluşturmamalı. ilkokulda sıra düzeni alırken kullandığımız vaziyet. kollar ilerde düz olacak. doğal olacak.). Bar end kullanıyorsanız, barendin gidona bağlanan mesafesinide toplam gidon uzunluğunuza eklemeniz gerekiyor.

bike fitting diye aratırsanız nette birçok makale mevcut.

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ceyhun Özkan
Tam şu an ben de açılı gidonlara bakıyordum ama bence gidonun düz ya da açılı olmasından değil, genişliğinin az olmasından kaynaklanıyor. Gidon 10cm kadar geniş olsa bileklerim düz uzanıyor. (hayali gidonumda test ettim :D)

Selede kızak var ayarlama konusunda sıkıntı çekmem. Yine de teşekkürler :) yapacağım değişiklikleri bu başlıkta paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Gidon boğazınıda 1-2 cm kısaltmayı dene ek olarak. (Önce dene ama) Boyun uzun ama kolların gidondayken hafif açılı durmalı dirseklerin. Bu da baskı yapar.
@Mustafa Zeybek
720 veya 740 mm Flat gidon işinizi görecektir bence. Bir süpürge sapıyla bile deneme yapabilirsiniz.

srtkmc

Aktif Üye
Tepki
472
İsim
Serhat
Dostum resıme bakılırsa gıdon kollarının ıcınde kaybolmus :)
Bence uzun gıdon almalısın kullanıs olarakta daha rahat ve keyıflı gelıyor bana uzun gıdon.

• Beğen

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MtbHastası01 @srtkmc evet gidonun kısa kaldığı ve selenin fazla eğik olduğu konusunda hemfikiriz.

@BerkEvren

Gidon ölçüsüne renk ve fiyat etkenlerine bağlı olarak karar vereceğim ama 740 mm' den az almam sanıyorum.

Şimdilik önceliğim gidon, elcik ya da eldiven. Eldiveni iyisinden alırsam elciği de erteleyebilirim duruma göre. Gidon boğazı muhtemelen bahara kalır. (ihtiyaç duyarsam)

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MtbHastası01 öneri için teşekkürler fakat hem sürekli arazide olduğum için aliexpress ürünlerine güvenemem(özellikle 57 liraya karbon gidonsa) hem de 16 kiloluk bisiklete karbon gidon takmam gereksiz olur :D