Gidon problemi acil yardım

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Cyclocross tarzı dropbar gidonun vidalarından tümsek ve tırtıklardan geçerken çıt çıt diye ses geliyor.Vidaları gevçetip sıkınca geçiyor ama kısa bir süre sonra yine başlıyor.Gidon üzerine baskı yapıp bıraktığında da bu ses mevcut.Vidaları söküp hafif yağladım wd40 sıktım gevçek bıraktım çok sıktım ne yaptıysam olmadı.Ses ilk başta kesilip bir süre sonta yine başlıyor. Varmı bir önerisi olan :) (Fotodaki benim bisikletim değildir sadece hangi vidalar olduğu anlaşılsın diye koydum)

11950456_1194620723887451_572985085817744204_o.jpg

Scudo

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Muhtemelen o ses o vidalardan gelmiyordum söküp yağlayıp taktığınıza göre. Gidon kapağındaki vidayı denediniz mi yada kapak içindeki maşa çiçeğini (ismi bu olmayabilir) incelediniz mi?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
Kulağımı koyup iyice dinledim eminim vidalardan geldiğine çünkü ses gelirken vidaları gevşetiyorum gevşetirkende çıt diye aynı ses geliyor sonra bi daha sıkıp kullanınca bir süre hiç ses gelmiyor.Aca vidaları değiştirmek çözüm olabilirmi?yada gidon boğazını değiştirsem çok abartmış olurum :) @mehmet.ali

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Birtan Kolburan Başıma gelmediği için bişey diyemem ama gidon kapağını sökerek deneme yapabilir misiniz? Diğer 2 vida kalsın.

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan

Hüseyin Tekin

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Hüseyin TEKİN
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Acaba vidalarin metrigi gidon boynunun metrigine uymuyor olabilir mi? Vidaları değiştirip deneyebilirsiniz.

CANOZAN

Üye
Tepki
41
İsim
CAN
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
gidonu sıkan civatalar yala olmuş muhtemelen birazdaha sıkınca yalama olduğunu görürsünüz bir tornacıda helekoyin taktırmanızı öneririm boyun çok pahalı bişi değilse yenisini alın çünkü 2 helekoyin 40 liraya çekerler

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Sesin civatalardan geldiği kesinse, muhtemelen bölgeye uyguladığınız WD-40 nedeniyle zorlama anında gevşiyordur. Çözüm olarak civataları çıkarıp balata spreyi ile dişleri temizledikten sonra bir civata sabitleyici kullanarak sıkmayı deneyebilirsiniz.

Civata sabitleyici WD-40'ın aksine titreşim gören bağlantılarda istenmeyen gevşemelerin önlenmesi maksadıyla kullanılır. Bu alanda önerebileceğim ürün makine imalatında da kullanılan Loctite 243'tür.

@CANOZAN

Bahsettiğiniz uygulama helicoil olabilir mi? :)

• Beğen

CANOZAN

Üye
Tepki
41
İsim
CAN
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ha evet ben sanayi ağzıyla söyledim nasıl yazıldığını bilmiyodum ayrıca wd-40 civata gevşetmez onada dikkatinizi çekerim :harika:

Emre Özhan

Forum Demirbaşı
Tepki
877
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
benim bisikletin sele borusunda oluyordu aynısı.herşeyi denedim olmadı seleden zannettim.sonra sele borusunu söküp kelepçenin oldugu bölümü gresledim iyice sıktım kesildi ama kelepçenin altında yatay çatlak oluşmuş ordanda esnemeyle ses çıkarıyomuş.çat çat diye.iyice bakın hertarafa çatlak,gevşek varmı başka yerden de gelebilir

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Birtan Kolburan
Tamamen sokup temizlediniz mi? Gidon bogazi, bogazi catala bagladiginiz alin borusu ve gidon barinda toz kum tanesi olmadigindan emin misiniz? Gidon bogazini sökün. Herseyi iyice silin ve monte edin. Vidalari da temizleyin ve yaglamadan takin. Hatta mumkunse lock-tite surun.
Sele borusunda oldugu gibi kacan toz vb. nedeniyle zaman icerisinde citirtilara sebebiyet vermis olabilir. Temizleyince gecebilir ;)
Denemekten zarar gelmez :)

• Beğen

Hüseyin Tekin

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Hüseyin TEKİN
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ya farkettim de benim gidon dan da geliyor o ses fakat benim gidon boynu eski tip olduğu için maşa kadronun içinde bağlanıyor sizin bahsettiğiniz yerden gelme ihtimali yok ya kadro içindeki maşa bağlantısından yada gidon boynu ile gidon un bağlandığı yerden (yüksek ihtimalle buradan) geliyor ses.

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
vidaları tamamen sıkınca beyaz ile cizdiğim bölgenin tamamen kapanmaması lazım, arası tamamen kapanırsa vidaları sonuna kadar sıksan bile biraz boşluk kalıp tıkırtı yapabilir
eğer öyle ise araya birşey sıkıştır ya da o beyaz çizilen yerin arasını avuç taşlama ya da kalın zımpara ile biraz genişlet

Dosyalar

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
@dr_mrh hocam benim tamamen kapalı değil orası bisikleti aldığımda da öyleydi zaten.O ara tamamen kapanana kadar sıkmammı lazım vidaları.Bİr bisikletçi gidondaki vidaları fazla sıkma sert bir cukura girince dağılır demişti.

@Hüseyin Tekin fotodaki vidaları gevşetip tekrar sıkınca belli bir süre için geçiyor ses sonra yine başlıyor.Bence vida veya yataklarından geliyor ses

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
o bölgenin iki vidayıda sonuna kadar sıktığında dahi biraz açık kalması lazım
iki vidayı da eşit oranda
arkadaşların söylediği gibi sök iyice temizle vidalara lock lite sür (gidon bogazi ile maşa arasına biraz grees sürebilirsin)
sorun hala devam ederse maşa ile furş takımına bir bak onları da sök gressle tekrar tak
olmadı gidon ile boğaz arasına bir bakarsın :)

cihangir

Aktif Üye
Tepki
164
İsim
Cihangir
Bisiklet
Scott
sesin vidadan geldiğine eminseniz eğer vidayı çıkarın vida yuvasına sıcak silikon tabancasıyla (her nalburda bulunur 10 tl gibi bir fiyatı var.) bir damla silikon sıkıp hemen vidayı oturtup silikon tekrar katılaşmadan vidayı sıkıştırın. etrafından taşan silikonlar olursa bir peçete yardımıyla temizledikten sonra sesten eser kalmayacaktır. Eğer ses devam ederse sorun kesinlikle vidada değildir. Ayrıca bunun gibi vida seslerinin birçok çözümü mevcut. youtube tan bakabilirsin. ancak detaylı olan videolar genelde ingilizce oluyor.

Not: Silikon uygulaması yapman için o bölgeyi yağdan kesinlikle tamamen arındırman gerekiyor. Yoksa silikon tutmaz.