Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon kolunda yük taşıyacaklara ufak tavsiyeler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Günlük bakkal, manav, fırına gidipte ufak tefek yükleri bisikletinde taşıma durumunda kalan arkadaşlar için şöyle bir saksıyı çalıştırayım dedim.
    Sakın olaki zinhar yük taşıyacağınız gidon karbon olmasın sonra gidonunuz ile birlikte kalbinizda kırılır.
    Gidona asacağınız yükü gidonun iki koluna eşit dağıtın. Bisikletin rot balans ayarına bir halel gelmesin.
    Gidona asacağınız yük bir poşet ise poşeti teker minvalinden uzaklaştırmak için gidona sarın. poşeti tekerin yörüngesinden uzaklaştırın.
    Gidona jantın içine giripte tatsızlık yaratabilecek yükler asmayın. Böyle bir örnekte gidonunda bagaj taşıyan arkadaşım bagaj bacaklarının jantın içine girmesiyle gündüz vakti boğa takımada yıldızlarını görmeside bir olmuştu.
    Gidona asacağınız poşetin sağlam hatta mümkünse çift kat olmasına dikkat edin. Hızlı bir şekilde ilerlerken poşetin yırtılması ve eşyaların yere saçılması, hatta lastiğe denk gelmesi başınıza ciddi iş açabilir.
    Virajları dönerken veya ani bir hareket ile gidondaki yükünde yön değiştirebileceğini, hatta bisikleti savurabileceğini unutmayın.
    Gidona yük asarken vites hele heleki fren ayarlarına veya koluna engel olmamasına (mesela kiliti elciğe dolamak gibi) dikkat edin. Yoksa şu filmlerde gördüğünüz arabanın fren pedalı altına sıkışan su şişesi hadisesi sizinde başınıza gelebilir.

YüzSürKoş bunu beğendi.
  2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Neden karbon olmasın ki? Örgü hasırdan yapılıyor sanki karbon parçalar, 3 kilo domates ile kırılacak :D

Uğur S., Murat B. ve Barış Özegemen bunu beğendi.
  3. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sevgili Gökhan Bey 10 litrelik ayçiçeği tenekesini gidonda taşımış bir milletiz.

aliburak ve YüzSürKoş bunu beğendi.
  4. fishman

fishman Aktif Üye

Bisiklet:
    Drag
    Seviye:
    Karbon gidon manavdan bakkaldan alınacak şeylerin ağırlığıyla kirilacaksa daha pedallamayalim :)

olcer ve MuhammedAAA bunu beğendi.
  5. Barış Özegemen

Barış Özegemen Swim Bike Run

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @mehmetsunu baya baya pazar alışverişini bisikletle yapmışsınız :D gökhan beye de katılıyorum karbon o kadar da çabuk kırılmaz gibi geliyor bana :D

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yeri geliyor gidona ağırlığımızı veriyoruz. hiç sıkıntı çıkmıyor bence bişe olmas

7. Volkan Metin

Volkan Metin Üye

Adı:
    Volkan Metin
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hiç beceremem. geçmişte 1 karpuz, 2,5 litrelikte kola patlattım yolda. birazda yetenek işi tabiki. tavsiyeler için teşekkürler

mehmetsunu bunu beğendi.
  8. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bir tarafta 2 kilogramlık piknik tüpü, diğer tarafta yumurta, domates ve biber taşımak hakkında herhangi bir şey yazmamışsınız :( Aydınlatırsanız sevinirim.

1835_1_B.jpg

Çalkalamadan 2 buçukluk kola taşımak hakkında da bir şey söylememişsiniz.

9. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Biz bu satırları işkembeyi kübradan sallayıpta mı yazıyoruz turcu bey. Daha dün bir tanesini yollara içirdik. Her bir yazım derin bir mefkure vede emsalsiz tecrübelerimin ürünüdür.

Tahir Keskin, Ahmet-E ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tecrübeleriniz arasında menemen malzemesi taşımak yok belli ki efendim!!1! Olacak iş değil! Zaten karbon gidonda 10 litrelik ayçiçek yağı taşıdığınıza göre zengin biri olmalısınız.

Siz gidonda jambon, bıldırcın yumurtası, şampanya filan taşıyanlar için yazmışsınız bu yazıyı. Bana hitap etmedi :snzdglsn:

11. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Tüp için alternatif bir taşıma şekli

12. Ahmet.Uzun

Ahmet.Uzun Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben eski mtb bisikletimle 19 litrelik damacana su tasimistim. Tasiniyordum her seyi arabaya yükledik götürdük yeni eve yerlestirdik, ertesi gün eski evi teslim etmeye gittim baktim damacana kalmış. Damacanaya kiyamadim işin kötüsü icinde ki suyu dokmeye de kiyamadim, kadronun ust borusuna damacanayi koyup 3 km tasimistim tahminen 15 lt su vardi icinde. Bu da böyle garip bir aynıydı işte