Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gidon gevşetme

Konu, 'Kron' kısmında castelloterminator tarafından paylaşıldı.

1. castelloterminator

castelloterminator Aktif Üye

Seviye:
    kron xc1000 de gidonu nasıl daha rahat çevrilebilir hale getirebilirim?hızlı giderken farkettim kontrol gittikçe zorlaştı bu gidonun sıkı olduğu için galiba.
    gidon borusunun üstundeki vidayı gevşet derseniz tamamen çıkardım yine aynı .gidonu biraz yükseltip gevşetemedim çunki amortisör ile gidon arasında boşluk kaldı.. yoksa yanlış başka birşeymi var?

2. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:

Merhaba

Ben evde amatörce bisiklet bakımı bölümümde bu konuyu biraz açıklamıştım. Aşağıda yazdığım gibi.

Size kısaca tarif edeyim.

Resimde gördüğünüz alyan anahtarının takıldığı 2 vidayı gevşetin sonrada yukardaki sizin tamamen gevşettiğiniz vidayı ya sıkarak yada gevşeterek gidonun serbest dönecek şekline getirin. Yeniden bu alyan anahtarının olduğu 2 vidayı iyice sıkıp üsteki vidayıda biraz daha sıkıp, ön freni sıkarak bilya yataklarında boşluk kalıp kalmadığını kontrol edin. üst yatakta boşluk varsa 2 vidayı yeniden gevşetip üsteki vidayı biraz daha sıkmanız gerekir. Ama burayı bir bisikletçi önünden geçerken kontrol ettiriseniz, yatakların bozulmasını da önlemiş olursunuz..
    Gidonu fazla gevşeteceğim derkende bilya yataklarınıda bozarsınız, haberiniz olsun.

(Ön gidon boğazındaki bilya boşluğunu almak için benim nazar boncuğumla kapalı olan yeri alyan anahtarıyla çok az sıkmanız gerekir. Aslında buranın çalışma prensibini biliyorsanız. Önce resimdeki sol ve sağdaki alyan anahtarlı boğazı tutan yeri gevşetip üsten sıkarak veya gevşeterek bilyaların ayarını yapmanız gerekir. Ama çalışma sistemini bilmiyorsanız yatakları çok sıkarak veya gevşek bırakarak bozabilirsiniz. Onun için gidon dönüşünde ve maşanızda bir arıza yoksa buraları sadece sıkın. Bu kısmı da, bilmiyorsanız bisikletçinize yaptırmanız daha iyi olur)

Kolay gelsin.

3. castelloterminator

Seviye:
    cevabınız için teşekkürler dediğiniz şeyleri denemiştim ama ya boşluk kaldı yada sertliği deişmedi yarın tekrar denerim.

4. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Eğer gidonu çıkartıp ordaki parçaları çıkartıp bilyalara kadar inip su sızdırmazlık lastik contasınıda çıkardıysan contayıda takarken ters tarafa taktıysan gidon tabi sert kalır. Lastik conta bilyalara deymeyecek şekilde takılacak.

Ama en iyisi bir bisikletçiye dizdir o kısmı.

5. castelloterminator

Seviye:
    ilginiz için tekrar teşekkürler bisikleti yeni aldım ilk aldığımda böyle sertti dediğiniz contayı çıkarmadım ama sertlik ayarı yapamıyorum.

6. yunus arslan

yunus arslan Aktif Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler. .
    benim de çok işime yaradı. .