Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon değişikliği için önerileriniz

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Saim Deveci tarafından paylaşıldı.

1. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

Salcano NG 650 2009 kullanıyorum. Gidonu, gidon boğazını ve elcekleri değiştirmek istiyorum. Fren ve vites kollarını değiştirmeyi düşünmüyorum. Bu işin acemisi olduğum için ve de üstelik alacağım parçaları internet üzerinden gözümle görmeden sipariş edeceğim için parçaları alırken hata yapmak istemiyorum.

Gidonun şu anki hali:

Değiştirmek istediğim elcekler:

Elceklerden memnun değilim çünkü çok küçük, elime sığmıyor ve de rahat değil. Bunları normal uzunluktaki elceklerle değiştirirsem, fren ve vites kollarını değiştirmeyeceğimi de hesaba katınca, 580mm uzunluğundaki gidonun yerine daha uzun bir gidon gerekecek diye tahmin ediyorum. 620mm uzunluğundaki Amoeba gidonun işimi göreceğini sanıyorum:

Gidona uyacağını düşündüğüm gidon boğazı:

ve de kullandığım gidon eski tip olduğu için bir de gidon adaptörü gerekecek sanırım:

Alacağım elcekler konusunda hiçbir fikrim yok şu anda. Kullandığım vites kolları ile elcekler birbiri ile uyumlu. Elcekleri değiştirirsem fren-vites kollarını kullanmakta sorun yaşar mıyım? Sizlerden gelecek öneriler bana ışık tutacak. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

2. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hiçbir önerisi olan yok mu arkadaşlar?

Bu değişikliği yapmak istememin nedeni bisikletimi daha ergonomik bir yapıya kavuşturmak içindir. Kullanmakta olduğum sabit gidon boğazı yaklaşık 70mm uzunluğunda. Yaptığım hesaplamalar sonucunda boğaz uzunluğunun 100-110 mm uzunluğunda olması gerektiği sonucu çıktı. Gidonu değiştirirken ergonomik olması, takılacak parçaların görsel olarak birbiriyle uyumlu olması ve hem de fiyat açısından yüksek olmaması önemli.

Önerilerinizi bekliyorum. Herkese güzel forumlar

3. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    gidon boğazı alırken gidon tutma çapının aynı olmasına dikkat ediniz (24,6 veya 31,8 olurlar) elcikleri değiştirirseniz vites kolları da değişmeli bence o da çok masraf olur. siz bilirisiniz. adaptörü türkiyeden alırsanız sorun yok ama yurtdışından alırsanız ölçüçüsüne dikkat edin kolay gelsin

Saim Deveci bunu beğendi.
  4. karacasus

karacasus Üye

Seviye:
    Gösterdiğiniz adaptör burada bulunabiliyor mu?

5. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben sadece Erdoğanlar Bisiklet'in internet sitesinde bulabildim.

6. Cengizhan Terzi

Cengizhan Terzi Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence amoeba borla gidon alın amoeba vitra boğaz alın ben oyle kullanıyorum :)

7. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gidon boğazı adaptörünü edindim. Bir bisikletçide buldum. Bisikletçi bana gidon boğaz adaptörüyle birlikte adaptör üzerinde monte edilmiş bir de boğaz vardı onu da bana zorla sattı :D tek satmıyormuş onca dil dökmeme rağmen adaptörü tek başına vermedi. Adaptörle birlikte gelen boğaz da şimdilik işimi görecek gibi görünüyor.

Bu aralar Rigid (sabit) maşa ile ilgileniyorum acaba fiyat, sağlamlık, hafiflik ve bisikletime uyumluluk açısından uygun bir maşa bulabilecek miyim? Delta bisikletin web sitesinde çok güzel bir Rigid Carbon maşa var fakat fiyatı bana göre çok yüksek. Carbon olması benim için şart değil. Çelik maşa bile olsa şu an kullanmakta olduğum amortisörlü maşadan daha hafif ve de şehir içi kullanımda daha rahat olacağından eminim.

8. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    adaptör ve gidon boğazını birlikte kaça aldınız acaba? birde düz maşa olarak nikel kaplı çok hoş bir maşa var bir tanıdığımda sıfır sizin eski tip furç setine uygun isterseniz fiyatını öğrenebilirim. pahalı değildi hatırladığım kadarıyla.

9. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Adaptör ve gidon boğazını birlikte 17 TL'ye aldım. Her iki parça da aluminyum fakat kalite olarak çok iyi değil.

Bahsettiğiniz maşanın mümkünse resmini görmek ve fiyatını öğrenmek isterim. Şu anda araştırıyorum fakat talep olmadığından olsa gerek aradığım maşayı bulmak zor olacak.

10. Barış Karapınar

Barış Karapınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:

Buna benziyor renk olarak aynı ama 26" lastiğe göre ve lastiğin takıldığı yerleri aşağıda. sizin ki gibi eski tip furçlara uygun.

11. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu maşa aradığım maşa değil. Amortisörlü maşayı çıkarıp buna benzer bir maşa takarsam bisikletin ön kısmı yere daha yakın olacak, böylece gidon daha aşağıda kalacak, bisikletin neredeyse tüm ergonomisi değişecek. Bana gerekli maşa bu linkteki maşanın ölçülerinde olmalı:

http://www.deltabisiklet.com/File/?_Args=ProductImage,4391,DeltaBisiklet

Bu karbon maşa benim furç setine uymaz, fiyatı da benim cebime uymaz :eek:
    Acaba diyorum ki bu maşa değiştirme sevdası furç setini değiştirmeye kadar gider mi?

Önerin için teşekkürler gamebit :)

12. Berkay Demirci

Berkay Demirci Yeni Üye

Seviye:
    Oncelikle bisikletinizin hangi masa ile uyumlu oldugunu ogrenin daha sonra arastirirsaniz guzel bir masa bulabilirsiniz amortisorunuz agir ise rahat 800-900 gram bir agirlik kazanacaginizi dusunuuorum.

13. Saim Deveci

Saim Deveci Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Haklısınız. Araştırmaya devam ediyorum.