Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon boğazı yükseltme

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ömer Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Uzun mesafelerde daha rahat bir sürüş pozisyonu için dağ bisikletimin(Sedona 741) gidonunu yükseltmek istiyorum arkadaşlar.Bunun için de gidon boğazı yükseltme aparatı veya dik açılı gidon boğazı almam gerekiyor sanırım.Yükseltme aparatı benim aklıma daha çok yattı.Siz hangisini tavsiye edersiniz? Gidon boğazı yükseltici alırken dikkat etmemiz gereken bir ölçü var mı ve bunun montajı kolay mıdır?

XLC Gidon Boğazı Yükseltici Adaptör
    Bir de şöyle ayarlanabilir bir modeli var XLC Gidon Boğazı Yükseltici Hareketli Adaptör

2. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İlk modeli kullanmıştım aslında oda spacerler sayesinde ayarlanabiliyor :D
    741 ile uyumludur, kendiniz takabilirsiniz ama kablolarınız kısa gelirse yeni kablo almak zorundasınız

Ömer Ş. bunu beğendi.
  3. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kablo uzunluğu konusunu hiç düşünmemiştim,göz önünde bulunduracağım.

Şöyle bir fotoğraf var.Yükseltme öncesi ve sonrası.

Kaynak: canavarkesifte.com

semih kavas bunu beğendi.
  4. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Her ne kadar başlıkta çözüldü yazsa da konuyla ilgili tavsiyelere açığım. :)

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Değiştirelim o zaman başlığı :)

6. caner binal

caner binal Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende hareketli olanindan var bosta duruyor ihtiyac var ise gonderebilirim ben monte ettigimde bir miltar bosluk olmustu ya da ben eksik ya da hatali bi islem yaptim

7. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkür ederim,böyle daha iyi oldu. =)

@caner binal Hareketli olanın açıklamasında bir boşluktan bahsediliyor,söylediğiniz bu olabilir. "XLC yükseltici adaptörü maşanızın şaft borusuna takın.Tek vidalı kelepçeyi elinizle sağa döndürerek şaft borusu ve furç arasındaki boşluğu alınız ve kelepçe üzerinde bulunan tek vidayı 3 Nm ile sıkınız." Dağ bisikletimde gidonun alçaklığı ve de boyumun uzunluğundan dolayı zaman zaman ağrı oluyor,özellikle de uzun mesafelerde.Kadro boyu,sele yüksekliğinde falan bir problem yok.Önceden çok önemsemiyordum ama daha rahat bir sürüş için çözüm aradığımda gidon yükseltme aparatını gördüm.Bu aparat mtb ile uzun yolu daha güzel hale getirecekse mutlaka edineceğim :)

8. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bende benzer düşüncelerle gidonu yükseltmeyi çok istiyordum. şu günlerde spacerların hepsini yukarı alıp gidonun açısını aşağı çevirsem mi diye düşünüyorum :srnsml: gidona ne kadar yakın olursam rüzgarı o kadar az yerim görünmez duvardan nasibimi da o kadar az alırım kafasındayım. bana yavaş yavaş yol bisikletinin yolları görünüyor gibi :)

9. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Konuyu hortlatmis gibi olacak ama ben bu xlc adaptorun 117mm olaninda aldim. Boyum 193cm oldugu icin seleyi kendime gore ayarlayinca gidon cok asagida kaliyordu. Bu da surus zevkini dogrudan etkiliyordu. Bu aparati takarak sele ile gidonu ayni seviyeye getirdim surus rahatligi inanilmaz artti.

10. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gidon boğazı yükselticiyi 1 ay önce aldım,bu bir aylık süreçte tecrübe ettim,izlenimlerimi yazayım.Aldığım gidon yükseltici şu : XLC Gidon Yükseltici/Pedalla Bisiklet 99mm ve 117mm seçeneklerinden 99mm olanı seçtim,bu kadar yükseltmenin yeteceğini düşündüm.Konuyu açtığımda montajını sormuştum,kolaymış.Önemli olan vidaların iyi sıkılması,tekerlek gidon hiza ayarının düzgün yapılması (arabalarda rot ayarı deniyor sanırım).Kabloların kısa gelmesi konusunda bir problem olmadı ancak uzun olanı alsaydım olabilirdi.Gidonu sağa çevirince teller kısalığından dolayı gerilip sorun çıkartabilir,yükselticiden almayı düşünen arkadaşlar bu tel konusunu da göz önünde bulundursunlar.

Yükselticiyi taktıktan sonra üç kez uzun mesafe turum oldu (ikisi 75km diğeri 70 km) İlk başlarda eskisine göre bir tuhaflık,alışamama durumu oldu haliyle.Ancak sürdükçe hoşuma gitmeye başladı bu gidon yüksekliği.Biraz daha dik oturuş el ve boyun ağrılarında ciddi azalma sağladı.Yokuş çıkarken falan da bir rahatlık oldu.Olumsuz olarak yazabileceğim şey, yokuş aşağı gidonun üzerine eğilmenin (sık yaptığım bir şeydir) alçak gidona göre daha kısıtlı olması.Ağırlığını merak edenler olabilir,162 grammış.

11. sd35

sd35 Yeni Üye

Adı:
    Selman D.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler, ben de yeni bisiklet aldım, kollarım biraz kısa olduğu için çok eğilerek sürüyorum. Haliyle sırtım çok ağrıyor sürerken. Bu yükselticiden alsam sorunu çözebilir miyim?

Bisikletim Sedona 711 (2014)

12. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye: