Gidon boğazı ve etkisi

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@mariokaldato şaka yapıyorum tabii ki de iyi bir mtb'm olsa belki de dağlardan çıkmayacağım :) yalnızlığı ve orman habitatlarını seven ben..

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato
Scudo

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
sele fazla.yuksek sanki 57 bedem buyukse sele normalden asagida olmasi gerekmez mi ben mi yanlis anladim

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@nuruasakir alçaltırsam fazla açılı kalıyor diz arkalarım, sanıyorum vücudum orantısız, bacaklar normalden uzun :)

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
Bir de 2-3 saat kadar önce kadronun altındaki yağ ve çamur pisliklerini wd40 ile aldırmak için bisikleti ters çevirmiştim, o kadar titiz çalışmama rağmen km saatinin olduğu yere birazı akmayı becerdi ve yumuşak plastik olan sargısını koparmayı da başardı kendisini ve kendimi tebrik ediyorum :)

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
topuk pedala degdigi zaman diz cok hafif bukulu olmasi lazim pedal aynakol yere paralel iken koltuk alti pedal mili ile hizali olmasi gerekiyo bildigim kadari ile koltuk yukseldigi zaman bi sureden sonra gidona yetismeme normal birde cok egik durdu mu da boyun agrisi oluyo

• Beğen
Tepkiler: bua
Tepki
770
İsim
Çağlar ç
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gidon ve sele açılarınız doğru. Bir sıkıntı yok o konuda,

@nuruasakir bacak tam uzatıldığında topuk pedaldayken diz kapağında kırıklık olmamalı, dümdüz olmalı, ayağınızın ayasıyla bastığınızda biraz kırık olmalı. Fotoğraflar benden daha güzel anlatıyor :)

(link)
(link)

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
bisikletiniz ince ayar değişiklikleriyle tolere edilemeyecek kadar büyük maalesef. gidon boynunu uzatıp kısaltmak, açısını değiştirmek ufak ayarlar yapmayı sağlayabilir ama sizin durumunuz farklı. bu şekilde kurtarmanızın imkanı yok bence. sele yüksekliği ve ileri geri ayarı sürücüye uygun olmayan kadroyu uydurmak için yapılmaz. beden ölçülerinize uygun bir bisiklette ilk olarak sele ayarını yaparsınız. daha sonra mükemmele ulaşmak için en fazla çok küçük değişiklikler olabilir. sele ayarı tek bir mutlak ayar gerektirir. gidon boynu ve gidon ayarları sele ayarı kesinleştikten sonra yapılır ve sürüş tarzınıza göre değişiklik gösterebilir ve mutlak doğrusu yoktur. agresif ve aerodinamik bir sürüş istiyorsanız başka, kondisyonunuz iyi değilse belinizde sıkıntı yaşıyorsanız, düzenli spor yapmıyorsanız ve daha konforlu bir sürüş istiyorsanız başka olur. bunlar kişisel görüşlerim ama sanırım kadro boyunu değiştirmeden rahat etmeniz mümkün olmayacak.

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@ozgur908 katılıyorum dediklerinize ancak yeni bir kadro alıp diğer parçaları şuanki bisikletimden uydursam bile tüm parçalarını tekrardan değiştirmek isteyeceğim 3-4 ay sonra :) bu yüzdendir ki sonbahara kadar eğer ki büyük sıkıntı olmayacaksa bu şekilde idare etmem gerekiyor sanırım. Yeni bisiklet edinmeyi kesinlikle kafama koymuşken ve ufak miktarların bile hesabını yapmak durumundayken maalesef idareten başka bir bisiklet şimdilik edinemeyeceğim. Zaten altımdaki Triban'ı 25-28 lik lastikler ve bagaj portlarla çakma bir tur bisikleti olarak kullanmak niyeyindeyim bu yaz.
Ama geçen zaman diliminde emin oldum ki 54-55 santimetrelik bir tt uzunluğu bulunan ve 6-8 santimetrelik bir boğaz kullanan bir bisiklet bana tam uyacaktır. Zaten Triban'ı da edinişim yine maddi imkanlardan dolayı idi ve kaçıramazdım; bana kazandırdığı tecrübelerden dolayı asla da pişmanım diyemem.

• Beğen
Tepkiler: wolverin

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
@bua aslında 57 kadro triban çok az piyasada dekatlondada kalmıyo sahibindene koysanız 2-3 güne gider millet 57 kadro 54 kadro için biyerlerini yurtıyo artık :D

• Beğen

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@bua

60mm'den kısa olmayacak bir gidon boğazı ve reach'i nazaran kısa bir gidon ile bir nebze daha rahat edebilirsiniz.

• Beğen

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
@bua hocam boy ve bacak boyun ne kadar? Bunları da belirtirsen en azından henüz bisiklet akmamış ama alacak olan arkadaşların seninle aynı hataya duşmemesini onleyebiliriz

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@Ulaş Çavuşoğlu azıcık daha beklesinler şöyle yaz sonunuz :) hem daha değerlenir artık ne kadar değerlenecekse :islik: şaka yapıyorum tabii ki zaten 500'e ancak satarım satarsam, onunla da jant setinin yarısını alırım:bsmagryr:

teşekkür ederim @Edip Dinçer bey ama sanıyorum 45mm'lik bir boğaz alıyorum, bakalım ne gibi tecrübeler yaşatacak :)

@??? aslında lisede futbol oynardım ve boyum 1.83 kayıtlıydı gelin görün ki şimdi -özellikle bisikleti edinmeden önce defalarca farklı yerlerde ve kişilerle ölçmeme rağmen 1.80 çıkıyor :)
iç bacak uzunluğumsa 183 cm. Tribanların hepsinde öyle midir bilmiyorum ama 3'de toptube uzunluğu Large boyunda 57 santimetre olması ve 10 santimetrelik boğaz kullanması bende en azından 185 boyuna uygun olabileceği intibasını bırakıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ulaş Çavuşoğlu

nuruasakir

Forum Bağımlısı
Tepki
320
İsim
recep
Bisiklet
Salcano
183 boya 57 kadro normal değil mi
arkadasımda 183 boy 57 alur cok rahat kullanıyo

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
@Efe Yamac Yarbasi :hhhhhh: 83 olacak o :) bacağın vücudu var gibi olmuş :)

@nuruasakir yanlış hatırlamıyorsam alur'da 8 cm'lik boğaz kullanılıyor. tabii top tube uzunluğu 56 cm' de olabilir. Durum böyleyse ancak denk geliyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: nuruasakir

Örümböcük

Daimi Üye
Tepki
363
@bua hocam verdiğin verilere bakacak olursak bisiklet sana büyük değil.eğer rahat edemiyorsan, büyük bir ihtimal kısa gidon boğazı işini çözecektir. bu verilere göre, çok rahat 57 cm hatta 58 cm bir bisikleti problemsiz sürebilmen gerekir. ben bu işten birşey anlamadım.

Adsız.jpg

• Beğen
Tepkiler: nuruasakir

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aşağı yukarı boylarımız bacaklarımız aynı ve ben 54 kullanırken küçğk geliyordu 57 aldım tam olmuştu.