Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon boğazı ve etkisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında bua tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba dostlar,

Gidon boğazı hakkında sanıyorum ki birkaç fikre ihtiyacım var.
    İlk yol bisikletimi edindiğimde 57 kadro bir bisikletin bana biraz büyük gelse de idare edebileceğimi en azından o kadar etkilemeyeciğini düşümdüm. Fakat tecrübe ettikçe ve mesafelerimi uzattıkça gerçekten çile olmaya başladı vücut ağrılarım ve kendimi sakat bırakmadan bu boy sorununu halledene kadar ara vermeye karar verdim.

Triban 3...
    Top tube uzunluğu 57 santimetre olmakla kalmayıp bi'de 10 santimetrelik boğaz bulundurması bana abartmak istemiyorum ama gerçekten 6-7 santimetre uzun geliyor.

Uzattım iyice hayat hikayesi gibi :) neyse sadede gelmek istiyorum.

Durum böyle olunca en fazla 4 santimetre uuzunluğunda olan boğaz arayışına geçtim. 35mm ve 45mm'lik genelde fixie bisikletlerde kullanılan çap uzunluğu olarak yeterli uzunlukta bir boğaz kullanmam ne gibi sorunlar çıkartabilir? Mtb, Fixie veya başka bisikletlerde kullanılan boğazlar çap uzunluğu uysa bile başka sorun çıkartırlar mı? Bu kadar kısa boğaz yol bisikletlerinde hiç görmediğim bir durum çünkü. Kısa bir boğaz kullanmak gidonun hassasiyetini arttıracaktır mantıken sanıyorum. Acaba yüksek hızda sorun ççıkartabilir mi veya başka hangi hususlar beni zor duruma sokabilir diye merak ediyorum. Gidon boğazının etkisi fizik bilimi doğrultusunda etkisi nedir tam olarak?

Sonbaharda yeni bir bisiklet edinmeyi -Canyon- :) ümit ediyorum; bu yazı idare edeyim en azından istiyorum.

Sevgiler :)

2. Çağlar Çağlayan

Çağlar Çağlayan Cascade

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba,

Uzun boğaz kullanmak düşük hızlarda hantallığa sebep olur, sıkışık trafikte araçların arasından geçerken kamyon direksiyonu döndürür gibi hissedebilirsiniz, ancak; yüksek hızlarda, viraj giriş çıkışlarında size çok dengeli bir kullanım sunar,

Kısa boğaz kullanmak da ters etki sağlar, düşük hızlarda daha çevik, zınk diye dönen bir gidonunuz olur ama yüksek hızlarda uzun boğazlar kadar güven vermez

Şahsen 60 mm den daha kısa boğaz yol bisikletine yakışmaz diye düşünüyorum, ama sağlık problemi varsa fikrim bende kalsın :)

3. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    teşekkür ederim @Çağlar Çağlayan :)

Gerçekten hoodlara ulaşmam için epey uzanmam gerekiyor, 30 km'den sonra uzanasım gelmiyor hiç :) Ben de kısaltmak taraftarı değilim fakat vücuduma daha uygun hale getirebilmem ancak böyle olacak gibi. Tabi bu kadar uygunsuz bir kadro boyuna kısa boğaz kullanarak bu sorunu çözmek belki de diz problemi yaşatabilir ama dediğim gibi ya bu yazı bu şekilde idare edeceğim ya da 6-7 ay uzak kalacağım ki bu daha azap benim için :)

Ulaş Çavuşoğlu ve mariokaldato bunu beğendi.
  4. Yağız Gökmen

Yağız Gökmen sen kapatma ben seni areyceğim

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    olur neden olmasın nasıl rahat edeceksiniz hiç sorun olmaz :) birde tavsiyem yabancı sitelerde mtb bölümlerine bakın orda çok daha kısaları bulunuyor

ancak görüntü şahsen ben yol bisikleti dedin mi uzun boğaz derim :) bkz.

PA240011_zpsam4knjo0.png

İslam Gölge, mariokaldato ve bua bunu beğendi.
  5. Çağlar Çağlayan

Çağlar Çağlayan Cascade

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Rica ederim, bilgi paylaştıkça çoğalır :)

Ben de pek önermem ama dediğiniz gibi idarelik olarak kısa bir boğaz takıp seleyi de bir kaç cm öne çekerseniz biraz daha rahat edersiniz diye düşünüyorum. Aslında bu yanlış bir şey,asla doğru kadro boyunun yerini tutmaz

bua bunu beğendi.
  6. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Yağız Gökmen amanın bir saniye canyon'un zarif ve sade alıcılığından gözüm kamaştı da boğaza bakamadım ilk :D
    aynen dediğiniz gibi evans'da, ebay'de, wiggle'da kısa boğazlar bulabildim mtb için veya fixie için üretilmiş gözüken. Çapı uyarsa uygunluk açısından başka sorun olmayacağını umuyorum.

@Çağlar Çağlayan aslında selem en uçta şuan :) hatta sele borusunu 180 derece çevirip 1-1,5 santimetre de oradan kâr yapayım diye de düşündüm fakat sonra yolda giderken birden kadronun üstüne oturakalmaktan korktum :)

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  7. Çağlar Çağlayan

Çağlar Çağlayan Cascade

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @bua Dikkat etmeniz gereken bir şey var, eğer seleyi çok fazla öne alırsanız ağırlık merkeziniz yer değiştirir bisiklet çok dengesiz olur. Bunu unutmayın

8. Yağız Gökmen

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Stems | Chain Reaction Cycles

25 mm dahi var :) birde reach mesafesi kısa gidon tercih edebilirsiniz biliyorum satıcaksınız ama hani 2. el denk gelir ufakta olsa yardımı dokunur çok eğliyorsanız

mariokaldato ve bua bunu beğendi.
  9. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Çağlar Çağlayan ah aslında uzun zamanlı sprint atarken denge sorunu yaşıyorum ve dik rampalarda ayakta sürerken, benden de kaynaklanıyor olabilir tabi ama dediğinizin etkisi de olabilir sanıyorum.

10. mariokaldato

mariokaldato Özlem, Yün don ve epılpay

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    makine ateş etmiyor tarıyor resmen dostum. Kazasız belasız nazarsız kullanmlar dilerim :D

bua bunu beğendi.
  11. Yağız Gökmen

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    ahahaha yok abi benim değil makine ama çok tehlikeli alet :D

mariokaldato ve bua bunu beğendi.
  12. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    mariokaldato ve Yağız Gökmen bunu beğendi.
  13. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    (aslında azılı bir mtb ci olarak en büyük fobim) Bir yol pisletine bir tur binip o kekremsi tadı alıpta derin bir ihanet pşmanlığına düşmekten çok korkuyorum. sonrasında da kabus şöyle : Sahibinden satlık çok temiz, sıfır ayarında mtb " :D

emrah9700, Ulaş Çavuşoğlu ve bua bunu beğendi.
  14. Çağlar Çağlayan

Çağlar Çağlayan Cascade

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @bua Gidon ve sele açılarınızın doğru olduğuna emin misiniz, varsa yandan çekilmiş bir fotoğraf görebiliriz :)

15. Yağız Gökmen

Adı:
    Yağız GÖKMEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    konuyu dağıtmıyım ama mtb ci bir arkadaşım vardı hiç yol bisikletine daha önce binmemişti benim makine yi aldı laaannn diye bağırıyordu :) kafasına taş attık öyle indirdik :D

16. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    Bende tecrübemi yazayım. Aynen sizinki gibi benim boğazın uzun oldupunu düşündüğümden 90mm olan boğazı 50mm olanla değiştirdim. Düşük hızlarda güzel fakat yüksek hızlarda en ufak tepkiyi anında yola aktarıyordu açıkçası beklemiyordum bukadar etki edeceğini ve tedirgin etti beni. 2. Kez kullanmadan çıkardım orjinalini taktım :)

bua bunu beğendi.
  17. nuruasakir

nuruasakir Forum Bağımlısı

Adı:
    recep
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    167 boyum var ilk 48 beden kullandim hic rahat edemedim kucuk geliyo hissi vardi ya da benm kafada sorun var sonra 54 beden aldim iki beden buyuk oldugunu bile bile gidn bogazini kisaltirim dedim ama gerek kalmadi bisiklete bindim cok rahat ettim herset olumlu yonde degisti
    Bence kisiden kisiye aliskanliklara gire degisiyo gibi de geliyo tqbi bende anormallik olmasi da mumkun

18. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Yağız Gökmen :D:D benzer tepkiyi amcam da vermişti; hiç yol bisikleti kullanmamış denemek istediğinde bindiğinde indiremedik aktı gitti :)

@mariokaldato Cumhur abi elbet her bisikletin tadı ve hitap ettiği zevkler ayrı ve kendine has fakat yol bisikletinden sonra başka bisiklet bana çok boş geliyor bilmiyorum böyle üst düzey bir futbolcu olup ta mahalle halı saha maçına çıkmış gibi hissetdiyorum :)

teşekkür ederim @mehmet.ali vallahi artık ya alışacağım ya da agresifleşmemeye çalışacağım :)

19. mariokaldato

Adı:
    Raşit Cumhur Çakın
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Guzel benzetme yaptın tebrik ederim abisi :)

20. bua

bua Kıdemli Üye

Adı:
    Burak Akdağ
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    12316284_1638164096452473_2491847400522217048_n.jpg 12308512_1638163759785840_9085387677937201636_n.jpg 12308539_1638163946452488_7387964173303160849_n.jpg 12316589_1638163873119162_8217434952020274408_n.jpg @Çağlar Çağlayan kusuruma bakmayın fotoğraflar ancak gelebildi, mobil internetimde adil kota sorunu yaşıyorum da şu zamanlarda :)

mariokaldato ve Çağlar Çağlayan bunu beğendi.