Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon Boğazı Uzunluğu veya kısalığının Sürüşe Etkisi

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında MAD tarafından paylaşıldı.

1. MAD

MAD Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba, Sıfır Mtb Bisikletler de Gidon boğazı standart olarak 100-120 mm ölçülerde oluyor diye hatırlıyorum. Kendi bisikletime 90mm gidon boğazı taktım anlayacağınız üzere biraz dik şimdide 120 mm gidon boğazı almayı düşünüyorum buda fazla yatık pozisyon olacak. Seçimim ile ilgili olmak zorunda değil uzadığında veya kısa kaldığında sürüş etkisi nasıl olur anlatırsanız sevinirim

Şimdiden Teşekkürler

Yasin Tekin bunu beğendi.
  2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Öncelikle gidon bogazinin yatay yada dik olmasinin uzunlugu ile alakasi yoktur, her bogazin yatay yada dik olmasi icin bir derecesi vardir. Yani 120mm bir bogaz dik de durabilir yatay da bu hangi derece de aldiginiza bagli 6° 8° vs. vs. gider.
    Bir de flip flop verziyonlari vardir, onlar da bogazi hem yatay durumda hemde dik durumda takabilmenize yarar.

Size hangi bogaz uzunlugu daha uygun oldugunu kimse bilemez, örnek verenler de bence yanlis bilgi vermis olurlar. Bogazin uzunlugunu kadronun geometrisine ve boyunuza göre ölcmeniz geekiyor. Yada 90mm - 100mm - 110mm - 120mm takip sizin icin hangis daha rahat ise onu kulana bilirsiniz.

emrah9700 ve MAD bunu beğendi.
  3. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Benim dağ bisikletimde sürüş pozisyonu dik geliyor gibi hissediyordum, hatta 1 saat sonrasında bileklerim ağrıyordu, o sebeple 90 mmlik gidon boğazını ters çevirip bir spacer alta alarak aşağı indirdim. Hem daha rahat ettiğim bir pozisyon oldu (ki genelde dik pozisyonların daha rahat olduğu gibi bir kanı var) hem de bilek ağrısı ilk sürüşten itibaren kayboldu. Daha sonra bir de aynı açıda 120 mm boğaz alıp taktım (böylece 90 mmlik boğaza göre daha aşağı inmemiş, ama daha ileri uzanmış olacaktım) çok önemli bir fark hissetmedim.
    Önce 90 mmlik boğazınızı benim yaptığım gibi ters çevirmeyi ve spacerları üste alarak aşağı indirmeyi deneyin isterseniz, verim alırsanız masraf yapmamış olursunuz.Hoşunuza gitmezse bir de 120 ile denersiniz. Bende öyle olması, sizde de aynı etkiyi yapacağını göstermez, hem vücut ölçilerine, hem bisiklet geometrisine göre farklar olabilir. Yani, denemeniz gerek.

MAD bunu beğendi.
  4. MAD

MAD Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler bende aynı hissediyorum ve bileklerimde ağrı oluyor ama bunun gidon mesafesi uzadıkça daha da kötüleşeceğini düşünmüştüm tavsiyenizi deneyeceğim eğer daha rahat edersem biraz daha uzun gidon boğazı takarım

5. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Selamun Aleykum

Ellerin gidon üzerinde nasıl durması gerektiğini El ve Dirsekler linkinde anlatmışlar. Bende orada okuyup civataları gevşettim ve fren kollarının ters geleceği şekilde 180derece gibi öne getirdiğimde resimlerdeki doğru pozisyona ulaştım sonrasında vites ve fren kollarını düzelttim ( resimlerdeki pozisyona göre biraz ön tekerleğe doğru indirdim) şimdi rahatladım.

Umarım sizdede işe yarar