Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon Bogazı Düzeltme

Konu, 'Kadrolar' kısmında mert temiz tarafından paylaşıldı.

1. mert temiz

mert temiz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhabalar
    Dün gezerken gidonu yamulttum nasıl oldugunuda bilmiyorum. Düşmedim çarpmadım nasıl oldu şaşırıyorum. Lastik düzken gidon biraz sola dönük oluyor. Gidon düz tuttugumda lastik saga bakıyor. Gidon bogazını sökmeye çalıştım alyan somunun arasına yapıştırıcı sürmüşler takarken ondanmıdır bilmiyorum çok zorlamama ragmen somunları gevşetemedim. Hatta L alyanın birini sekiz oldu ben somun çıkıyor sanırken alyanı döndürüyormuşum. Daha önceden böyle bişey başıma gelmemişti. Eski bisiklerde lastigi bacak arasına sıkıştırıp düzeltiyorduk ama bunda oda yemedi. Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

2. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Allen/alyan anahtar eğer kötü kaliteyse kolayca eğilir bükülür. Bu da hem anahtarın takım çeliğinden yapılmadığını(krom, molibden vs. gibi alaşım metalleri içermemesi) hem de ısıl işlemle sertleştirilmediğini gösterir.

Bu şekilde binmek kaza yaptırabilir. Düzeltilmesi gerekir.

En iyisi, kaliteli bir anahtar satın almak ve civatayı sökmek, ayardan sonra tekrar sıkmak. Hatta civata ile gidon arasına tırtıklı pul/rondela veya yaylı pul/rondela takmak gevşemeyi azaltıcı etken.

Eğer bisikletin 2. sahibiyseniz; belki geçmişte civata yalama olduğundan yapıştırıcı sürmüş olabilirler.

Gidon için civata sıkımlarıyla ilgili şu başlığı gözden geçirin:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=121224&highlight=

Civatanın dişleri aşınmışsa, civatayı elinize alıp oto yedek parçacısına gidin ve aynı civatadan satın alın. Yaylı veya tırtıklı pul/rondela almak için de mevcut bisikletinizdekini söküp, parçacıya gösterip; aynı ölçüde ama yaylısından olsun demeniz yeterli.

Tek başınıza yapamıyorsanız, son çare olarak işin ehli bir tamirciye gitmek en iyi çözüm.

mert temiz bunu beğendi.
  3. mert temiz

mert temiz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisikletin ilk sahibiyim yaklaşık 1.5 ay önce aldım salcano astro 212 hd. civatalarda sıkıntı yok aralarında pulda var ve sarı bi madde sürmüşler. 2 farklı alyan takımıyla denedim 2 sinlede açamadım. yarın matkap ucu bulabilirsem alyan matkapla açıcam. çok can sıkıcı yaklaşık 15 km o şekilde dönmek zorunda kaldım. linkteki konuyuda okudum düzeltme sırasında uyarılarınızı dikkate alıcam. teşekkürler.

4. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    1,5 aylıksa bisiklet; hiç dokunmadan hemen servise götürün, garanti kapsamında düzeltirler. Yanlış bir şey yaparsanız; sen bozmuşsun diye garanti kapsamında olmaz derler diye düşünüyorum.

mert temiz bunu beğendi.
  5. mert temiz

mert temiz Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    o zaman daha çok oynamadan yarın servisine götüreyim :) tekrardan teşekkürler sagolun.