gidon aynası mı,kask aynası mı?

Gidon aynası mı,kask aynası mı?

• Gidon aynası

• Kask aynası

• Toplam katılım
    36

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94

sizce gidon aynası mı daha iyidir yoksa kask aynası mı arkadaşlar

Scudo

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
aslında aynayı ne amaçla kullanacağına bağlı...

Ben kask aynası kullanıyorum ama sadece arkamdan beni sıkıştıran var mı, veya arkadaşlardan ne kadar uzaktayım, ekipten çok uzak olan var mı... diye bakmak için...

Mesela sollama yaparken, şerit değiştirirken kesinlikle aynaya güvenmiyorum. Kafamı kısa bir süreliğine sola çevirip, konumumdan emin olup hareket ediyorum...

Ayrıca kask aynası kararlı kalmıyor. En uafk bir el ile deymede, kaskı çıkartırken, kaskın birazcık oynayınca hemen konumunu kaybediyor. Hep bir ayar yapmak zorundasın...

Gidon veya ön maşa aynalarını kullanan arkadaşlarım oldu. Tabii ki daha kararlı duruyorlar. Her defasında yeniden ayar gerekmiyor. Bir yere çarparsan, bisikletini duvara yasladığında falan ayarları bozuluyor.

Ama yine de bu aynalara güvenerek şerit değiştirme, sollama yapılmaz...

Hayırlı sürüşler...

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
cevabın için çok teşekkürler
ben gidon aynası kullanıorum ama dediğin gibi sollama yaparken güven olmuyor
genede alıştım,bi rahatlık veriyor hani
barend takmayı düşünüyorum,gidonu iptal edip kask aynasına geçiyim diyom
daha önce kullanmadım kask aynası ama dediklerinden anladığıma göre
gidon aynasından daha az etkili,doğru mdr?

ilker g.

Daimi Üye
Tepki
108
Kesinlikle kask aynasını tercih ediyorum.Vidalarını bıraz sıktıgımda ayar bozulma durumu olmuyor.Tabıkı kaskı her cıkardımda ayarı bozuluyor yola cıktıgımda elımle bır kere duzeltıyorum.Kask aynasında arkaya donmeden bası bıraz cevırerek oldukca genıs bır alanı gorebılıyorsunuz.Tavsıyem kask aynasından yanadır

• Beğen
Tepkiler: talha yavuz

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Gidon aynasına alıştım, öyle gidiyor. "Daha iyidir" diye bir şey söylemek bence doğru değil çünkü bu alışma meselesi sadece. İkisinin de artı ve eksileri var...

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Kafayı çevirmeye %100 olarak bakamıyorum malesef. Normal şartlarda evet, haklısınız ama şehir trafiği gibi araç ve yaya sayısının fazla olduğu yerlerde arkaya dönmek bile risk taşıyabiliyor.

Bir seferinde soldaki yola dönecektim, arkadan gelen var mı diye arkama baktım (o sıralar ayna kullanmıyorum). Arkadan gelen araçlar varmış. Önüme döndüğümde belediyenin açtığı kocaman çukurla karşılaştım ve duramayıp içine düştüm. 15 adet jant teli kırığı ve bir adet janta maloldu bana (nasıl takla atmadım hala anlamış değilim). :)

Tamam, belki hata biraz da bendeydi. Arkaya bakmadan önce öne dönene kadar geçen sürede ne kadar yol katedeceğime göre önümdeki yola daha dikkatli bakmalıydım. O zaman çukuru farkedebilirdim. Ya da en azından bunny hoop denemeliydim. :D Ya da o kadar hızlı gitmemeliydim orada. Ama insanlık hali, dikkatinizden kaçabiliyor bazen.

• Beğen

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Kullanıcıya göre değişir.Uzun yolda kask aynasını tercih ederim ama kişisel olarak en rahat edeceğim ve güveneceğim gözlerimdir..
(Gözlerim Biraz bozuk ama olsun) Kazasız sürüşler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kask aynasıda gidon aynasıda yerine göre ve rahatlığa göre tercih edilmeli.