Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon Ayarı Yaptım Vites Ayarı Gitti

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Darke tarafından paylaşıldı.

1. Darke

Darke Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Salcano City Sport 40 bisikletimde , gidon boğazının açısını 40 dereceden 10 dereceye düşürdüm. Tam takım sorunsuz calısan viteslerimde ilginç bi durum ortaya cıktı.

Şöyle anlatmaya çalışayım :
    Ön 1deyken arka 1-8 arası sorunsuz calısıyor. Normalde böyle sürmem , zincir çapraza düşmesin diye ama denedigimde sorun olmadı
    Ön 1deyken arkayi 3e veya 4e kadar sorunsuz alabiliyorum , Önü 2ye aldiktan sonra arka 5ve6da problem yapiyor. Ya 5te takiliyor 6ya düşmüyor ya da 6da takiliyor 5e çıkmıyor, onun dısında ön 3teyken falanda her şey sorunsuz

Sadece ön2deyken arkanın 5-6 sı problem yapiyor. İlginç geldi. Telin çıkış yerindeki ayar vidasyla oynadım çözemedim. Aktarıcının üzerindeki vidaları cok kurcalamak istemiyorum onlar çok sakat geliyor.

Bunu evde çözeiblmemin yolu var mı ? Yoksa hiç kurcalamadan götürüp bisikletçiyemi yaptırayım

Not : Aktarıcım altus

2. Darke

Darke Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Güncel arkadaşlar

3. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba, acı ayarı yaparken muhtemelen arka vites kablosunun kılıflı kısımlarından birinin bir ucu yuvasından cıkmıstır.. Vites kablo kılıfının kola baglantı noktasını, aynı kablo kılıfının kadrodaki yuvaya tam oturup oturmadıgını, gerek duyarsanız arka aktarıcıya yakın kısımdaki kablo kılıfını aynı sekilde tam oturmus mu diye kontrol edin.. Kadronun gobeginin altından gecen kablolar kablo klavuzunda duzgun mu, kablo herhangi bir yerde sıkısmıs mı diye kontrol edin..
    .
    Kablo ayarına dokunmadıgınızı soyluyorsunuz;kablo ya da kılıf yerinden cıkmamıs oldugu surece gidonu ne acıyla ayarlarsanız ayarlayın kablonun takip ettigi yol aynı uzunlukta olacagından vites ayarı bozulmaz normalde..

4. Darke

Darke Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Bende açıyla vites ayarını pek bağdaştıramadım, kablo kılıfını kontrol ettim vites kolundada aktarıcıdada tam çıkış yerlerine oturuyor , telin izledigi yoldada sıkıntı yok. O gerginliği ayarladıgımız vidalarla deneme/yanılma yoluyla biraz ayarladım , idare edicek seviyede calısıyor fakat eskisi gibi değil