Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gidon ayarı yapılabiliyormu?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında lifeislife tarafından paylaşıldı.

1. lifeislife

lifeislife Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar

ben bir yarış bisikleti aldım ve kullanırken feci sekilde belime agrılar giriyor egildigim icin. Bu tur bisikletlerde gidonun boyunu ayarlayabiliyormuyuz?

Tesekkurler

2. Erhan1

Erhan1 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kadro boyu sizin beden ölçülerinize uygunsa böyle bir durum oluşmamalı sanıyorum,ilk aklıma gelen kadronun büyük olması (belki kadro üst borusu , gidon boğazı veya gidon erişim mesafesi gibi).Bunun için wrenchscince.com sitesinden bisiklet ve vücut ölçülerinizi karşılaştırabilirsiniz.

Gürsel A. ve lifeislife bunu beğendi.
  3. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    Erhan1 bunu beğendi.
  4. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Yol bisikleti ile ilk kez tanışıyorsanız ilk başlarda ufak tefek ağrılar normaldir ve vücut zamanla adapte olunca geçecektir ama ciddi olarak rahatsızlık duyuyorsanız ve ağrılarınız bezdirici ise bisikletinizin kadro boyunun size uygun olmaması en büyük olasılık.

Gürsel A. bunu beğendi.
  5. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Sorunuzun cevabı "evet ayarlanabilir".

Ama bundan önce bisikletinizin modelini ve kadro ölçüsünü, sizin boyunuzu verebilirseniz ve hatta yapabilirseniz bisikletinizin resmini yayınlarsanız daha kolay yardımcı olunur forumda.

Kendimle ilgili bilgi vereyim, bisikletim kendime uygun olduğu halde, bel sıkıntılarım yüzünden eskiye nazaran 4cm yukarda gidon ayarı ile kullanıyorum.

Gürsel A. bunu beğendi.
  6. Mark_Renton

Mark_Renton Yeni Üye

Seviye:
    geçti herhalde bel agrıları arkadasın :)

7. lifeislife

lifeislife Yeni Üye

Seviye:
    Maalesef bel agrılarım devam ediyor . Bisikletim umit race bike. Bu bisiklet dunyasında cok yeni oldugum icin, artık zamanla ogrenecegim herseyi. Bisikleti servise goturup gidonun boyunu yukseltecegim ve buyuk ihtimalle bu belimdeki agrıları gecirecek. Tabi aerodinamik biraz bozulacak ama baska turlu kullanamayacagım bu bisikleti. Yardımcı olan herkese cok tesekkur ediyorum

8. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    Belinizdeki ağrıların tek sebebi bisiklet olmayabilir, daha önceden var olan bir bel probleminiz nüksetmişde olabilir, veya bel kaslarınız ham olduğu için bisiklet dahil hangi spora yüklenseniz beliniz arıyabilir.

Şunlara dikkat edin:
    Bisiklete binmeden önce esneme hareketleri yapın, belinizi ve bacak kaslarınızı esnetin.

Gidon yükseltmek iyi fikir, bunun yanında bisiklet üzerinde kambur durmayın, belinizi dik tutmaya çalışın. Belinizi dik ve gergin tutarak, yani gövdenizi (torso) dik tutarak gidona yatma pozisyonuna alışırsanız bu size ilerde çok faydalı olacaktır.

Sert pedal çevirmeyin, yüksek kadans yani seri ve yumuşak pedala alışın.

Yokuşlar bel bölgesine yük bindirir, sırt çantası kullanmayın ve yokuşlarda yumuşak vitese geçip vücudunuzu ( gövde kısmını) sallamadan, abanmadan pedala fokus olun ve seri pedal kullanmaya çalışın. Mümkün olduğu kadar oturarak pedallayın.

Eğer vücudunuz spora yeniyse veya bisiklet sporunda yeniyseniz bu bel ağrıları (eğer ciddi bir bel rahatsızlığınız yok ise) başlarda normaldir, zamanla ve antremanla beliniz güçlenecektir.
    Eğer vücudunuz hamsa ani ataklar, sprint denemeleri bele zarar verecek kadar yük bindirebilir. Vücudunuza bunlara alışması için zaman tanıyın.

Lastik kalınlığınızı 23mm. veya 25mm. seçin, çok yumuşak veya hafif olacak diye çok sert ve ince selelerden kaçının.

Ali Hekimoğlu ve Gürsel A. bunu beğendi.