Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gıda Zehirlenmesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Serhat ÖNAL tarafından paylaşıldı.

1. Serhat ÖNAL

Serhat ÖNAL Aktif Üye

Seviye:
    Oldum olası yediklerime içtiklerime dikkat eden birisiyimdir. Sadece bisiklet değil salon antrenmanları da yaparım. Düzenli beslenirim. Ölçerek biçerek yerim. Geçtiğimiz hafta pazartesi günü akşamı dikkatsizliğim nedeniyle zehirlendim arkadaşlar. Gece yatmadan önce buzdolabında duran, genellikle sporcular tarafından tercih edilen yüksek oranda karbonhidrat ve protein içeren bir gofret yemiştim. Salı günü sabah kalktığımda kendimi çok kötü hissediyordum. Sonrasını ise anlatmak güç. Ne yediklerimi midemde tutabildim ne de içtiklerimi. Geçici bir rahatsızlık zannetmiştim. Salı akşamı dolapta duran diğer gofretlerin tarihlerinin geçmiş olduğunu bir gece önce yediğim gofretinde aynı durumda olduğunu farkettim. Telefonla bir doktor arkadaşıma danıştım. Basit bir zehirlenme olabileceğini sürekli sıvı tüketmem gerektiğini söyledi. Bende açıkçası "basit" kelimesini duyunca önemsemedim. Bu sabah itibariyle 1 hafta geçtikten sonra kendime yeni geldim. Resmen ızdırap çektim. 4 kilo verdim. Haftasonu hastanelik oldum. Dün yapılan labaratuvar testleri sonucunda bakteriyel bir besin zehirlenmesi olduğu, karaciğerimin hırpalandığını, bağırsaklarımda enfeksiyon olduğunu öğrendim. Tedaviye yeni başladım açıkçası. Bu konuyu açmamın da nedeni tüm arkadaşları da bu konuda uyarmak. Eğer yediğiniz içtiğiniz gıdadan en ufak bir şüpheniz olursa mutlaka en kısa sürede bir hastaneye başvurun tahlil yaptırın. Tedaviye hemen başlayın ve ihmal etmeyin. Benim yaptığım hatadan ders çıkarılması gerektiğine inanıyorum. Herkese sağlıklı mutlu günler dilerim.

2. hulyaars

hulyaars Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bazen saniyelerin bile hayati önemi olabiliyor.Çok geçmiş olsun eniyi şekilde sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle....

3. bisikletci

bisikletci Bisikletkolik

Seviye:
    Geçmiş olsun serhat , Sporcular tarafından tüketilen protein içerigi yüksek olan barlardan mı bahsediyorsun ??

4. Serhat ÖNAL

Serhat ÖNAL Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim.

5. Serhat ÖNAL

Serhat ÖNAL Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim.

Evet (bar deyince anlaşılmayabilir belki diye gofret dedim) onlardan bahsediyorum.

6. isparta32

isparta32 Aktif Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun çok önemli bir konuya değinmişsin "gofret işte nolucak ye gitsin" der millet ama ne olursa olsun kullandığımız ürünün son kullanma tarihi geçmiş veya son kullanma tarihine çok yaklaşmışsa ( 1-2 gün ) kullanmamalıyız.

7. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    :( Gecmis olsun.Ben de 2 defa zehirlendim gida dan.Ne kadar yipratici oldugunu bilirim.Ama her hatadan bir ders çikartiliyor.Alis veris yaparken dahi bunu göz önünde bulundurmak lazim.Bazen raflarda günü geçmis ürünlerin satildigini görüyorum ve hemen yetkiliyi çagirip gözümün önünde raftan kaldirtiyorum.Umursamaz bir toplumda yasiyoruz riske atmamak için gözümün önünde toplanmasini rica ediyorum.Alisveris yaparken çok dikkatli olmaliyiz.Bazen dolapta kaliyor amaann 1 ay geçmis ne olacak buzdolabinda nasil olsa demeyelim.Gidalarin içindeki antioksidan maddeler son kullanim tarihinden sonra içinde yeni bir bakteri üretiyor.

cruphasulie bunu beğendi.
  8. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok geçmiş olsun Serhat Bey. Benzer bir durumu ben de yaşamıştım, sonuçta ciddi bir kilo kaybı ve aşırı derecede halsizlik oluşmuştu. Sizi çok iyi anlıyorum, en kısa zamanda eski formunuza ulaşmanız dileğiyle...

9. Serhat ÖNAL

Serhat ÖNAL Aktif Üye

Seviye:
    Geçmiş olsun dileklerini ileten herkese teşekkür ederim.

10. Pelin

Pelin Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    Geçmiş olsun.

11. Karakartal Platton

Karakartal Platton Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok geçmiş olsun inşallah en kısa sürede sağlığına kavuşursun.

12. efeugur

efeugur Üye

Seviye:
    :) selam dikkat etmek lazım dedigin dibi market alışverişlerde birassa kapalı ambaşlara bakmak lazım .bende 5 günde 4 kilo verdim apantisit amelyatı oldum 1 ay mtb yasak . k .ibak:)

13. nyx

nyx Kıdemli Üye

Seviye:
    cok gecmis olsun!
    bu arada yazin disardan aldiniz hamurlu seylere de dikkat edin ozellikle!
    mesela benim asigi olduum waffle...benim aldiim yerde karisiminin disarda muhafaza edilmesinden 39 derecede icindeki yumurta bozulmus...tadi da normaldi..
    2 gun yatmak zorunda kaldim, kimsenin basina gelsin istemem...

14. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Geçmiş olsun.Sporcu barının tarihi geçmiş olanını yememek gerek kabul ama şansızlık size denk gelmiş satıcılarında duyarlı olması gerekir diye düşünüyorum.
    Sporcular bunları gece yatmadan öncemi yiyiyorlar oda ayrı konu?:rolleyes: