Giant TCR1 a dış lastik önerisi

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Merhaba herkese!

6 aydır ve 800 km. yi aşkın süre ve mesafede kullandığım Giant TCR1'ımın lastiklerini değistirmem gerektiğini anladım. :D Mevcut lastikler Michelin Dynamic Sport (bisikletin orijinal lastiği). Bisikletin genel kullanımı haftasonları yaklaşık 100kmlik 30km/h ortalamayla yapılan turlar. İlk düşündügüm lastikler Continental Grand Prix 4000 serisiydi. Fakat bu lastikle ilgili forumda iyi yorumların yanında kötü yorumların da olması kafamı karıstırdı. Yeni lastiklerin en az 1000km barajını aşacak dayanıklığı olmasını istiyorum.

Bu lastikle ilgili görüşlerinizi veya başka model ve marka önerilerinizi bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler!!!

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Mert Esgi

Piyasadaki lastiklerin hepsi 1000 km nin üstünde çok rahat kullanılır neden böyle bir düşünceye girdiniz anlayamadım:eğer şu an kullandığınız lastikte diş olmadığından bittiğini düşünüyorsanız hata ediyorsunuz.bende şu an Michelin pro 3 kullanıyorum aynı şekilde dişsiz 100o km yi geçeli epey zaman oldu hiçbir sıkıntısı yok.Grand prix 4000 şu an yedek lastiğim deneme fırsatım olmadı o yüzden birşey diyemiyorum ama asıl amacınızın ne olduğunu yada mevcut lastiğinizdeki şikayeti net yazarsanız daha iyi cevap verebileceğimi düşünüyorum.Eğer amacınız çabuk bitmesin ise çabuk bitmeyen lastiklerin büyük kısmı sert lastiklerdir ve yol tutuşları oldukça kötüdür.Acizane bir tavsiye daha ben yıllardır mtb bisikletimde de aynı uygulamayı yapıyorum 3-5 ayda bir ön lastik ile arka lastiği değiştiriyorum .Arka lastikler yük taşıdığı için yıpranması fazla oluyor düzenli olarak değiştirirseniz çift lastiğin kullanım ömrü uzuyor.Dış lastik tavsiyesi ise şu an kullandıgınız gayet güzele benziyor kullanmadıgım için birşey diyemem pro 3 çok güzel bir lastik ama Türkiye yollarına uygun değil çabuk kesiliyor kaymak gibi yol istiyor.Hutchınson Top Speed kullandım 250 gram civarı oda gayet sağlam yol tutuşuda oldukça mutlu etmişti.Continental lastiklerden de şimdiye kadar memnun olmayan duymadım yada ben göremedim, okumadım.

• Beğen
Tepkiler: Mert Esgi

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Bende Maxsis Larsen TT kullanıyorum lastiklerimden çok memnunum ama biraz ince bir lastik olduğundan sivri bir cisim diğer kalın lastiklere göre daha çabuk deliyor.Ben 2 el aldım yaklaşık 500 km yaptım 2. el aldığımdan dişlerden bir farkı yok.

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Piyasadaki lastiklerin hepsi 1000 km nin üstünde çok rahat kullanılır neden böyle bir düşünceye girdiniz anlayamadım:eğer şu an kullandığınız lastikte diş olmadığından bittiğini düşünüyorsanız hata ediyorsunuz.bende şu an Michelin pro 3 kullanıyorum aynı şekilde dişsiz 100o km yi geçeli epey zaman oldu hiçbir sıkıntısı yok.Grand prix 4000 şu an yedek lastiğim deneme fırsatım olmadı o yüzden birşey diyemiyorum ama asıl amacınızın ne olduğunu yada mevcut lastiğinizdeki şikayeti net yazarsanız daha iyi cevap verebileceğimi düşünüyorum.Eğer amacınız çabuk bitmesin ise çabuk bitmeyen lastiklerin büyük kısmı sert lastiklerdir ve yol tutuşları oldukça kötüdür.Acizane bir tavsiye daha ben yıllardır mtb bisikletimde de aynı uygulamayı yapıyorum 3-5 ayda bir ön lastik ile arka lastiği değiştiriyorum .Arka lastikler yük taşıdığı için yıpranması fazla oluyor düzenli olarak değiştirirseniz çift lastiğin kullanım ömrü uzuyor.Dış lastik tavsiyesi ise şu an kullandıgınız gayet güzele benziyor kullanmadıgım için birşey diyemem pro 3 çok güzel bir lastik ama Türkiye yollarına uygun değil çabuk kesiliyor kaymak gibi yol istiyor.Hutchınson Top Speed kullandım 250 gram civarı oda gayet sağlam yol tutuşuda oldukça mutlu etmişti.ucuz lastiklerden Continental lastiklerden de şimdiye kadar memnun olmayan duymadım yada ben göremedim, okumadım.
İlginize teşekkür ederim. Şu anki lastiğimin tam olarak ne kadar dayandığını tam olarak ölçemedim maalesef km saatini biraz geç aldığımdan. Ondan 800 kmyi aşkın lafını kullandım. Lastiğin bittiği kanısına varmam da bugünkü turumda kick yapmak için ayağa kalktğımda birkaç pedalda arka lastiğin yoldan koptuğunu hissettim adeta patinaj yaptım. Yol tutuşu maalesef çok düştü. Virajlarda korka korka dönüyorum. Diş konusu zaten pek mümkün değil çünkü lastik zaten slick :D 1000km şartı koymamın sebebi de performansı maximize ederken erkenden bitmesini istememem. (Bu mantık tamamen genel bir düşünme tarzı. Sonuçta yol bisikletiyle 6 aydır ilgileniyorum.) Ön-arka değişimini yapmak mantıklıymış. Yeni sette mutlaka uygulayacağım. Teşekkür ederim.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@Mert Esgi
Tavsiyem yeni sete geçmeden lastikleri değiştirip biraz da böyle kullanmak.Sende göreceksin ön lastiğin durumu arkaya göre çok daha iyidir.Senin lastiğin slick olduğunu biliyorum benim pro 3 lerde aynı şekilde ben daha hiç kaydığını görmedim aksine bazı durumlarda yere çok yapışıyor şikayetim var :) yine söylediğim gibi tüm lastikler çok rahat 2-3 bin km hizmet ederler.Daha az yıpransın istersen ucuz lastiklere bakacaksın mesela swalbe lugano lastikler oldukça uzun ömürlüler kullanmışlığım var yol tutuşları da fiyatlarına göre çok iyi.Cst alırsan tanesi 15-20 liraya lastiğin hiç erimez yıllarca kullanırsın ama yolu tutmaz kafasına göre takılır :) grand prix içine sinmediyse continentalin CONTINENTAL GATORSKIN modelini gördüm şimdi delta sitesinde 220 gram ağırlık cidden güzel bir ağırlık fiyatına göre buda iyi gibi bir sonraki lastiğim muhtemelen bu olacak :) yine HUTCHINSON lastiklere bakmanı öneririm ondan da çok memnun kalmıştım EQINOX KEVLAR modelini inceleyebilirsin.Biraz daha hesaplı ve 250 gram ile güzel bir ağırlığı var.

• Beğen

murat beyaz

Daimi Üye
Tepki
152
GP 4000 değil ama Continental Grand Prix kullanıyorum. Son derece de memnunum. Ben dışarıdan getirtmiştim, Türkiye'de nerede bulunur bir fikrim yok.
Üzerinde "handmade in Germany" yazıyor, kalitesini anlatmak için yeterli bence.

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Yorumlariniz icin tesekkurler!!!
Bu lastiklerin hepsi Delta'da bulunuyor yani en azindan sitesinde mevcut bayileri bilmiyorum :D
@Ferhat Bey
Su anda GP4000 ve Gatorskin arasindayim bu ikisinden birini bu haftasonu takacagim.
Continental Gatorskin kullanan veya iyi ya da kotu bir duyumu olan varsa yazabilirse hem Ferhat Bey'e hem de bana cok faydali olur :D
Simdiden tesekkurler!

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Köse

Ahmet Miura

Forum Demirbaşı
Tepki
845
İsim
Ahmet Cemiloglu
Bisiklet
Diğer
Patlamaya karsi en korunakli lastikler oldugunu soyleyemeyecegim ama bir yol bisikletine takabileceginiz en hizli lastikler Vittoria Open Corsa Evo Cx 700x28c. Ayni lastigin 25 ve 23 tabani da var fakat 28 olani daha dusuk basincla kullanabildiginiz icin asfalt vibrasyonlarini daha iyi emiyor ve daha az enerjiyle daha hizli gitmenizi sagliyor.

• Beğen

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
Gatorskin leri 6 aydir falan kullaniyorum 3000km civarinda yol yaptim sanirim, fazla bir asinma yok daha bir 2000 gider gibi duruyor. Simdiye kadar 2 patlak yasadim tabii patlama isi tamamen sans ama bence iyi bir rakam. Yalniz islak hava tutusundan scwalbe ultremo dd kadar memnun degilim, lastik materyali daha sert oldugundan islak havada yol tutusu biraz daha dusuk. Ultremolarla hafif karda bile cikmistim gayet guven veriyordu. Neyse uzun lafin kisasi gatorskinler gayet dayanikli, ben memnunum ama bir dahakine gp 4000s deneyecegim, forumlarda cok ovuluyor.

• Beğen

Mert Esgi

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Scott
Tesekkurler!!!
Bu secimde benim kararim 80% GP4000S olacak heralde. Sebebi de bu:
(link)
Guzel bir test. GP4000S sadece agirlik konusunda not kaybetmis. Etkileyici :in: