Giant Propel Advanced SL

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Dil seçimi sebebi ile sitenizi takip etmemeyi tercih ederim. Podcast türkçe, yazı dili ingilizce. Ben de ispanyolca bir şeyler ekleyebilirim isterseniz :)Küresel işleri güzeldir ama yereli unutmamak gerek.

4 kadıköydeki zamanlarınızdan beri takip etmekteyim bunu da söyleyeyim.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros
Scudo

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
Site güzel, İngilizce kalacaksa menüdeki "Review" "Reviews", altındaki "Bicycle" da "Bicycles" olmalı gibi geliyor bana...

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Toros

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
Makina çok güzel, kazasız belasız kullan Gökhan hocam. Bisikletin kadro tarzı ve ağırlığı tırmanış için pek yatkın olmasa da zayıflaması sayesinde tırmanışa da uygun hale gelmiş gözüküyor. Merak ettiklerim bisiklet de ki değişimler sonrasında eski bisikletlerine göre (Orca, Tarmac) özellikte tırmanışta nasıl bir performans sergiliyor.

Diğer yandan bu jant setini seçme sebebin nedir? Konforlu set mi?

altinok

Üye
Tepki
183
İsim
zafer
Bisiklet
Trek
Konuyla ilgisi yok ama dostlar bir şey sormak istiyorum. Giant modellerinde yer alan "SL" ne anlama geliyor?

• Beğen
Tepkiler: Groims

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@Groims

artık aero yapacak bir gidonum yok malesef.bisiklet satıldı:(

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Propel-Adv-SL-Team.jpg Hayırlı olsun beğendiğim bir kadro ama bu bisiklete aero jant seti çok daha yakışır.40 veya 50 mm ile bisikletin görüntüsü çok daha güzel olur.Tabi tercih meselesi tırmanış için üzerinde ki jant seti gayet ideali.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@altinok
Muhtemelen Super Lightweight gibi bir anlamı var SL ekinin. Giant, en üst seviye kadrolarında SL ekini kullanıyor. Yol bisikletleri, kadro ile bütünleşik sele borusu ve SL olmayan modellere göre daha farklı karbon fiber ve reçine kullanıyor.

@Furkan TK
Propel Advanced SL aslında tırmanışa uygun bir kadro. Bisikletin ağır olmasının sebebi de kadro değil, jant seti (1700 gram), lastikler ve gidon boğazı. Kadro, bütünleşik sele borusuna rağmen yalnızca 950 gram ağırlığında. O nedenle, tırmanırken ya da inerken daha önce kullandığım all-rounder bisikletlerden daha farklı hissettirmiyor. Giant'ın SL seviye kadroları, bir alt seviyeye göre çok daha iyi sürüş karakteri sergiliyor, hem komfor hem performans bakımından. Kısacası standart bir Propel'den çok daha farklı bir bisiklet.

Tarmac'ı kullanalı çok uzun zaman oldu, fakat Orca ile rahatlıkla karşılaştırabileceğim bir bisiklet. İkisinden de aynı seviyede keyif alıyorum ki benim için önemli olan da bu. Bu bisikletin tek dezavantajı, Orca'da severek kullandığım 28-29mm genişliğindeki lastiklerin kadroya uymaması.

Jant seti ise biraz tesadüf oldu, bisikleti satın aldığımda üzerinde bu set vardı, fakat kullanınca oldukça memnun kaldım ve değiştirmeyi düşünmedim. Ağır bir set ve sprintlerde yanal esnemesi biraz fazla fakat şu avantajları benim için önemli: İlk olarak çok güzel görünüyor. Çemberler 17c genişliğinde ve bu konforu ve viraj performansını artırıyor. Fakat benim için asıl avantajı, alüminyum olması. Ağustos başından beri Polonya'dayım ve burada turlar yapıyorum. Eylül başında İtalya'ya geçip yaklaşık 20 gün orada bisiklet süreceğim. Bu süreçte kullandığım yolların kalitesi çok değişken olduğu için tubular set riskine giremezdim. Karbon clincher jantların ise uzun inişlerde fren problemi var ve İtalya'daki rotalarımda bana sıkıntı çıkarma olasılığı yüksek. O nedenle, bu set benim için ideal şu an.

@Ertan M.
Teşekkürler. Yüksek profil jant setinin yakıştığına katılıyorum. İleride ikinci bir set satın alacağım kesinlikle ve muhtemelen 40-60mm yüksekliğinde tubular bir set olacak. Fakat şimdi, yukarıda saydığım sebeplerden dolayı bu seti kullanıyorum.

altinok

Üye
Tepki
183
İsim
zafer
Bisiklet
Trek
@Gökhan Toros
Sizi ve diğer Giant üstadlarını bulmuşken sormak istiyorum izninizle;

Şu an maksimum 60-70 km'lik turlarda ve işyerime gidip gelmede kullandığım bir fitness bisikletim var (Trek 7,4). Bir arkadaşım şehir dışına çıktığımız 30 km ve üzeri turlar için (en fazla 80 km uzağa kadar gittim şimdiye kadar, ve sürekli de geliştirmeye çalışıyorum) bir yol bisikletimi almam gerektiğini söyledi, bende başlangıç için Giant Contend SL2 modelini beğendim.
Sizler ne dersiniz, şehir dışına çıkılan ve dur kalk fazla olmayan rahatsa basıp gidilen yollarda yol bisikleti fitness ile kıyaslanmayacak kadar bambaşka bir alem mi?

Yoksa ikisi arasındaki fark benim gibi biri için anlayamayacağım kadar nüans bir fark mı?

• Beğen
Tepkiler: ekranci

saglam.serdar

Aktif Üye
Tepki
247
Bisiklet
Scott
@altinok Valla bende Giant yok ama :) yine de yoruma giriyorum. Tur bisikletinden yol bisikletine geçerseniz performans farkını net olarak görürsünüz. Yalnız yükle gezecekseniz tur bisikletiyle devam edin.

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Gökhan Kutluer Propel Advanced SL tırmanış kadrosunda aranan orta göbek ve alın borusu rijitliğine sahip ayrıca kadronun ağırlığı 950 gr. Ağırlığı alternatiflerine göre daha az. Bunda firmanın derin section lar kullanmaması pay sahibi olabilir.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gökhan toros beyfendiye şunu sormak istiyorum. Bu aero bisikleti triatlon bisikletten ayırt eden geometriye ilişkin bir özellik varmıdır. bu bisikleti normal bir race den farklı kılan özellik nedir. Bu bisikleti seçmemizi gerektirecek nedeni söylermisiniz. yokuşlarda aero kadro bir artımı bir eksimidir. Geneli iniş çıkışlardan ibaret bir topoğrafyada bu bisikleti kullanmanın bir avantajı varmıdır.

son bir not olarak ride sense sensörünü kullanmıyorsanız ücreti mukabili alabilirmiyim.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@mehmetsunu

Sondan başlayayım, RideSense sensörü Wahoo ELEMNT ile kullanıyorum :)

Triatlon bisikletlerinin sele borusu açısı, sürüş sonrası vücudu koşuya uyarlamak adına daha dik oluyor. Ek olarak daha stabil, viraj dönemeyi sevmeyen geometriye sahipler.

Bu bisikleti, diğer aero bisikletlerden ayıran, geometrisinin yol geometrisine daha yakın olması. Diğer firmaların yaptığı gibi Giant geometriyi daha stabil hale getirmemiş. Bisiklet virajlara gayet istekli bir şekilde giriyor. Diğer sorun da maşanın ve aerodinamik boruların yalan esnemezliğinin düşük oluşu. Bu da viraj içinde bisiklet kontrolünü zorlaştırıyor. Fakat Overdrive2 (standart ölçüden daha geniş) alın borusu sayesinde muhtemelen, öyle bir sıkıntı da yaşamadım bu kadroda. Bir diğer sıkıntı, aero bisikletlerin rahatsız olması fakat o konuda da gayet iyi bir kadro. Standart bir tırmanış kadrosundan çok daha ağır da değil. Durum böyle olunca, aero kadro, yokuşlarda da inişlerde de, düzde de avantajlı hale geliyor.

Sterx

Üye
Tepki
31
İsim
Celal Ü.
Bisiklet
Corratec
Güzel bisiklet. İyi günlerde kullanın. Peki bu bütünleşik sele borusu kesilebiliyor mu? Bacak boyu kısa olanlar (inseme' i boya-üst gövdeye göre orantılı kısa olanlar) için kadro boyu dışında bir değişiklik yapılabiliyor mu?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Sterx

Teşekkürler.
Tabii ki. Kadroyu aldığınızda, bacak boyunuza göre sele borusunu kesiyorsunuz. Kestikten sonra kadro ile gelen pullar ile, sele boyunu 3cm yükseltme şansınız oluyor.

• Beğen
Tepkiler: Sterx