Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Giant Escape 2 vs Sedona 321

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Tamer Kamalak tarafından paylaşıldı.

1. Tamer Kamalak

Tamer Kamalak Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Bu iki bisiklet arasında kaldım, lütfen anlayan arkadaşlar acilen yardımcı olsun, hangisini almam gerekir bilemiyorum. İyi pedallar...

Giant escape 2- Fiyatı 1000 TL

Kadro : ALUXX-Grade Aluminium
    Maşa : ALUXX Aluminium
    Arka Vites : Shimano RD-M310
    Ön Vites : Shimano Altus
    Vites Kolları : Shimano SL-M310, 24 spd
    Fren Kolları : Tektro CL530-RS
    Fren : Tektro TK837
    Zincir : KMC Z7
    Ayna Kol : Shimano FC-M171
    Pedal : VP896
    Jantlar : Giant GX02 Double Wall Aluminium
    Lastikler : Giant S-X3 Puncture protect 700x32C
    Sele Borusu : Giant Sport forged 27.2x375
    Sele : Giant Sport Road
    Gidon : Giant Sport Low riser 620x31.8
    Gidon Boğazı : Giant Sport, ahead 15 degree rise 31.8
    Arka Dişli : SRAM PG830 11-32, 8s
    Ön göbek : Formula 32h
    Arka göbek : Formula 32h
    Jant Telleri : Stainless steel
    Orta Göbek : Shimano BB-UN26

Sedona 321-Fiyatı 900 TL

KADRO SEDONA 321-VIA DOUBLE BUTTED 6061 ALU.
    VİTES SAYISI 24
    MAŞA RST SS-M7
    VİTES KOLU SRAM VIA TRIGGER
    ÖN VİTES SRAM X4
    ARKA VİTES SRAM VIA
    FREN AVID ELIXIR 1
    ROTOR AVID G2
    AYNAKOL SRAM VIA
    KASET SRAM, PG-820 11-32T
    ZİNCİR YABAN S8C
    JANT SDN 2800
    ÖN HAZNE SRAM MTH-306
    ARKA HAZNE SRAM MTH-306
    LASTİK SCHWALBE CX COMP 28"X1,35
    BOĞAZ RACEFACE RIDE XC
    GİDON RACEFACE RIDE
    SELE BORUSU RACEFACE RIDE 31,6 375mm
    PARK AYAGI TRANZ-X ARKA
    PEDAL WELLGO
    SELE SEDONA
    SELE KELEPÇESİ TRANZ-X
    FURŞ TAKIMI NECO
    ELCİK VELO

2. Tamer Kamalak

Tamer Kamalak Üye

Seviye:
    Lütfen biri yanıtlasın yarın almam lazım bisikleti çok acil

3. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Parça olarak kıyasladığımızda her türlü 321 önde . Giant`ın daha tanınmışlığı gibi avantajları var ama ben Sedonayı seçerim. Sonuçta Sedona yükselen bir marka.

4. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bahsettiğiniz bisiklet sedona 321 bende de var. yeni aldım. 2013 model. ama donanımları sizin dediğinizden farklı. ben de shimano acera vites var. sram değil. bi yanlışlık olmasın sizin bahsettiğiniz hangi yıl üretimi ??

5. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sanırım Tamer Bey yanlışlıkla Sedona 321 VIA'nın özelliklerini vermiş. Bu model bu sene yeni çıktı. Normal 321'den ayrılan tarafı SRAM setle ve maşadaki amortisörü ve hidrolik frenleri. Fiyatı da haliyle 1300 seviyelerinde.
    Seçime gelirsek Sedona 321 donanım olarak üstün. Ama ikisi arasında da aşırı fark yok. İmkanınız varsa inceleyin, gözünüze hangisi güzel gelirse beğendiğinizi alın. Hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız.

6. Burak Kaynarca

Burak Kaynarca Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İbrahim Bey,
    Sedona 321 ile ben de ilgileniyorum. Tamer Bey'in sorusuna da katkıda bulunacağını inandığım bazı sorular sormak istiyorum size...

321'in 2013 modeli hakkında (yeni çıkmasından ötürü olduğunu zannediyorum) forumda sınırlı sayıda yorum bulunmakta. Acaba 321 hakkındaki izlenimlerinizi paylaşır mısınız? Örneğin Tamer Bey'in (yanlışlıkla yazdığını düşündüğüm) 321 Via'da bulunan ön amortisöre ihtiyaç duyuyor musunuz? 321'in amartisözsüz oluşu sizi rahatsız ediyor mu? Shimano Acera beklentileri karşılıyor mu? Bu bisikleti aldığımda tur için kullanmak istiyorum. Uzun turlar için varsa eksikleri neler? Bisikletin uzun yolda rahatlığı, dengesi ve fiyat/performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok tabii bir duyguyla insanlar genelde kullandıkları bisikleti en iyi bisiklet olarak görmektedirler. Ancak benim gibi ayırdığı bütçeyle mümkün mertebe en iyi bisikleti alıp uzun yıllar kullanmak isteyen birinin objektif değerlendirmelere çok ihtiyacı oluyor. Bu sebeple size sorduğum soruları cevaplandırırken sizden tek ricam, severek alıp kullandığınızı varsaydığım bisikletinizin sadece olumlu yanlarını değil (varsa) olumsuz yanlarını da yazmanız... Çünkü vereceğiniz bilgiler benim için önemli olacak...

Hem size hem de konuyu açan Tamer Bey'e şimdiden teşekkürler..

7. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    öncelikle merhaba, burak bey. sorularınızı adım adım yanıtlayacak olursam;

1. şehir-tur bisikletlerinde ağrılık önemli bir faktör olduğu için konforu göz ardı ederek özellikle amortisörsüz bir bisiklet tercih ettim. amortisörlü olsa daha rahat olmaz mıydı, olurdu belki ama o zaman da ağır olurdu benim için hafiflik ön planda olduğu için ben bu yönde kullandım tercihimi. tercih tamamen kişisel olarak size kalmış.

2. ilk aldığımda bisikletçi bisikleti kurduğunda vites geçişlerinde özellikle önde sorun vardı. hemen geçmiyordu. bisikletçiye tekrar götürdüm ve ayarlamasını söyledim. o da benim bilmediğim bir ayar (vites ayarı) yaptı ve o günden bu güne vites geçişlerinde kesinlikle hiç bir sorun yaşamadım. gönül isterdi ki vitesim en az alivio veya deore olsun ama aceradan da şu an için çok memnunum.

3. ben bisikletimle şu ana kadar ortalama 300 km yol yaptım. en uzun gittiğim yol ise bir seferde 50 km. (toplam 3 kere 50 km. gittim) diğerleri de 20-25 km. arası olmak üzere yol yaptım. zamanla mesafeleri artıracağım ama şimdilik bu mesafelerde hiç bir sorun yasamadım. bisikletim beni hiç üzmedi.

4. gelelim olumsuz yanlarına. ben rahatıma ve sağlığıma da önem verdiğim için ilk iş olarak beni rahatsız eden elcikleri ve seleyi değiştirdim. uzun turlar için sele ve elcikler bence cok rahatsız edici. ama tercih sizin. gerçi şöyle bir şey var burda da. siz 2.000 TL lik bisiklette alsanız üzerindeki elcik ve sele sizi yine tam anlamıyla rahat ettirmeyecektir. bunlar sanırım her bisiklet için fiyat olarak daha ucuz olanı kullanılıyor. (yeni aldığım elciklerim boynuzlu model olan ergon gp5 marka-145 TL, selem de brooks B17 marka-165 TL)

5. olumsuz yanlarına dış lastiği de (schwalbe cx comp) ilave etmek istiyorum. bisikletimi alır almaz normal asfaltta sürmeme rağmen 2 defa iç lastiğim patladı. lastiğin dayanıksız bir lastik olduğunu düşünerek maxiss kevlar overdrive marka patlamaya karşı dayanıklı dış lastik aldım. (çifti 117 TL) ve lastikleri değiştirdikten sonra sadece 1 kere iç lastiğim patladı, o da çok bozuk, çakıllı, taşlı uzun bir köy yoluna girdim, tamamen benim hatamdan kaynaklanıyor.

6. kısacası dış lastik, elcik ve sele haricinde bisikletimden son derece memnundum. onları da değiştirince şimdilik hiç bir sorun olmadan bisikletime biniyorum. bu saydıklarım zaten bisikletin aksesuar ve yedek parçaları olarak geçiyor, direkt olarak bisikletin kalitesi ile ilişkilendirilmemeli diye düşünüyorum. tıpkı araç aldığınızda lastiklerini istediğiniz bir marka ile değiştirmek gibi bir şey.

7. son olarak, ben bu foruma üye olup ilk araştırmalarıma başladığımdan beri hep specialized sirrus elite almak istedim. ama fiyatı bana çok geldi. (1850 TL) ben sedona 321 alarak hem beklentilerimi karşıladım hem de kendime o vereceğim paraya ihtiyacım olan bir sürü aksesuar aldım. aksesuara harcadığım para 1.000 TL yi buldu. bu harcamayı specialized bisikleti alsam da yapacaktım. ama şimdi hem bisikleti hem de aksesuarları aynı fiyata almış gibi oldum. ha gönül isterdi ki specialized alayım ama olmadı. sonuç olarak pişman değilim ve bisikletimden son derece memnunum.

size de tercihlerinizde başarılar dilerim. umarım faydalı olabilmişimdir. sormak istediğiniz sorular olursa her zaman yanıtlayabilirim. iyi forumlar...

Enes D. bunu beğendi.
  8. Burak Kaynarca

Burak Kaynarca Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İbrahim Bey,

Tamamen paralel şeyler düşündüğümüzü görmek beni hem sevindirdi hem de şaşırttı doğrusu..

Sonradan aldığınız sele, lastik ve gönlünüzde yatan Specialized, amortisözsüz tur bisikleti isteğiniz ve genel olarak bütçe ayarlamanız tamamen benim de tercihlerim.. Yorumunuzla hem faydalı oldunuz hem de 321 ile ilgili karasızlığımı ortadan kaldırdınız.
    Teşekkür ederim.

Not: Bisiklete ek olarak, arka (ve gerekirse ön) bagaj, çamurluk ve ön-arka aydınlatma ile ayna da almak istiyorum. Tavsiye edeceğiniz marka ve modeller varsa öğrenmek isterim.

Ayrıca satın aldığınız elcik, linkteki midir? Değilse nereden aldığınızı söyleyebilir misiniz?
    http://www.amazon.com/Ergon-Comfort-Bicycle-Handlebar-Grips/dp/B002EZ6ZPI/ref=pd_sim_sg_3

Selamlar...

9. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Burak Bey, tekrar merhabalar.

öncelikle kararsızlığınızın ortadan kalkmasına sevindim. sorularınıza gelince;

1. elcik, linktekinin aynısı değil. benim aldıgım elciğin tam modeli ergon gp5. sanalpazar da holidaybiker adlı kullanıcı (bisikletgezgini adlı mağaza) 145 TL ye aldım. aslında önce aynı yerden ergon gp1 almıştım 70 TL ye ancak boynuz da ihtiyacım oldugunu düşündüğümden (yokuşlarda süper bir kolaylık sağlıyor) aldığım ürünü geri verip bu modelini aldım. ergon gp3 adlı bir modeli de var ama onun boynuzu daha kısa olduğundan onu tercih etmedim. ergon gp3 fiyatı da 130 TL. artık tercih size kalmış.

2. ben ihtiyacım olan çoğu şeyi bisikletle birlikte performans bisiklet/ankara dan internetten sipariş vererek aldım. (bitliste oldugumuz için burda her aradığımızı bulamıyoruz maalesef) fiyatta da son derece yardımcı oldular. ben çok memnun kaldım. size de tavsiye edebilirim. arka bagaj- markasız (55 TL), ön-arka çamurluk polisport marka (toplam 50 TL), ön arka aydınlatma fiyatını hatırlamıyorum. zefal ayna var o da sanırım 30 TL. isterseniz net siteleri de var. ayrıca sanalpazarda mağazaları da var bi inceleyin uyarsa telefonla görüşür sipariş verirsiniz.

sizi bir yere yönlendirmek veya reklam yapmak gibi bir tercihim asla olmamıştır. siz sordugunu için yardımcı olmak için söyledim sadece. iyi günler burak bey...

bu arada ben saydıklarınıza ilave olarak; zefal suluk, suluk kafesi (ikisi 40 TL) vdo a8+ kablosuz km. saati (80 TL), sedona pompa (17 TL), zefal sele altı çanta (30 TL), procycle kadro üstü telefonluklu çanta (30 TL), lastik tamir seti (10-15 TL), sedona kask (orta derecede iyi olanından-75 TL), sedona eldiven (25 TL) aldım. bilginize...

10. Burak Kaynarca

Burak Kaynarca Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İbrahim Bey çok faydalı bilgiler vermektesiniz, tekrar teşekkürler. Acaba boynuzlu elcik takildiktan sonra ayna nasıl takılıyor? Yoksa ona uygun bir ayna mı almak gerekiyor?

11. İbrahim Eren

İbrahim Eren Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    burak bey estagfurllah yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. sorduğunuz sorunun yanıtını ben de bilmiyorum. bilen arkadaşlar yanıtlayabilirler...

12. Burak Kaynarca

Burak Kaynarca Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kusura bakmayin, ben onceki mesajinizdan zefal marka aynaya sahip oldugunuzu dusunmustum.
    Sizin de soylediginiz gibi belki tecrubeli arkadaslar boynuzlu elciklere ayna takilip takilmadigi konusunda bizi bilgilendirirler.

13. Tamer Kamalak

Tamer Kamalak Üye

Seviye:
    sedona 321 için pazarlık yaptım peşin 850'ye vermediler. Ben de gidip 1000 tl ye Giant'ı aldım. Acera ve Altus alt vites grubundan, bu nedenle aralarında çok bir farklılık olacağını zannetmiyorum. Bisiklet yarın gelirse ilk izlenimlerimi de paylaşırım. teşekkürler...

14. Burak Kaynarca

Burak Kaynarca Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Hayırlı olsun Tamer Bey, izlenimlerinizi paylasmanizi bekliyoruz.

15. Serdar Sarı

Serdar Sarı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kazasız belasız pedallamanız dileğiyle :)