Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Giant ATX kadro üzerine bisiklet topluyorum

Konu, 'Bisiklet Toplama' kısmında Mehmet Altuğ tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Halen kullandığım dağ bisikletimin fren ve çekiş sisteminde yükseltme yapınca eski parçalar boşa çıkmıştı. Parçaları önce satmayı denedim ama 2. el piyasası biraz durgun sanırım, güzelim parçalara alıcı çıkmadı :) Ben de zaten satmaya kıyamadığım parçaları, yeni bir bisiklet üzerinde değerlendireyim dedim.

Uzun zamandan beri Giant'ın mavi renkli kadrolarını çok beğeniyorum. Uygun fiyata Giant kadro satın alma imkanı da hasıl olunca, kadro seçimi yapmam zor olmadı. Zaten elimde AVID Juicy Ultimate mavi renkte hidrolik disk fren seti ve AVID HSX mavi renk rotorlar olduğundan, bu kadro ile güzel bir renk uyumu sağlayacaklarını düşünüyorum. Sele kelepçesi ve furş takımı da kadro ile beraber geliyormuş.

Gidon boğazı olarak da elimde Gusset Magnum mavi renkte boğaz var. Gidonu ve sele borusunu sıfır alacağım, tercihim Race Face olacak. Siyah renk üzerine beyaz marka etiketli bu iki parçanın da kadro üzerinde sırıtmayacağını umuyorum.

Jant setinde biraz ekonomik davranmak durumundayım zira orta seviyeye çıkarsam bu işe ayırdığım bütçeyi aşmış olacağım. Jantları 2. el değil de sıfır almak istiyorum çünkü 2. el jantları bizzat görüp incelemeden almaya pek güvenemiyorum. Shimano'nun MT15 jant seti fiyatıyla uygun gibi duruyor (Bu jantları kullananlar yorumlarını esirgemez ise sevinirim). Yalnız elimdeki rotorlar 6 vida, bu jant seti de centerlock olduğu için, araya çevirici adaptör koymam gerekecek. Baradine'in 6 vida/centerlock adaptörleri yine uygun fiyatıyla tercihim olacak.

Çekiş sistemini eldeki parçalar oluşturacak. XTR FC-M970 aynakol, XTR Hollowtech II orta göbek, XTR FD-970 ön aktarıcı, SRAM XO 9V arka aktarıcı, SRAM XO 3x9 Trigger vites kolları, XTR 9'lu ruble ve SRAM PC-991 zincir. Vites kollarını, AVID Matchmaker adaptör ile doğrudan fren kollarına bağlayacağım. Pedal olarak elimde bulunan Crank Brothers Egg Beater 1'leri kullanacağım.

Maşa konusunda uzun süre kararsızlık yaşadım, lakin yurtdışı forumlarda Manitou R7 havalı maşanın epey övüldüğünü okudum. 1350 gr. ağırlığı ile oldukça hafif bir maşa. Sıfırını alacak kadar bütçem yok, uygun fiyatlı ve temiz kullanılmış bir tane denk getirebilirsem bu modeli kullanmayı düşünüyorum.

Sele, elcik, dış lastik gibi parçalar için yine elimde bulunanları değerlendireceğim. Kadronun arka disk fren kaliper bağlantısı IS yapıda olduğu için, buraya bir de Post Mount adaptör takmam gerekecek. Bunun gibi ufak tefek ekstra masraf kalemleri de çıkacak :)

Önümüzdeki hafta parçaları satın almaya başlayacağım. Fotoğraflarla birlikte bu mesajı da güncelleyeceğim. Elimde montaj için gerekli alet-edevat takımı mevcut, tüm montaj işlerini kendim halledeceğim.

2. Ceyhun Özkan

Ceyhun Özkan Aşık Olmak Gibi

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Mehmet Altuğ Yaptığınız plan ve program çok hoşuma gitti, umarım hiçbir sıkıntı ve beklemediğiniz masraf çıkmaz da gönül rahatlığıyla eğlenerek toplayabilirsiniz bu Dev'i :D Bittikten sonra efsane olacağından eminim.
    Allah gönlünüze göre ve kolaylıklar versin, konuyu takibe aldım.Bizi fotoğrafsız bırakmayın:p.

mariokaldato bunu beğendi.
  3. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ceyhun Özkan Kıymetli yorumun için teşekkür ederim :)

Kadro, maşa, jant seti, gidon ve rotor adaptörleri bugün itibariyle satın alındı. Sele borusu 2-3 güne geliyor. Bu haftasonu epey yoğun geçecek benim için :)

mariokaldato ve Ceyhun Özkan bunu beğendi.
  4. umudo123

umudo123 Aktif Üye

Adı:
    Umut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bisikletiniz kaç jant olacak bir de kadronun resmini atsaydınız görseydik bi :)

5. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @umudo123 Bisiklet 26 jant. Kadro ise Giant ATX 7

xxxxxxxxxxxxxxxx, appendix ve umudo123 bunu beğendi.
  6. umudo123

umudo123 Aktif Üye

Adı:
    Umut
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bu kadroyu erdoğanlarda görmüştüm satışta 29a geçtiğim için almadım bende mavi rengi çok seviyorum

7. hasan x

hasan x Yeni Üye

Adı:
    hasan
    Kadro kaç gr. Acaba

8. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadronun ağırlığı, furç takımı ve sele kelepçesiyle birlikte 1.8 kg. kadar sanırım.

9. Ceyhun Özkan

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tercih ettiğiniz maşanın linki var mı?

10. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Maşayı 2. el düşünüyordum ama sıfır almak durumunda kaldım.

R7 | Manitou

11. Ceyhun Özkan

Adı:
    Ceyhun Özkan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  12. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Parçaların çoğu elime ulaştı. Sadece sele borusunda ufak bir sıkıntı çıktı, önümüzdeki hafta içi çözülecek umarım.

Bir de ufak tefek kablo, adaptör vs. almam gerekecek. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki haftasonu bisikleti ayağa kaldıracağım.

Birkaç resim...

H.T, BerkEvren, ysnakblt ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  13. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Mehmet Altuğ hayırlı olsun. Çok güzel bir kadro. Bende kadro arıyordum. Tamda benim rengim. :)

14. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hayırlı olsun. Çok güzel bir bisiklet ortaya çıkacak gibi. Bende bisiklet topluyorum, bu kadro benim de gözüme çarpmıştı. Manitou maşayı nereden aldığınızı öğrenebilir miyim ?

15. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kadroyu Erdoğanlar Bisiklet'ten, maşayı da Özceylan bisikletten aldım.

Her iki firmada da kargo ücreti ödemiyorsunuz. Peşin ödemede güzel indirimleri var. Kadronun bana maliyeti 390 TL, maşanın da 590 TL oldu. Özellikle maşanın 2. eline 600 TL isteyenlerin olduğunu gördüğünüzde, Özceylan'ın fiyatının ne kadar avantajlı olduğunu anlıyorsunuz :)

16. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Mehmet Altuğ bu kadro sağlam mıdır? Şuanki kadrom Kron XC500. Herşey direk olarak uyuyor. Bi arka kısma IS adaptör takacağım o kadar. Almayı düşünüyorum.

17. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @pohuman Sağlamlığı için bir şey diyemeyeceğim ama Giant büyük bir üretici, kötü ürün çıkarmaz diye düşünüyorum.

Erdoğanlar'ın sabit kur kampanyası devam ederken, bu fiyata bu kadroyu bulmuşken kaçırmayın diyeceğim sadece; ki ben öyle yaptım :)

Atıl Güven ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  18. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Mehmet Altuğ evet kaçırmayacağım sanırım. Garanti süresi nedir acaba? Birde bu kadroda ön aktarıcıya kablo üstten mi geliyor?

19. Mehmet Altuğ

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @pohuman Bir yerlerde Giant kadroların ömür boyu garantili olduğunu okumuştum ama emin değilim o konuda. Satın alırken firmaya da sormadım garanti konusunu. Ama yasal olarak en az 2 yıl garantili.

Ön aktarıcı kablosu üstten geliyor evet. Üstten çektirmeli bir aktarıcı kullanmanız lazım.

Bir konuda uyarı yapayım. Bu kadroda kullanılan sele borusu çapı 30.9 mm. Piyasada bu çapta sele borusu fazla bulunmuyor, seçenek az. Benim yaşadığım sıkıntı da bu yüzden çıktı zaten. Satın alırken bu hususu göz önünde bulundurun.

xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  20. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    Erdoğanlar kadronun 10 yıl garantisi olduğunu söyledi.

Toplanmış halini merak ediyorum. Son durum nedir acaba?

Bende sipariş verdim bu arada. :)