Ghost Tacana 7 hakkında yorumlarınız

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
Merhaba,
Ghost Tacana 7 model bisiklet almayı düşünüyorum. kullanan arkadaş varsa deneyimlerini paylaşabilirse sevinirim.

ayrıca Ghost marka olarak nasıl?

GHOST TACANA 7 30V
KadroTacana 29 Alüminyum
MaşaRock Shox 30 Gold Havalı Poploc Gidondan Kilitli 100 mm
GidonGHOST Low Rizer light 700 mm 31.8 mm
Gidon BoğazıGHOST AS-GH1 31.8 mm
Sele BorusuGHOST light SP DC1 31.6 mm
SeleGHOST VL 3315
Krank TakımıShimano Deore 40-30-22
Arka DeğiştiriciShimano XT 10-Vites
Arka GöbekShimano Deore QR
Ön GöbekShimano Deore QR
Ön DeğiştiriciShimano Deore
Vites KoluShimano Deore SL 3x10
Arka DişliShimano CS-HG50 11-36
FrenShimano M355 Hidrolik Disk 180mm
LastikSchwalbe Rocket Ron 2.25
JantRyde Rival 21
Ağırlık12,7 kg

Scudo

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@nihat yildir ben tacananın 27,5" lik versiyonu olan kato 7 kullanıyorum. Genel olarak performansından oldukça memnun kaldım. 29" için tacananında iyi olacağını düşünüyorum. İncelerken söyle bir başlıkta açmıştım;
(link)

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Osman Yener yorumlarınızı okudum. bilgi için çok teşekkürler. bisikletin siparişini geçtim. bakalım nasıl olacak. yıllardan beri 26" mtb kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Osman Yener

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@nihat yildir şimdiden kazasız belasız güle güle kullanmanızı dilerim. Eski bisikletiniz neydi bilmiyorum fakat bu donanım kombinasyonu ile ghost güzel bir bisiklet ortaya çıkarmış, memnun kalacağınızı düşünüyorum. Jant çapı konusundada bende sizin gibi daha önceki tecrübelerim hep 26" olması nedeniyle 29" ile 27,5" arasında çok git gel yaşadım. Benim kararım kendimi daha rahat hissettiğim 27,5" den yana oldu. Aslında kafama yatan fiyat ve donanımda 26" bulsaydım o dönem yine 26" alabilirdim ama orta ve üst seviye bisikletlerde artık hiç 26" model kalmadı gibi bir durum var.

• Beğen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Osman Yener umarım bende sizinle aynı memnuniyete kavuşurum. :) bisikleti bu akşam teslim alacağım. sonrasında ilk tur sonrası yorumlarımı yine sizlerle paylaşacağım.

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
güle güle kullanın fiyat? ne kadara aldınız?
Bu arada frenlerde deore olsaymış iyidi. Altus koymaları pek iyi olmamış...

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Anıl Erdoğan 3000 tl ye geldi. evet frenler deore değil ama rotorlar 180 lik olduğu için biraz telafi edeceğini düşünüyorum. ileriki senelerde frenleri kendim direk xt seviyesine geçirebilirim.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
yakından incelediğim bi model güzel bisiklet kadrosu oldukça hafif maşası kaliteli maşa. ilerde bikaç parça değişikliği ile bisikletin ağırlığı düşürülebilir :)

• Beğen

Anıl Erdoğan

Forum Carbonbaşı
Tepki
1.786
İsim
Anıl ERDOĞAN
Bisiklet
Cube
Nihat bey 16:08 de konu açıp 23:08 de ürünü almışsınız çok hızlısınız valla sizin hızınıza yorumlar yetişememiş. :D
@nihat yildir

• Beğen

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Merhaba bende uzun süreli gitgeller ve yoğun araştırmalarım sonucu bir çok 29er bisikletin kadro geometrilerini sıkıntılı buldum. Tabiki araştırmaya başlamadan önce pek bilgim yoktu kadro geometrileri ile ilgili yerli yabancı ne bulduysam okudum. Bisiklet bedenini asıl belirleyen ölçülerin reach (pedal dikey ekseni alın borusu arası) ve stack (pedal yatay ekseni alın borusu arası yükseklik) dedikleri ölçüler olduğunu gördüm. Genelde 29er lerin reach ölçüleri düşük. Örneğin ghost tacananın L boyda reachı 42 cm stack ölçüsü 64.5 cm. eşdeğer 27.5 olan model kato 7 de ise reach 43 cm stack 61.5 cm. ikisininde efective top tube (sele borusu ekseni ile alın borusu arası mesafe) 62 cm olarak görünüyor. Yani 29er aslında eşdeğer 27.5er bisiklete göre daha dik bir oturma pozisyonu veriyor ve ayakta sürüşlerde 1 cm daha küçük geliyor. Dik oturma pozisyonu ağırlığın arka tekerleğe dafa fazla inmesi yani virajlarda ve arazi sürüşlerinde önteker kontrolünü zorlaştırıyor önden kayma eğilimi artıyor. Denediğim 29 erlerde de bunu görünce ben 27.5 a yöneldim scale 760 (reach:44.4 cm stack:59,2 cm) aldım bakalım bugün yarın gelecek, eski bisikletim specialized hardrock 26 onunda reach: 43 cm stack 57.5 cm idi. Trek xcaliber(r:44.4 s:60,1 cm) ve rotwild ch1 in 29er geometrileri güzel ama trekler aşırı pahalı. Bence bisiklet alırken üzerindeki donanıma hiç bakmayın direk geometrisine bakın, deneyin size en iyi uyanı alın. Yabancı sitelerde bununla ilgili bir çok kaynak var. (mbr magazine, singletrack, pinkbike, bikeradar)

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@ozansefer bilgilendirme için teşekkürler. şuan şehir içi denemelerimde bir sıkıntı yaşamadım. bisikletin geometrisi yokuş çıkarken hiç zorlamadı. arazi sürüşünü yarın yapacağım. sonrasında burada detaylı olarak yorumlarımı paylaşacağım.

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Anıl Erdoğan
@Anıl Erdoğan haklısın biraz hızlı oldu. buradan gelen cevapları beklerken başka yerlerde de araştırmaya devam ettim. sonrasında bisikletçide denk geldiğim bir ghost kullanıcı ile yaptığımız konuşma neticesinde almaya karar verdim.

Ben bu konuda edindiğim tecrübeleri yazmaya devam edeceğim. kağıt üzerindeki hesaplar yerine 26"mtb ile 29" mtb arasındaki tecrübeye dayalı yorumlarımı paylaşacağım. 29er kullanan arkadaşlar da yazarsa yeni alacaklara daha iyi klavuz olur.

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
herkese günaydın. fotoğraflardan sonra bisiklet hakkındaki yorumlarımı paylaşmak istedim. ismini "KızılŞimşek" koyduğum bisikletim ile 65km yol yaptım. bunun 40km'si arazide yapılmıştır.

Ghost Tacana 7 modelini tasarım ve mühendislik kalitesi olarak beğendim. birçok ince detay düşünülmüş. ön ve arka disk rotorunun 180mm olması size ekstra güven veriyor. hidrolik fren setinin deore ve üstü olmayışı ilk başta bende bir soru işareti oluştursa da, kullandıktan sonra memnun kaldım. ileride keyfe keder belki üst sınıf hidrolik disk frene geçiş yapabilirim.

29er olumlu tarafları:
boyum 1.83mt kiloda 95 civarı olduğu için 26"de yokuş çıkarken bazen patinaj problemi yaşıyordum. 29er'de lastik ile yol arasındaki temas yüzeyi fazla olduğu için patinaj olayı çok azaldı.

herkesin teorik olarak bahsettiği yokuş tırmanırken 26"'e göre daha zor denilen olayı ben yaşamadım. hatta yeni bisikletimde çok daha rahat tırmandım. tabiki bunun en büyük nedeni eski bisikletimin 24 vites olmasının büyük etkisi var. (26" bisikletimde 24vites en hafif dişli oranı krank-24 ruble-32 idi) (29er bisikletimde 30vites en hafif dişli oranı krank-22 ruble-36)

hızlı giderken 29er daha rahat bir konfor sunuyor.

gidon boyu uzun olduğu için kontrolü 26"den çok farklı gelmedi bana.

29er olumsuz tarafları:
Lastik ile yol arasındaki temas yüzeyi fazla olduğu için lastiğin altına giren taşlardan kurtulmanız daha uzun sürüyor.(buradaki süre farkı saniyeler, hatta saniseler boyutunda)

29er'in sürüş dinamikleri, 26" den farklı olduğu için virajlarda ve teknik inişlerde alışma antremanları yapmak gerekiyor.

Sürekli kısa aralıklı bol virajlı ve teknik inişlerde 26" kontrolü bir miktar daha kolay. ama yaptığım parkurların en fazla %30'u teknik iniş denilebilecek seviyede olduğu için çok problem değil.

ilk binişte hantalmış hissi uyandırıyor. alıştıkça bu histen kurtuluyorsunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. edindiğim yeni tecrübeleri burada paylaşmaya devam edeceğim.
29er kullanan diğer arkadaşlarda burada yorumlarını yapabilirler.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.073
Bisiklet
Scott
@nihat yildir 29 ani hareketler viraj dönme vs alışmanız zaman alır ama alışınca arazide kükrersiniz 29 ile :) katalogta 12.7 kg yazıyor tartma şansınız varsa birde siz tartın bakalım kaç çıkacak ilk aldığınız hali ile aksesuarsız :) 29 a alıştıkça keyfiniz artacak özellikle arazide iniş olayı bambaşka adeta akıyor :) birde spd ' ye geçersiniz keyfiniz daha çok artıcaktır

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Melih Çolak arazide kükreme olayını yaşayacağımı bende hissediyorum :) viraşlar için biraz daha antrenman yamam lazım o kadar. kilitli pedal konusunda halen çekincelerim var malesef. arazide aniden ayağımı pedaldan çekmem gerektiğinde çekemezsem diye endişeleniyorum. :)